Ako usporiadať spálňu podľa zásad Feng Shui?

Spálňa je dôležitou miestnosťou na oddych. Spálňa podľa feng shui môže pozitívne ovplyvňovať váš spánok. Čo by ste mali alebo nemali mať vo vašej spálni v štýle feng shui?

Naučte sa pre lepšiu kvalitu spánku harmonizovať svoju spálňu podľa feng shui.

Čo je Feng Shui?

Feng shui patrí medzi starodávne čínske umenia. Má za úlohu nastoliť harmóniu a rovnováhu okolo vás. V našich západných končinách toto umenie nie je príliš rozšírené, je však veľmi inšpirujúce a môže vám pomôcť pri zariaďovaní interiéru nielen vašej spálne. Pokiaľ si chcete podľa feng shui zariadiť celý dom určite začnite spálňou a potom obývacou izbou.

Spálňa podľa Feng Shui

Vo feng shui spálni by ste mali mať nábytok správne rozložený. Miestnosť by mala ležať čo najďalej od vstupných dverí, jedná sa totiž o osobný priestor, v ktorom by ste mali zachovať dostatočné súkromie. Ďalej sa tiež nehodí mať spálňu blízko záchodu či kúpeľne, tie totiž odčerpávajú z miestnosti energiu.

Miestnosť na spanie by ste mali ponechať skromnú, nevybavujte ju preto nadbytkom nábytku, ktorý by mohol potláčať voľnosť a pocity sviežosti. Pokiaľ máte pocit, že je priestor príliš prázdny, vyplňte ho radšej kvetmi, s tými však buďte opatrní a voľte tie, ktoré nemajú špicaté listy – mohli by totiž pôsobiť príliš agresívne. Ďalej môžete vybaviť miestnosť lampičkami či obrazmi, zvoliť môžete aj iné doplnky.

V izbe by nemala byť ani televízia a počítač. Ak sa bez televízie nezaobídete, mali by ste ju na noc aspoň zakryť a všetky prístroje vytiahnuť zo zásuviek. Elektromagnetické pole, ktoré tieto prístroje vydávajú, totiž dokáže na náš organizmus výrazne pôsobiť a uberať energiu.

Na noc by ste podľa feng shui mali tiež zatvárať všetky dvere v spálni. Vďaka tomu totiž umožníte čo najlepší a najvýživnejší tok energie. To povedie k posilneniu vášho zdravia a vzťahu.

Posteľ podľa Feng Shui

Podľa feng shui je posteľ najdôležitejšou súčasťou. Práve preto by ste sa mali zamerať na jej správne umiestnenie.

Tu sú základné pravidlá pre to, ako ideálne umiestniť posteľ:

 • Posteľ by mala stáť čelom k plnej stene, prípadne aspoň bokom. Ak totiž hlava nie je chránená stenou, prúdi k spiacemu negatívna energia, čo môže mať za následok psychické problémy.
 • Posteľ by nemala byť nohami blízko k dverám, tými totiž prúdi do miestnosti silný prúd aktívnej energie, ktorá môže pri spánku pôsobiť veľmi rušivo a nepríjemne.
 • Najlepšou osou je severojužná strana, hlava by mala mieriť na sever, ten je totiž najpokojnejším smerom.

Smerovanie hlavy

Môže sa to zdať až neuveriteľné, avšak kvalitu vášho spánku ovplyvní aj to, akým smerom smeruje pri spánku vaša hlava.

 1. Na sever – táto možnosť je veľmi komfortná, rieši nespavosť, hodí sa najmä pre staršie osoby a unavených ľudí, táto poloha totiž podporuje pokoj.
 2. Na juh – tento smer pomáha prúdeniu energie, spomaľuje regeneráciu počas spánku. Navyše podporí vašu vášeň.
 3. Na východ – orientácia skvele sa hodiaca najmä pre mladšie osoby, hodí sa pre rast detí, tiež podporuje profesijný rast.
 4. Na západ – to môže podporiť lenivosť, hodí sa tak pre hlboký spánok. Ďalej tiež podporuje zlepšenie príjmov.
 5. Severovýchod – jedná sa o nevhodnú orientáciu na spanie, môžu sa vám totiž často zdať nepríjemné sny.
 6. Severozápad – podporuje zdravý spánok a hodí sa pre staršie osoby.
 7. Juhovýchod – táto orientácia podporuje komunikáciu, osobný rast, aktivitu a kreativitu.
 8. Juhozápad – vďaka tomu k vám bude prúdiť pokojná energia, môže však spôsobiť stratu životnej rovnováhy, čo niekedy vedie až k depresiám.
umiestnenie podtele podľa Feng Shui v spálni
Zdroj foto: Usman / Adobestock.com

Priestor okolo postele

Okrem toho, kam v miestnosti posteľ postavíte, je dôležité aj jej okolie. Správne by posteľ mala byť prístupná z oboch strán. Pokiaľ je totiž dostupná len z jednej strany, je obmedzené prúdenie pozitívnej energie do postele. Z toho dôvodu sa nevyspíte dobre, pretože budete vy a vaše telo neustále hľadať iné možnosti, ako načerpať energiu, čo bude rušiť váš spánkový cyklus.

Priestor nad posteľou by ste mali ponechať prázdny, bez dekorácií, lámp, zrkadiel a políc. Vďaka tomu bude energia správne prúdiť, tým si zaistíte pokojný a ničím nerušený spánok. Na nočný stolík si môžete pred spaním odkladať náramok feng shui, poprípade knihu s rovnakou tématikou.

