Ako vyrobiť voňavú misku Potpourii svojpomocne?

Potpourri je sušená zmes vonných kvetov a bylín, ktorá sa umiestňuje do špeciálnej nádoby alebo misky Pri privoňaní dokáže navodiť pocit čerstvo rozkvitnutej lúky, vianočných cukroviniek, jesennej prechádzky či pokosenej trávy. Záleží na tom, akú zmes si vyrobíte.

Čo je potpourii miska?

Potpourri, niekedy tiež pot-pourri, je sušená zmes vonných kvetov, bylín, korenia a rôznych prírodných vôní, ktorá sa umiestňuje do špeciálnej nádoby alebo misky. Tieto zmesi môžu byť tiež obohatené o esenciálne oleje, aby sa zvýšila ich aróma. Používa sa na dekoráciu domova i kancelárií a jej história sa datuje už do starovekého Egypta.

Nechajte sa inšpirovať a vyrobte si svoje vlastné potpourri. Je to ľahké a bude vás to baviť!

Vyrobte si vlastnú vonnú oázu

Napriek tomu, že sa dá potpourri kúpiť v obchode, nič vám nebráni v tom, vyrobiť si vlastnú edíciu, ktorá bude voňať presne tak, ako si prajete. A navyše si ju môžete zladiť aj s farebným tónom celej vašej domácnosti. Potpourri totiž nemá iba praktickú funkciu, ale aj dekoračnú.

Potpourri pre pokojné zaspávanie

Na prípravu potpourri do vašej spálne zvoľte levanduľu. V období jej kvetu, nie je nič jednoduchšie ako si pár rastliniek zaobstarať do svojej domácnosti a nechať si zväzok usušiť, a následne naaranžovať do misky. Charakteristickú silnú vôňu levanduľe s relaxačnými účinkami skvele doplnia sušené ružové lupene, aníz, cédrové drevo, pomarančová kôra, klinčeky alebo škorica. Pre zintenzívnenie vône môžete pridať aj pár kvapiek éterických olejov, napr. ružový olej, eukalyptus alebo olej s citrónovou vôňou.

Potpourri s vôňou lesa

Milujete vôňu ihličia? Žijete v meste a chýbajú vám dlhé potulky lesom, pri ktorých cítite vôňu dreva a ihličia? Preneste si lesnú čistinu do svojho domova. Ako?

Keď nabudúce vyrazíte do lesa, nazbierajte si šišky aj ihličie a nechajte ich dôkladne preschnúť. Keď budú suché, pridajte k nim niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s vôňou santalového dreva. Nechajte v uzavretej nádobe aspoň mesiac a potom výslednú zmes dekorujte na misku.

Potpourri ako spomienka na leto

Chcete si na jeseň a počas zimných mesiacov pripomenúť leto? Vyrobte si letné potpourri z usušených plupeňov ruže, nakrájaných a usušených plátkov pomaranča a citrónov a pridajte aj ďalšie vaše obľúbené letné kvety.

Aromatické potpourri.
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Potpourri s vôňou orientu

Milujete vôňu orientu a ďalekých krajov a vždy vás lákalo navštíviť orientálne miesta, miestne trhy a vnímať všetky tie vône, ktoré sú pre tieto miesta typické? Navoďte si vôňou diaľok doma s pomocou orientálneho potpourri.

Na jeho výrobu budete potrebovať esenciálne vonné oleje s vôňou kardamómu, badiánu, koriandra a vanilky. Niekoľko kvapiek týchto olejov pridajte do zmesi sušených exotických kvetov a sušenej škorice a badiánu. V uzavretej fľaši túto zmes nechajte 30 dní odležať a potom ju vystavte do pripravených misiek a vychutnávajte si omamnú vôňu.

A ešte jeden tip na záver: vlastnoručne vyrobené potpourri na mieru je skvelý vianočný darček. Štedrý deň je síce až za niekoľko mesiacov, ale pokiaľ túto voňavú ozdobu vyrobíte už teraz, ušetríte si predvianočný stres.


Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.