Chilli papričky – ako ich pestovať, zbierať a spracovať?

Pestovanie chilli papričiek doma je celkom jednoduché. Navyše máte možnosť si vybrať, akú chuť a farbu chilli chcete. Na základe toho kúpite semienka. Domáce chilli papričky môžu byť silne ostré, alebo napríklad aj sladkasté. A najväčšou výhodou je, že ich môžete pestovať doma na parapete.

Prečo chilli papričky pália?

Pálivosť papričiek spôsobuje kapsaicín, látka, ktorú papričky obsahujú vo veľkom. Kapsicín pôsobí na sliznice a všetky nervové zakončenia tu uložené, čo spôsobuje, že za pár sekúnd po zjedení chilli papričky cítite pálenie. Pálivosť záleží hlavne na odrode, podmienkach, v ktorých je paprička pestovaná a na tom, ako je konzumovaný kúsok drahý.

Pálivosť chilli papričiek sa hodnotí na takzvanej Scovilleho stupnici. Na celom svete existuje cez 4 000 odrôd papričiek, pričom každá má odlišnú pálivosť.

Pestovanie chilli papričiek

Zaujjíma vás, ako pestovať chilli papričky? Pestovanie chilli môže byť pomerne jednoduché, ak sa dodržia základné požiadavky tejto rastliny. Je vhodné aj pre začínajúcich záhradkárov. Dôležité je správne načasovanie, teda čas, kedy začnete s predpestovaním v interiéri, aby mali papričky dostatok času na vývoj ešte pred presadením von. Chilli papričky sú teplomilné rastliny, preto potrebujú veľa svetla a tepla, najmä v raných fázach rastu. Zabezpečte, aby bola pôda dobre priepustná a bohatá na živiny. Preferujú vlhkú, ale nie premočenú pôdu, takže je dôležité nájsť rovnováhu v zálievke. Chilli papričky môžete po predpestovaní pestovať v kvetináči na balkóne alebo priamo v pôde na záhrade.

Kedy sadiť chilli papričky?

V našich podmienkach je najlepšie začať s predpestovaním semien chilli v interiéri koncom zimy alebo na začiatku jari, ideálne v období od februára do marca. Čím pálivejšiu odrodu nasadíte, tým dlhšie vegetačné obdobie bude paprička mať, takže buďte po zasadení semienok trpezliví.

Ako sadiť chilli papričky?

Semená chilli je nutné zasiať do sterilného výsevného substrátu do kvetináčov alebo špeciálnych sadbových boxov. Pokiaľ ho budete pripravovať sami, je nutné ho ešte pred vysiatím semien pol hodiny piecť v rúre, aby ste sa zbavili všetkých choroboplodných zárodkov. Semená zasypte slabou vrstvou substrátu, nie však vyššou ako 3 mm, aby mali silu na prerazenie zeminy. Je dôležité udržiavať vlhkú, ale nie premočenú pôdu, a zabezpečiť dostatočné množstvo svetla a tepla, pričom optimálna teplota pre klíčenie je okolo 25-30 °C.

kedy sadiť chilli papričky
Zdroj foto: Alfazet Chronicles / Adobestock.com

Najskôr po 6 až 8 týždňov, je možné rastliny presadiť do väčších kvetináčov alebo priamo do záhrady. Pokiaľ budete chilli papričky pestovať vonku, je nutné ich nasadiť na dostatočne slnečné miesto, pretože majú rady veľa svetla. Hlavne dbajte na dostatočné rozostupy, a to aspoň pol metra, aby mal každý exemplár dostatok priestoru na rast..

Mohlo by Vás zaujímať: Ako vytvoriť bylinkový záhon a aké bylinky zasadiť?

Kedy zbierať chilli papričky?

Väčšina chilli papričiek dosiahne zrelosť približne 60 až 90 dní po presadení. Bežným obdobím pre zber je august až október, niektoré skoršie odroby však môžu dozrievať aj už v júli. Všimnite si časové obdobie od kvitnutia po zrelosť, ktoré je uvedené pre vašu konkrétnu odrodu, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, kedy začať zbierať plody.

Chilli papričky však môžete zbierať v akomkoľvek štádiu zrelosti, od zelených nezrelých až po plne zrelé, ktoré môžu byť červené, žlté, oranžové, fialové alebo dokonca čierne (v závislosti od odrody). Nezrelé (zelené) papričky sú obyčajne menej pálivé, zatiaľ čo plne zrelé plody sú pálivejšie, sladšie a majú plnšiu arómu.

Ako spracovať chilli papričky?

Jednou z najjednoduchších metód spracovanie chilli papričiek je ich sušenie. Ako sušit chilli papričky? Môžete ich sušiť na slnku, v sušičke potravín alebo v rúre pri nízkej teplote. Sušené chilli papričky môžete potom použiť celé, rozdrviť ich na vločky alebo zomlieť na prášok. Ďalším spôsobom konzervácie je naloženie do nálevu. Nakladané chilli papričky sú obľúbenou pochúťkou. Môžete ich nakladať samostatne alebo s ďalšou zeleninou. Použite ocot, vodu, soľ, cukor a koreniny podľa chuti na vytvorenie chutného nálevu. Okrem toho si môžete vytvoriť rôzne chilli pasty s ďalšími koreninami a bylinkami podľa vášho výberu, prípadne ich zamraziť, celé alebo nakrájané.

Tip: Otestujte svoju úrodu chilli papričiek. Zakomponujte ich do jedál, ktorým pridajú skvelú pikantnú chuť. Vyskúšajte napríklad obľúbený recept na chilli con carne.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.