Jarné dekorácie – nápady na stôl, na dvere aj na Veľkú noc

Jarná dekorácia rozžiari náš domov farbami. Oživte váš interiér symbolmi jari. Prinášame nápady na jarné dekorácie na stôl, na dvere aj na kreatívne tvorenie s deťmi.

Jarné dekorácie na stôl

Živé jarné kvety

Aby ste preniesli jar aj do svojho domova, kúpte si vázu s kvetinami. A nie len tak s hocijakými! Zaobstarajte si kytice tulipánov, narcisov a hyacintov. Skrátka stavte na poslov jari a rozmiestnite ich kamkoľvek to len pôjde. Síce nevydrží večne, ale rozhodne vám vykúzlia úsmev na tvári kedykoľvek okolo nich prejdete. Takáto prírodná jarná dekorácia do vázy, ktorú umiestnite doprostred stola rozžiari každý domov.

Tip pre záhradníčky - Máte záhradku? Tak si kúpte jarné kvietky v kvetináči – a keď odkvitnú, cibuľky zahrabte na záhon, kde vám budú robiť radosť aj budúcu jar.

Jarné tvorenie s deťmi

Ak máte doma deti, pripravte im všetky pomôcky a ukážte im, že majú naozaj šikovné ruky a hravo dokážu vytvoriť krásne jarné dekorácie z papiera. Môžete si vystrihovať kvety z papiera alebo ich skladať ako origami, ktoré potom môžete zavesiť na drevené vetvičky, prútie či bonsaj.

Pokiaľ sú vaše deti už väčšie a vedia zaobchádzať s tavnou pištoľou, vyrobte si krásnu jarnú dekoráciu z toho, čo nájdete v prírode. Postačí vám stará kôra, mach, vetvičky, prútie, perie, kamienky, suchá tráva. Ako základ použite väčší kus kôry zo stromu, prípadne starší kvetináč, misku alebo preložku od vajec. Naň postupne naaranžujte mach, vetvičky. Do dekorácie môžete pridať aj narcisy, hyacinty, tulipány či bahňiatka.

Dekorácie na dvere

Farebný rozkvitnutý veniec

Pokiaľ ide o vázdobu exteriéru, určite vás ako prvé napadnú dekorácie na dvere, kde sa predsa budú krásne vynímať a pochváli ich sused aj každá návšteva. Na vchodové dvere zaveste na ozdobnú mašľu bohatý jarný veniec, ktorý hýri farbami a rozveselí každého, kto k vám domov prichádza. Na hotový základ, ktorý kúpite napríklad v kvetinárstve, naaranžujte a tavnou pištoľou prilepte rôzne prírodniny – zelené vetvičky, kvietky, bahniatka, … Prípadne môžete veniec vytvoriť z vŕbového prútia. Aby sa s prútmi lepšie pracovalo a boli ohybnejšie, namočte ich predtým do vody.

dekorácie na dvere
Zdroj foto: Mariia Lobanova / Shutterstock.com

Jarné dekorácie na verandu

K dverám môžete vyrobiť aj jarnú dekoráciu do kvetináča z typických jarných cibuľovín, ktoré postupne rozkvitnú. V blízkosti vášho vchodu môžete umiestniť aj vysokú vázu, ktorú do jednej tretiny naplňte ozdobnými kameňmi. Do nej následne naaranžujte vŕbové prútie, rozkvitnuté vetvy zo stromov a bahniatka.

Jarné oživenie interiéru

Na jar sa príroda prebúdza zo zimného spánku, tráva zozelená, jarné kvety rozkvitnú a vyfarbia sa všetkými farbami a svet je zrazu oveľa veselší. Vezmite si príklad z prírody a rozsvieťte farbami aj vašu domácnosť. Použite odtiene žltej, oranžovej, červenej, zelenej i modrej. Skombinujte ich tak, aby sa vám výsledný mix páčil a využite ich kdekoľvek to len pôjde.

Na inšpiráciu pridávame niekoľko tipov:

 • vankúšiky na gauč,
 • obliečky,
 • obrus,
 • prestieranie,
 • závesy na okná,
 • kvetináče,
 • obrúsky a utierky do kuchyne,
 • nástenné dekorácie.

Veľkonočné dekorácie

Najväčším symbolom jari je príchod a príprava na Veľkú noc. Spolu s rozkvitnutými jarnými kvietkami teda pridajte do vašej domácnosti napríklad:

 • Dekorácia z vŕbového prútia – pripravte si kvetináč s hlinou, vysteľte ho machom, naň uložte veľkonočné vajíčka, sošky kuriatok či zajačikov. Dookola kvetináča zapichnite vŕbové prútie (alebo brezové prútie), ktoré navrchu zviažte mašľou.
 • Zasaďte si pšenicu – zelená raž v kvetináči je tradičnou dekoráciou ešte našich predkov, zasaďte približne 3 týždne pred Veľkou nocou do kvetináča nahusto pšenicu, ktorú nechajte na svetle a v teple. Keď sa raž zazelená, navrch môžete poukladať napríklad prázdne škrupiny od vajíčok a jarná dekorácia na okno je pripravená, bude krásne zdobiť vaše parapety.
 • Veľkonočný veniec – umiestniť ho môžete na vchodové alebo interiérové dvere, prípadne položiť doprostred stola a dozdobiť zajačikom či vajíčkami. Vyrobiť si ho môžete od základu sami alebo ak máte naponáhlo, poobzerajte sa v kvetinárstvach.
 • Vajíčka a kraslice – naaranžovať ich môžete jednoducho do misky na stôl alebo ich rozvešajte na akúkoľvek vyššiu izbovú rastlinu, ktorú máte doma.

Jar je synonymom prebúdzania sa prírody zo zimného spánku a tento pocit by sa mal preniesť aj do vzhľadu vašej domácnosti. Prebuďte ju po dlhej zime a nechajte ju vyfarbiť so všetkými farbami!

Zdroj: welkes.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.