Netýkavka – pestovanie, druhy a rozmnožovanie tejto letničky

Rastlina netýkavka je označovaná aj ako sultánka, balzamínka či ančička. Jedná sa o krásnu dlhokvitnúcu kvetinu, ideálnu aj na pestovanie v črepníkoch na balkóne. Ako pestovať a množiť netýkavky?

Letnička netýkavka

Netýkavky (lat. Impatiens) sa skvele hodia na ozdobu balkónov, terás a záhrad. Ich dominantou je množstvo kvetov, vďaka čomu sú veľmi ozdobné. Farba kvetov môže byť veľmi rozmanitá, zahŕňajúca odtiene bielej, ružovej, červenej, oranžovej, fialovej a dokonca aj modrej. Niektoré druhy majú kvety s viacerými farbami alebo s výraznými žilkami. Vo svojej domovine rastie netýkavka predovšetkým vo vlhkých tropických lesoch na tienistých miestach, najmä pri potokoch.

Celkovo existuje zhruba 850 druhov netýkaviek. Najznámejšie druhy u nás:

  • Netýkavka balzamína (lat. Impatiens balsamina ) je pomerne malá, dosahuje výšku okolo 20 až 60 centimetrov. Radí sa medzi plnokveté netýkavky. Typické sú pre ňu kopijovité listy. Kvety rastú z úžľabia listov, preto môžu byť niekedy skryté. Podobajú sa kvetom azaliek či kamélií. Kvitnú v mnohých farbách, najčastejšie v bielej, ružovej a červenej.
  • Netýkavka wallerova (lat.  Impatiens walleriana ), nazývaná tiež netýkavka turecká, je ďalšou obľúbenou odrodou, tá tvorí hustý krík s výškou 20 cm. 
  • Netýkavka balfourova (lat. Impatiens balfourii) ponúka okrem okrasných kvetov aj ozdobné listy.
  • Netýkavka žliazkatá (lat. Impatiens glandulifera)
  • Netýkavka málokvetá (lat. Impatiens parviflora)
  • Netýkavka hawkerova (lat. Impatiens hawkeri, Impatiens New Guinea )
  • Netýkavka konžská (lat. Impatiens niamniamnensis)
  • Netýkavka nedotklivá (lat.  Impatiens noli-tangere)

U nás medzi najobľúbenejšie kultivary patrí druh New Guinea a Impatiens Walleriana. Ide o hybridy.

Netýkavky vhodné na balkóny a do exteriéru

Netýkavky môžete pestovať takmer kdekoľvek. Je však dôležité zaistiť jej správne podmienky a zvoliť vhodný kultivar. Výhodou je, že si žiadajú polotieň, môžete ich tak pestovať aj tam, kde sa iným letničkám nedarí.

  • Netýkavka sultánska 

V záhradách je často pestovaný druh Impatiens walleriana, netýkavka wallerova, ktorá sa často môže objaviť aj pod názvom netýkavka sultánska. Môže byť v polotieni aj na slnečných miestach, potrebuje však stále vlhkú pôdu, ktorá v nádobe nesmie vyschnúť. Rastie do bohatého trsu a kvitne po celú sezónu. Vybrať si môžete z mnohých kultivarov, ktoré v priebehu môžu aj mierne meniť farbu. Impatiens walleriana pochádza z východnej Afriky. Rastie voľne od územia Kene až po Zimbabwe a Mozambik. V ostatných tropických oblastiach často zplaňuje, niekedy dokonca získava až invázny charakter. To najmä v tropickej Amerike, Austrálii a na Réunione. Ako ozdobná rastlina je známa po celom svete.

netýkavka
Zdroj foto: Jeanne Emmel / Shutterstock.com
  • Netýkavka hawkerova

Netýkavka hawkerova (lat. Impatiens New Guinea) je tiež vhodná rastlina pre vonkajšie priestory, rovnako ako tieň totiž znáša aj slnečné prostredie. Pýši sa zelenými listami, môžu mať dokonca až temne fialové či čierne odtiene. Vydrží kvitnúť aj po celú sezónu až do prvých mrazov. Veľké kvety môžu byť biele, ružové, červené, oranžové či fialové, určite si tak vyberiete to pravé pre vás. Pre svoje väčšie kvety je nazývaná aj ako netýkavka veľkokvetá.

