Iskerník – druhy, pestovanie a starostlivosť

Iskerník sa hodí na pestovanie v črepníku, ale aj na záhrade v záhone, a navyše sú tieto kvety vhodné na tvorbu kytíc, takže parádu urobia aj doma vo váze. Ako na pestovanie iskerníka?

Viac o iskerníku

Iskerníky svojím vzhľadom pripomínajú tak trošku pivonky – a v posledných rokoch sú u nás skutočne obľúbené. Možno poznáte, že u nás rastú žlté iskerníky prudké, a to bežne voľne v lesoch. Plnokveté ázijské sa hojne pestujú v záhradách, pretože môžu kvitnúť v rôznych farbách.

Iskerníky svojim vzhľadom nápadne pripomínajú obľúbené pivonky, môžu však mať rôzne farby, kvitnú vo všetkých odtieňoch. Jedinou farbou, ktorou ale nevykvitnú, je modrá. Výhodou týchto kvetov je, že rýchlo po zasadení rastú a vykvitajú. Kvitnúť potom môžu aj dlhšie ako šesť týždňov, takže počas celého leta máte zaistené, že vaša záhrada bude prekrásne a farebne rozkvitnutá.

Druhy iskerníkov

Medzi najobľúbenejšie druhy patria:

  • Iskerník prudký (lat. Ranunculus acris)
  • Iskerník plazivý (lat. Ranunculus repens)
  • Iskerník ázijský (lat. Ranunculus asiaticus)
  • Iskerník hľuznatý (lat. Ranunculus bulbosus)
  • Iskerník kozmatý (lat. Ranunculus lanuginosus)

Existuje mnoho ďalších druhov, ako napríklad iskerník karpatský, roľný, zlatožltý, sardínsky, plamienok, …

Pestovanie iskerníkov

V juhozápadnej Ázii, odkiaľ iskerníky pochádzajú, sa pestujú už tri storočia. Sú tu veľmi obľúbené, a pretože ide o skutočne nádherné okrasné rastliny, rozšírili sa rýchlo do všetkých kútov sveta. Dnes sa pestujú hojne aj u nás.

Iskerníky majú rady piesočnatú a vzdušnú zeminu, nedorastajú veľmi do výšky, takže sú vhodné pre záhony aj črepníky. Radosť teda urobia aj na balkóne alebo na okennom parapete. 

Ak máte k dispozícii kompost, určite ho k zemine, do ktorej iskerníky budete sadiť, pridajte. V prípade, že sa ho rozhodnete pestovať doma v kvetináčoch, nezabúdajte, že tieto kvetinky si potrpia na dostatok slniečka.

Kedy vysadiť iskerníky?

Ak by ste si chceli vysadiť aj vy iskerníky, najvhodnejšou dobou je marec alebo apríl.

iskerník prudký
Zdroj foto: EllenSmile / Shutterstock.com

Starostlivosť o iskerníky

Iskerníky je možné umiestniť do polotieňa, ale aj na slniečko. Keď však rastú na slniečku, je nutné ich neustále zalievať, aby pôda nebola vyschnutá. Nikdy ich však nezalievame počas sparných dní pod dohľadom priameho slnka. Keď bude mať rastlina pravidelnú zálievku, bude bohato kvitnúť.

Aj keď iskerníky sadíme začiatkom jari, prvých kvetov sa môžeme dočkať v máji, poprípade ihneď začiatkom leta. Akonáhle kvet odkvitne, je nutné ho aj so stvolom (bezlistá stonka zakončená kvetom) odstrihnúť . Pokiaľ tak urobíte, môžete sa tešiť na tvorbu ďalšieho kvetu, a to pomerne rýchlo.

Po poslednom odkvitnutí, zoschnutí a zožltnutí listov, máte dve možnosti. Buď sa rozhodnete ďalší rok iskerníky zasadiť znova z nových semienok alebo sa pokúsite hľuzy uchovať pre ďalšiu sezónu. Hľuzy stačí zo zeme vytiahnuť a dobre uschovať na tmavom a suchom mieste. Na jar je nutné hľuzy pred výsadbou namočiť na niekoľko hodiť do vlažnej vody, až potom môžu ísť späť do zeme.

Rezané iskerníky

Iskerníky sú vhodné na rez, ak si ich budete chcieť dať do vázy. Dbajte ale na to, aby ste ich rezali v čase, keď sú kvety ešte zatvorené alebo polozatvorené – v tejto dobe je rastlina pevnejšia a hlavne vám potom doma budú kvitnúť oveľa dlhšie. Na toto si dávajte pozor, aj keď si budete iskerníky kupovať v kvetinárstve. Rozkvitnuté kvety značia, že sa z nich doma dlho tešiť nebudete.

Iskerníkom vo váze pravidelne meňte vodu, pokiaľ tak urobíte, budete sa môcť z ich krásy doma tešiť až niekoľko dlhých týždňov. Aj preto, že dlho vydržia a sú odolné, sa iskerníky stále častejšie viažu v kytice, dokonca sú aj obľúbenými svadobnými kvetmi.

Je iskerník jedovatý?

Existuje ich zhruba 500 druhov. Väčšina iskerníkov je ale mierne jedovatých, na čo je nutné si dať pozor, hlavne ak máte domáce zvieratká alebo malé deti. Aj menšie množstvo čerstvej vňate rastliny dokáže zviera otráviť.

Ako to už ale býva, jedovatosť rastlina stráca až potom, čo sa usuší. Jedovaté sú aj iskerníky prudké, ktoré u nás rastú bežne voľne v prírode.


Ďalšie obľúbené kvety

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.