Ako odstrániť pleseň na stenách? Nedajte jej šancu
Pleseň na stenách je častým problémom domov, pri ktorých je vysoká vlhkosť. Týmito jednoduchými metódami môžete bezpečne odstrániť nevzhľadné a potenciálne nebezpečné plesne z kúpeľne a ďalších zón náchylných na vlhkosť – a udržiavať ju na uzde.
Pleseň na stenách
Zatiaľ čo pleseň môže klíčiť kdekoľvek pozdĺž steny, najčastejšie sa vyskytuje vysoko pri strope, dole nízko pri podlahe alebo sa zakrádajú okolo okrajov obloženia alebo soklov. Tento frustrujúci a potenciálne nebezpečný problém je najbežnejší v kúpeľniach s často používanými sprchami, ale môže tiež ovplyvniť vlhké pivnice, kuchyne alebo práčovne. Pokiaľ sú vlhké podmienky, zlá ventilácia a vysoké teploty, vzduchom prenášané neviditeľné póry plesní – nájdené prakticky všade – sa usadzujú a rastú.
Čierna pleseň
Najobávanejším typom plesní je Stachybotrys chartarum, obvykle označovaný ako čierna pleseň, čo môže spôsobiť chronické podráždenie dýchacích ciest, bolesti hlavy a trvalú únavu. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vyžaduje čierna pleseň pre rast konštantnú vlhkosť – nielen občasnú vlhkosť zo sprchy. Takže je pravdepodobnejšie, že váš problém je spôsobený inou menej toxickou odrodou plesní. To znamená, že závažná situácia s plesňami môže viesť k problémom s dýchaním alebo imunitným systémom.
Pokiaľ v oblastiach, ktoré zostávajú mokré, rastie pleseň, je najlepšie poradiť sa s odborníkom na sanáciu plesní pre profesionálne upratovacie služby. Dobrou správou je, že väčšinu každodenných problémov s plesňami by ste mali zvládnuť sami.
Tiež vás často trápi: Praskliny na stenách – Prečo vznikajú a ako ich opraviť?
Ako odstrániť škvrny od plesne zo stien?
Zmiešajte roztok jedného dielu bielidla s tromi dielmi vody v spreji a plesnivé oblasti steny dôkladne nastriekajte. Otvorte okno alebo nechajte pri práci bežať ventilátor – bieliace výpary sú nepríjemné a môžu dráždiť pľúca. Nechajte bielidlo niekoľko minút vsiaknuť do omietky na stenách a potom pomocou kefy odstráňte škvrny. Pokiaľ sú rozsiahle alebo hlboké, bude pravdepodobne nutné postup opakovať, aby ste odstránili všetko zafarbenie.
Hĺbkové odstránenie plesne
Aj keď bielidlo dobre zabíja povrchové huby a odstraňuje škaredé stopy na stenách spôsobené plesňami, nepreniká hlboko do sadrokartónu a pleseň tak nerušene zanecháva svoje korene. To znamená, že sa problém pravdepodobne znovu objaví, niekedy v priebehu niekoľkých dní. Ak chcete zabiť plesne pod povrchom, jednoducho nastriekajte na postihnutú oblasť nezriedený biely ocot a nechajte ho zaschnúť. Nebojte sa zápachu – vôňa sa rozptýli, akonáhle je ocot úplne suchý.
Preventívne opatrenia proti plesniam
Akonáhle odstránite všetku pleseň na stenách, udržujte tieto povrchy čisté pomocou niekoľkých preventívnych opatrení:
- Kaluže alebo rozliate tekutiny ihneď zotrite.
- Po sprchovaní alebo kúpeli nechajte dvere kúpeľne otvorené so spusteným ventilátorom – alebo otvorené okno kúpeľne – po dobu najmenej 20 minút, aby sa znížila vlhkosť.
- Dávajte pozor na netesnosti v potrubí. Okamžite ich opravte – väčšina druhov plesní potrebuje len asi 24 až 48 hodín vlhkosti, než sa začnú množiť.
- Rozložte vlhké uteráky, aby rýchlo vyschli.
- Pokiaľ je to možné, sprchujte sa otvorenými dverami kúpeľne, aby sa v uzavretom priestore nehromadila kondenzácia.
- Umiestnite nádobu so sušidlom absorbujúcim vlhkosť – obvykle obsahujú buď silikagel alebo soľ – do rohu kúpeľne, alebo použite odvlhčovač vzduchu, pokiaľ žijete vo zvlášť vlhkom mieste.
- Steny sprchových stien a sklenené dvere po každom použití utrite, aby ste odstránili vlhkosť, ktorá podporuje rast plesní na vašich stenách. Tiež tým zabránite nevzhľadnému hromadeniu tvrdej vody a mydla.
- Keď je čas na prelakovanie alebo prestavbu, použite v kúpeľni alebo v oblastiach náchylných k plesniam farbu odolnú proti plesniam.
- Raz týždenne vyčistite kúpeľňu dezinfekčným prostriedkom, či už je to bielidlo, ocot alebo komerčný čistiaci prostriedok. Nezabudnite drhnúť pod fľašami šampónu a iných potrieb na sprchovanie, kde majú plesne tendenciu pretrvávať.
Plesne už nemajú šancu!
Ďalšie tipy do domácnosti
Komentáre sú vypnuté.