Mohlo by vás zaujímať: Balkónové kvety – aké by ste mali vysadiť na jar?

Netýkavky vhodné do interiéru

Vzhľadom na to, že sa jedná o tropickú rastlinu, môžete ju bez problémov pestovať aj v kvetináči v interiéri. Potrebujú vlhší priestor, to znamená, že sa táto rastlina hodí do kúpeľne či kuchyne, kde sa odparuje voda. Prípadne ju môžete umiestniť aj do miestnosti s inými rastlinami.

  • Netýkavka konžská

Slnečné okná vášho domu si obľúbia Impatiens niamniamensis. Kvety netýkavky konžskej pripomínajú drobné papagáje. Jedná sa o rastlinu, ktorá dorastá do výšky zhruba 30 cm, avšak v prírode dokáže dorásť aj meter. Výhodou je jej ľahké rozmnožovanie, rozkvitá veľmi skoro po zasadení. Dôležitá je vlhká pôda, v prípade vyschnutia ihneď opadajú listy a usychajú korene. Dokáže však dobre regenerovať.

  • Impatiens repens

Medzi ďalšie atraktívne druhy patrí indický druh Netýkavka plazivá (lat. Impatiens repens), má plazivé červené stonky a žiarivo žlté kvety. Môžete ju pestovať aj v závesnej nádobe ako balzamínu previsnutú. Táto rastlina je pomerne odolná, pokiaľ ju zabudnete zaliať, vydrží dlho a ľahko sa spamätá.

  • Impatiens auricoma

Ak by ste chceli niečo väčšie, ponúka sa krovitá Netýkavka zlatovláska (lat. Impatiens auricoma),  tá dorastá do výšky cez meter, môžete ju však bez problému zaštipovať a tvarovať. Skvele sa hodí napríklad do zimnej záhrady alebo na chodby. V rovnakom prostredí môžete pestovať aj Impatiens irwingi, Impatiens parasitica a Impatiens kinabaluensis.

  • Impatiens marianae

Drobný druh netýkavky marianina je tieňomilný a vlhkomilný. Vhodné je pestovať ho v miske bez odtokového otvoru. Ak nevyschne, dokáže prežiť náročné podmienky, napríklad teploty okolo nuly, hlboký tieň aj dlhodobé zanedbanie. Nekvitne príliš často, zaujímavejšie sú skôr listy. Dobre vyzerá v kombinácii s papraďami.

Odporúčame: Bakopa – ako na pestovanie obľúbenej balkónovky?

Pestovanie netýkaviek

Kvetina netýkavka je pomerne nenáročná na pestovanie. Pokiaľ dodržíte pár dôležitých zásad, bude sa jej dariť aj pri minime starostlivosti. Navyše sa odmení mnohými kvetmi a bude výraznou ozdobou. Ako teda na pestovanie netýkavky?

Výber stanovišťa

Pri rozhodovaní, kde bude netýkavka umiestnená, záleží v podstate len na vás. Vybrať si môžete ako z nádob na balkón, závesných nádob či záhradných záhonov. Najčastejšie sú netýkavky pestované v samozavlažovacích kvetináčoch, aby bola zaistená dostatočná zálievka. Bez tej sa totiž nezaobídu. Umiestniť ju však môžete aj pod vyššie dreviny ako podrast alebo ich kombinovať s jarnými cibuľovinami.

Stanovište by ste mali vybrať svetlé až polotienisté. To je veľkou výhodou tejto letničky oproti ostatným, ktorým sa bez slnka väčšinou nedarí. Rastlinu môžete pestovať aj v úplnom tieni, je však dôležité počítať s tým, že bude mať výrazne menej kvetov.

Substrát a zálievka

Substrát by ste mali zvoliť s takými vlastnosťami, aby dokázal dobre udržať vodu. Tieto rastliny totiž majú veľkú spotrebu. Pozor, to však neznamená, že by mali stáť vo vode. Pokiaľ by vám substrát vyschol, netýkavka by na sucho veľmi rýchlo zareagovala. Práve preto sú skvelým pomocníkom samozavlažovacie hrantíky.

