Tulipány – ako ich správne pestovať a kedy zasadiť?

Tulipány – ich výsadba a pestovanie vôbec nie sú náročné, stačí dodržať pár pravidiel. Kedy ich vysadiť a ako sa o ne správne starať? Vypestujte si tieto krásne cibuľoviny.

Výsadba a pestovanie tulipánov vôbec nie je zložitá vec, môžete tak bez väčšej námahy ozdobiť nielen svoje záhony týmito krásnymi cibuľovinami. Stačí dodržať pár základných pravidiel, aby sa kvetom dobre darilo. Odmenou vám budú krásne farebné tulipány.

Pestovanie tulipánov

Ako sadiť tulipány

Vysadiť si tulipány zvládne bez problémov aj záhradník, ktorý ešte len začína. Nie je na tom totiž nič zložité:

  • Tým najdôležitejším je hĺbka, do ktorej sa cibuľky vsádzajú. Tá by mala byť okolo desiatich centimetrov.
  • Ďalej je potom dôležité dodržiavať aj určité rozostupy medzi rastlinami, aby mali dostatok priestoru. Vhodná je vzdialenosť aspoň 10 až 20 centimetrov.

Kedy sa sadia tulipány

Aby ste predišli poškodeniu cibuliek škodcami, je dobré vysadiť ich v špeciálnych miskách, ktoré ich ochránia pred hlodavcami. Tulipány môžete vysádzať až do novembra, avšak treba to urobiť predtým, než prídu mrazy. Je totiž nevyhnutné, aby sa cibuľka na zimu dobre pripravila. 

Ak je práve obdobie sucha, je dôležité myslieť na výdatnú a pravidelnú zálievku, aby sa rastlinám dobre darilo a mali prístup k živinám aj vode.

Vhodné stanovište

Tulipány si nepotrpia na žiadne zložité podmienky a stanovištia, avšak pokiaľ chcete, aby krásne kvitli, je dobré voliť stanovište s dostatkom slniečka, kde budú zároveň rastliny chránené pred vetrom.

Hnojenie tulipánov

Nevyhnutné je v čase vegetácie aj prihnojovanie. Ideálne je tekuté hnojivo v zálievke, ktoré je dobré podávať raz za dva týždne. Rozhodne však nie je vhodné ako stanovište voliť záhony, ktoré boli čerstvo pohnojené.

pestovanie tulipánov
Zdroj foto: ABO PHOTOGRAPHY / Shutterstock.com

Starostlivosť o rastliny

Počas vegetácie sa rastliny menia, a tak sa treba o ne tiež vhodne starať. Po odkvitnutí dochádza k usychaniu listov. Počas tohto procesu ich však neodstraňujte, v tulipáne totiž stále prúdia živiny, ktoré musia uložiť do cibuľky. Listy teda odstraňujte až vo chvíli, keď sú úplne suché.

K tomu väčšinou dochádza v období počas júna, prípadne aj v júli. Všetko totiž záleží na počasí. Okrem toho je navyše vhodné oddeliť aj kvetné stonky. Po odkvitnutí by totiž mohli akurát zbytočne celú rastlinu zaťažovať tvorbou plodov.

Kultivary tulipánov

Tulipány sa hodia snáď do každého záhona, prípadne ho môžete pestovať aj v kvetináči. Sú krásnou jarnou ozdobou nielen záhrad, vďaka ich ľahkému pestovaniu si ich navyše môže užiť naozaj každý.

Ponúka sa množstvo možností, aký druh tulipánu si vyberiete. Jednotlivé kultivary sa totiž môžu líšiť svojou veľkosťou, tvarom i farbou, ale aj dobou kvitnutia. Môžete si tak prispôsobiť, aký kvet vlastne na záhrade chcete. Ľahko ich tak môžete kombinovať, napríklad aj s inými rastlinami.

Tulipány sú jednou z najkrajších jarných cibuľovín, ich vzhľad je totiž jedinečný. Vyberte si aj vy jeden z týchto farebných pokladov, ktoré budú zdobiť vašu záhradu.

Zdroj: almanac.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.