Ako najlepšie vyčistiť žehličku?

Aj žehlička, ktorá sa dotýka prakticky len čisto vypraného oblečenia, sa dokáže zašpiniť. Prichytávajú sa na ňu najrôznejšie tkaniny a časti potlače. Stačí iba zvoliť nevhodnú teplotu a problém je na svete. Žehlička sa preto musí čistiť, aby potom neznečistila aj ostatnú bielizeň. Možno sa vám do toho veľmi nechce a radšej uvažujete o kúpe novej, ale vyčistiť žehličku je naozaj ľahké.

Špeciálne prípravky na čistenie žehličky

Existujú špeciálne prípravky na čistenie žehličiek, ktoré zoženiete v každom lepšom obchode. Ich cena sa veľmi líši, ale dá sa zohnať prípravok aj za pár eur. Prečo však zbytočne utrácať peniaze, keď si jednoducho vystačíte s tým, čo máte doma. Vedeli ste, že existuje hneď niekoľko potravinárskych surovín, ktoré sú bežnou súčasťou vašej kuchyne – a okrem varenia sa skvele hodia aj na čistenie (nielen) žehličiek?

Čistenie žehličky liehovým octom

Ocot sa nehodí iba na dochucovanie pokrmov, ale funguje aj ako skvelý čistič, a ešte ku všetkému má dezinfekčné účinky. Môžete s ním umývať podlahu alebo ho pridajte do práčky na pranie bielizne. Nielen že ho zmäkčí, ale odstráni z práčky všetok zápach. A hodí sa skvele aj na vyčistenie žehličky od pripálenia. Stačí, keď nanesiete na kúsok handričky kvapku octu, a potom s ňou krúživými pohybmi prechádzate po miestach, ktoré sú znečistené. Špina vám bude doslova miznúť pod prstami.

Čistenie žehličky soľou

Ďalším skvelým pomocníkom v boji proti špinavej žehličke je soľ. Tu však buďte opatrní, aby nedošlo k preškriabaniu povrchu.

  1. Na žehliacu dosku si položte handričku, ktorú posypete silnou vrstvou soli.
  2. Potom si nahrejte žehličku a jemne s ňou prechádzajte po handričke.

Túto možnosť však berte ako poslednú možnú variantu. Nielen, že spotrebujete naozaj veľké množstvo soli, ale možnosť poničenia povrchu žehličky je tu skutočne vysoká.

Čistenie žehličky pastou na zuby

Pasta na zuby síce nie je potravina, ale v domácnosti ju má každý. Aj tu platí, že musíte zubnú pastu naniesť na handričku, najlepšie nejakú hrubšiu, a potom krúživými pohybmi čistite špinavý povrch žehličky. Zubná pasta má tú výhodu, že dokáže vyčistiť aj ťažko prístupné miesta. Najvhodnejšia je na žehličky, ktoré majú nerezový povrch. Zubná pasta však nedokáže vyčistiť pripáleniny, ktoré sa na žehličke usadili už v skoršej dobe.

Ako vyčistiť žehličku.
Zdroj foto: Michal Fetter / Shutterstock.com

Ako predísť zašpineniu žehličky

Povrch žehličky sa nezašpiní iba pripáleninou, ale je silne ohrozený aj vodným kameňom, ktorého sa dá len veľmi ťažko zbaviť. Vytvára sa tým, že nalejete do nádoby určenej na vodu obyčajnú vodu z vodovodu. Aby ste tomu predišli, používajte vodu destilovanú, ktorá je zbavená väčšiny minerálov a usadenín. Nielenže sa tak zbavíte vodného kameňa, ale celkovo tým predĺžite životnosť tohto domáceho spotrebiča.

Prevencia proti zašpineniu žehličky

Žehličku môžete ochrániť pred zašpinením aj ďalšími úkonmi:

  • Vždy z nej vylejte zvyšnú tekutinu.
  • Riaďte sa štítkami na oblečení, kde výrobca vždy uvádza, na akú maximálnu teplotu môžete daný kus oblečenia žehliť.
  • Priplaťte si za žehličku a kúpte si takú, ktorá má nepriľnavý povrch.
  • Nežehlite na stole alebo iných častiach vášho domova, ale vždy iba na žehliacej doske.

Žehlička je dôležitým pomocníkom v domácnosti, preto sa snažte, aby aj ona bola vždy v tej najlepšej kondícii. Len tak vám bude plniť dokonalú službu.


Ďalšie články o čistení v domácnosti

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.