Ak sa vám stane, že kvet zabudnete zaliať, mali by ste to čo najskôr napraviť. Netýkavka  pomerne rýchlo pozitívne zareaguje na zálievku, je však nutné, aby sa tento stav neopakoval, inak by hrozil úhyn rastliny.

Hnojenie netýkavky

S hnojivom by ste mali začať až po tom, čo rastliny dokonale zakorenia. Prihnojovať môžete raz týždenne, ideálne hnojivom pre balkónové rastliny. Dajte si však pozor, aby ste to s množstvom neprehnali, tým by ste totiž mohli prispieť k nežiadúcemu zasoleniu pôdy, čím by došlo k pozastaveniu rastu netýkavky.

Akonáhle rastlina odkvitne, o kvety sa nemusíte starať a odštipovať ich. Má totiž samočistiacu schopnosť, to znamená, že sa o kvety sama postará, podobne ako previsnuté petúnie.

netýkavka Impatiens
Zdroj foto: Yui Yuize / Shutterstock.com

Prezimovanie netýkavky

Akonáhle prestanú kvitnúť, zrežte ich zhruba o dve tretiny, zbavte ich vyschnutých listov a umiestnite ich na svetlé miesto. Teplota by mala byť okolo 15 až 20 stupňov, zároveň by ste mali obmedziť zálievku. Netýkavky sú v zime totiž na to veľmi náchylné, preto si na to dajte pozor. Pri takejto starostlivosti zvládnu kvety prečkať zimu bez problémov.

Pokiaľ máte chladnejšiu miestnosť, kde sa teplota pohybuje okolo 18 stupňov, môžete rastliny nechať v nej. Stačí obmedziť zálievku, výhodou je, že rastliny budú celú zimu kvitnúť. Na jar ich potom stačí presadiť do novej zeminy.

Rozmnožovanie netýkavky

Môžete ich rozmnožiť dvoma spôsobmi, a to výsevom semena netýkavky či odrezkami. Výsevom sa najčastejšie množia Impatiens walleriana, ideálne na začiatku marca. Zaujímavejšie však je množenie odrezkami. Množenie odrezkami je jednoduché a zvládnete ho bez problémov v domácich podmienkach:

  1. Odrezok odrežte kúsok pod očkom, potom do výšky zhruba 2 cm odstráňte listy a z vrchnej časti odstrihnite všetky puky a kvety.
  2. Ak chcete dosiahnuť lepší výsledok, môžete odrezok namočiť do stimulátora, nie je to však nutné.
  3. Odrezok zapichnite mierne šikmo do substrátu – mal by pozostávať z perlitu a rašeliny v pomere 1:1.
  4. Takto pripravené odrezky postavte na teplé miesto, nádobu pretiahnite fóliou či igelitom.
  5. Koreniť by mali začať zhruba po dvoch týždňoch.
  6. Môžete zasadiť viac odrezkov do jedného kvetináča.
  7. Akonáhle začnú rásť, zaštipnite ich, aby sa rozkošatili.

Tipy pri rozmnožovaní

  • Odrezok by mal byť zhruba päťcentimetrový.
  • Môžete ho nechať zakoreniť namiesto v substráte aj vo vode.
  • Teplota by sa mala pohybovať okolo 20 °C, dajte však pozor pri novoguinejskom druhu netýkavky, tá si žiada teplotu vyššiu, a to okolo 22 °C. 
  • Do troch týždňov ich môžete potom dopestovať pri teplotách do 20 °C. 
  • Po dvoch až štyroch mesiacoch sú rastliny dostatočne vyrastené a môžete ich vysadiť. Opäť myslite na dostatočnú zálievku a dajte pozor na preliatie. To by drobné rastliny zahubilo.

Netýkavky sú veľmi vďačné rastliny. Môžete ich umiestniť aj do tieňa, venovať im iba minimálnu starostlivosť, a napriek tomu sa vám odmenia záplavou krásnych kvetov. Ide o skvelú voľbu, ak hľadáte kvet, ktorý bude dekoratívny a zároveň nenáročný.

Zdroj: thespruce.com, gardenerspath.com


Ako pestovať ďalšie obľúbené letničky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.