Machové obrazy – nový trend, ktorý sa hodí do každého interiéru!

Prostredie domova by malo navodzovať príjemné pocity, aby sa v ňom človek cítil pohodlne. Napriek tomu, že moderná doba sa nesie na vlnách minimalizmu, dekoratívne obrazy dokážu vykúzliť sviežu a optimistickú atmosféru. Hitom dneška sú machové obrazy na stenu. Čo sa za nimi skrýva?

Útulné prostredie vďaka obrazom

Ľudia si odjakživa svoje príbytky zdobili. Na stenách svoje miesto mali obrazy či gobelíny, ktoré miestnosť vždy zútulnili. Keby to tak nebolo, nemal by Da Vinci alebo Rubens a ďalší maliari prácu. Každé obdobie prináša niečo nové a platí to aj pre súčasnosť, kedy na obľube získavajú najmä machové obrazy. Jedná sa o zaujímavú novinku, ktorá sa v slovenských domácnostiach ešte len udomácňuje. Spríjemniť prostredie tieto prírodné dekorácie vedia aj v reštaurácii, showroomoch alebo kancelárskych priestoroch. Všade nájdu svoje opodstatnenie, pretože pohľad na ne upokojuje. Je to dané ich zaujímavým a nevšedným prírodným vzhľadom, ktorý navodzuje pocit, akoby ste boli v záhrade.

Bezúdržbové prírodné machové dekorácie

Ak máte obavu z obstarania machového obrazu, pretože sa o neho budete musieť starať a pravidelne zalievať, aby bol stále svieži, tak vás musíme vyviesť z omylu. Tieto dekorácie z machu sú bezúdržbové, nepotrebujú ani svetlo, ani vodu a svieže vydržia niekoľko rokov.

Na ich výrobu sa používajú mumifikované machy kopčekové aj ploché, lišajníky prémiovej kvality, šišky aj dekoratívne vetvičky. Medze fantázii sa pritom nekladú, takže záleží na ume toho, kto ich tvorí, ako bude vyzerať výsledné dielo. S machovým obrazom získate neopakovateľný originál, ktorý oživí každý interiér. Obraz sa hodí ako jarná aj jesenná dekorácia z machu.

Aký vybrať rám machového obrazu

Pri výbere rámu prírodnej dekorácie z machu by ste mali zvážiť prostredie, v ktorom bude zasadená. Do industriálneho štýlu sa viac hodí kovový rám. Zaujímavo bude vyzerať aj betónový. Tam, kde v interiéri prevláda drevo, by ste mali voliť napríklad rám z duba, orecha alebo teaku či v odtieni bielej farby. Nikde nie je napísané, že by machový obraz mal byť len hranatý. Pokojne si kúpte okrúhlu machovú dekoráciu, ktorá pôsobí veľmi nevšedne a vytvorí originálnu dominantu miestnosti, ktorá pritiahne zrak prichádzajúcich.

machové obrazy na stenu
Zdroj foto: Olga Step / Shutterstock.com

Doprajte obrazu bočné svetlo

Machové obrazy sú reliéfne a ich krása preto plne vynikne pri bočnom svetle. Najlepšie je použiť LED osvetlenie neutrálnej farby, ktoré nijako obrazu neublíži. Priame slnečné lúče by mohli obraz poničiť, pretože mach, aj keď je mumifikovaný, nie je odolný voči UV žiareniu. Hra svetiel a tieňov potom vytvára zaujímavé detaily, pôsobí prírodne a navodzuje pocity spolupatričnosti s prírodou.

Ako sa starať o machové obrazy

Na prvý pohľad vyzerá machový obraz ako živý. Je to však len zdanie, pretože na jeho výrobu sa používa už mumifikovaný mach. Ten nevyžaduje prakticky žiadnu zvláštnu starostlivosť. Kľúčové pre to, aby vydržal stále krásny, je najmä vlhkosť ovzdušia, ktorá by sa mala pohybovať okolo 40 až 60%. Niekedy pomôže zaobstarať do domácnosti alebo kancelárie zvlhčovač vzduchu. Ten je napokon prospešný aj pre človeka, ktorý sa v miestnosti zdržiava. Machovým obrazom nesvedčí umiestnenie v blízkosti radiátora alebo na priamom slnečnom svetle, nehodí sa ani do príliš vlhkého prostredia. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete umiestniť machový obraz do kúpeľne, vyhnite sa blízkosti sprchového kútu, vane alebo umývadla, pretože priamy styk s vodou by mohol obraz poškodiť. Rovnako nie je prospešné umiestnenie pri klimatizačnej jednotke, ktorá vzduch vysušuje, a machovému obrazu tak neprospieva.

Na odstránenie prachu, ktorý behom času na machovom obraze priľne, sa používa len klasická prachovka, s pomocou ktorej sa prach ručne odstráni. Luxovanie prachu vysávačom je príliš agresívna metóda, takže nie je na použitie vhodná.

Prírodná dekorácia v podobe machového obrazu môže byť aj zaujímavým darčekom, ktorý obdarovaného príjemne prekvapí.


Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.