Dôležité je aj to, aký materiál postele zvolíte. Tým najvhodnejším je drevo. Vyberať by ste mali z takých postelí, ktoré majú pevné čelo a nemajú úložný priestor. Čelo totiž zaisťuje pocit istoty, vďaka absencii úložného priestoru dosiahnete voľné prúdenie vzduchu a energie pod posteľou.

Ako vymaľovať spálňu podľa Feng Shui?

K správnej rovnováhe v tejto miestnosti by ste mali voliť radšej upokojujúce farby, tie totiž podporia najlepší tok energie a posilnia spánok. Vybrať si môžete zo širokého spektra farieb od bielej až po čokoládovú.

Pre interiéry sa odporúčajú jemné a pokojné farby v štýle feng shui, napríklad šedá, béžová či svetlo zelená. Vyhnúť by ste sa rozhodne mali sýtym a jasným farbám. Tie totiž majú silne aktívnu energiu a môžu tak pôsobiť negatívne, čím narušia spánok. Z materiálov posteľných obliečok voľte tie ľahšie a prievzdušnejšie. Vhodný je napríklad materiál ľan alebo damaškové obliečky.

Zrkadlo v spálni

Zrkadlo v spálni podľa feng shui má zvláštnu symboliku. Ak nejaké v spálni máte, malo by byť na mieste, kde naň neuvidíte z postele. Podľa feng shui partnerským vzťahom môžu zrkadlá výrazne škodiťOpticky totiž znásobujú počet osôb v miestnosti  Viac osôb teda môže predpovedať neveru. Navyše sú považované za vstupnú bránu duchov. Avšak aj napriek tomu, či na duchov neveríte, môže byť zrkadlo rušivé bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Dekorácia podľa Feng Shui

Obrazy do spálne

Podľa pravidiel feng shui by ste sa mali snažiť s doplnkami čo najviac šetriť. Keďže každá vec, ktorú do spálne umiestnite, má vplyv na vaše vnímanie a pocity bez toho, aby ste si to napríklad vôbec uvedomovali. Ak chcete posilniť partnerský vzťah, môžete na stene umiestniť spoločné fotografie alebo vybrať obrazy feng shui. Obrazy do spálne feng shui by ste mali vyberať ukľudňujúce a mali by vyžarovať skôr pozitívnu energiu. Dôležité je tiež aby boli obrazy v páre, nie je vhodné mať v spálni len jeden obraz, ale dokúpte k nemu aj druhý.

Kvietky do spálne

Čo by však v tejto miestnosti rozhodne nemalo byť, sú smutné výjavy, agresívne obrazy či suché rastliny a kvety – tie symbolizujú mŕtvu energiu. Ak chcete priestor prejasniť rastlinami, umiestňujte ich ďaleko od postele a voľte také, ktoré majú zaguľatené listy, napríklad magnólia.

Osvetlenie a vetranie

Tieto dve veci by sa mohli zdať ako zdanlivo nepodstatné, aj tak ale dokážu výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Spálňa by mala byť často vetraná, aby bol vzduch neustále okysličený a čerstvý. Podľa čínskeho umenia totiž nemôže byť dobrá energia v miestnosti, kde nie je dobrý a čistý vzduch. Vždy preto myslite na intenzívne vetranie.

Osvetlenie je veľmi dôležité, pretože symbolizuje jedného z najsilnejších predstaviteľov energie. Najvhodnejším osvetlením sú sviečky, avšak iba také, ktoré neobsahujú žiadne nepriaznivé látky. Sviečkami si však v dnešnej dobe pravdepodobne veľmi neposvietite. Preto voľte niekoľko stupňov osvetlenia či matné svetlo.

Spálňa je miestom pokoja

Najdôležitejšie je pre harmonizáciu spálne zachovať ju miestom odpočinku. Snažte sa odstrániť všetky nadbytočné veci, ktoré by mohli blokovať váš pokojný spánok. V priestore by sa nemalo nachádzať nič, čo je v kontraste s pasivitou. Rušivé môže byť napríklad aj akvárko s rybičkami, tie sú totiž neustále v pohybe aj cez noc.

Rozhodne nie je vhodné mať v spálni umiestnený pracovný stôl alebo počítač. Pracovný kútik by ste mali oddeliť aspoň kusom nábytku, paravánom či iným spôsobom, nemali by ste však naň z postele vidieť. Úplne najlepším riešením je, keď umiestnite pracovňu do inej miestnosti, aby spálňa bola skutočne miestom odpočinku, kde môžete načerpať novú energiu.

Základom celého feng shui je, aby ste sa vy sami v spálni cítili dobre a aby ste mohli čerpať dostatok novej energie pre kvalitný spánok a úspešné zvládnutie ďalšieho dňa. Zamyslite sa nad tým, či by nebolo vhodné vašu spálňu zjednodušiť. Predsa len sa vám bude oveľa lepšie spať, ak získate čistú a priestrannú miestnosť, v ktorej vás nebudú ani podvedome rušiť ďalšie podnety. Ak neviete, kde začať s vybavením do spálne feng shui, skúste sa zbaviť elektroniky a nevhodných kvetov.

Potom už stačí iba presunúť nábytok podľa toho, aby zodpovedal tomuto tradičnému čínskemu umeniu.

Zdroj: mindbodygreen.com


Ďalšie tipy do domácnosti

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.