Rastliny vhodné do kúpeľne – ktorým sa tam bude najviac dariť?

Je celkom obvyklé, že sa v domácnosti nachádzajú rastliny. Najčastejšie v obývacej izbe, ale aj v kuchyni či v spálni. Poslednú dobu je však trendy mať rastliny v kúpeľni. Pri ich výbere by ste mali byť ostražití, pretože nie každá rastlina zvládne typickú kúpeľňovú vlhkosť. Ktoré kvety sú teda vhodné do kúpeľne?

Zelenec chochlatý

Zelenec chocholatý má nielen okrasnú funkciu, ale tiež dokáže vo vlhkom prostredí odstrániť zo vzduchu všetky nečistoty, ako je formaldehyd a oxid uhoľnatý. Veľmi jednoducho sa rozrastá, takže sa môžete tešiť často na nové a nové púčiky. Avšak je potrebné ho raz až dvakrát týždenne zalievať a najlepšie je umiestniť zelenec na okno kúpeľne, pretože má rád priame slnečné svetlo.

Aspidistra elatior

Túto rastlinu môžete poznať aj pod názvom rodinné šťastie. Rovnako ako zelenec bude vo vašej kúpeľni tvoriť krásnu dekoráciu. Je zvyknutá rozrastať sa v tieni a vlhšom prostredí Japonska a Číny, takže ju pokojne môžete umiestniť aj do rohu kúpeľne a bude sa jej tam skvele dariť. A ďalšou skvelou vlastnosťou je fakt, že jej nevadí prievan. Treba ju ale raz týždenne zaliať, ak si všimnete, že jej podlhovasté tmavozelené listy žltnú, je to známka toho, že usychá. V čase rastu je potrebné ju raz za 14 dní prihnojiť tekutým hnojivom.

Papraď

Papraď je známa tým, že rastie v lesoch v blízkosti potôčikov či akejkoľvek inej vody. Už to jasne značí, že má rada vlhké prostredie. Je tak nenáročnou izbovou rastlinou, ktorej sa bude vo vašej kúpeľni páčiť. Nevadia jej ani nízke teploty pod 12 stupňov Celzia. Pokiaľ si ale papraď chcete do svojej kúpeľne zaobstarať, počítajte s tým, že má listy dlhé aj cez 1 meter, takže potrebuje dostatok miesta. Najlepšie je umiestniť ju do závesného kvetináča čo najbližšie k oknu. Nezabúdajte na častú zálievku, pretože jej korene musia byť stále udržiavané vlhké.

kvety vhodné do kúpeľne
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Šachor striedavolistý

Latinký názov šachoru je Cyporus alternifolius – a patrí do radu bahenných rastlín. Je ju teda možné pestovať ho ako v akváriu, tak v kvetináči v kúpeľni. Avšak miska kvetináča musí byť stále naplnená vodou. V čase vegetácie treba rastlinu umiestniť k oknu, pretože potrebuje svetlo. Pozor si musíte dať na stonky, sú veľmi jemné a krehké, takže keď ju budete presádzať, je potrebná zvýšená opatrnosť.

Parohovec

Ďalšia rastlina z čeľade papradí, líši sa však so svojimi neobvyklými previsnutými listami, ktoré nápadne pripomínajú jelenie parožie – od toho si tiež odniesla svoj názov. Táto papraď na svoje prežitie potrebuje naozaj veľmi vysokú vlhkosť vzduchu, preto je teda do kúpeľne úplne ideálna. Potrebuje neustále dostatočnú zálievku, môžete ju občas pokojne ponoriť do vedra s vodou. Najlepšia je odstáta, alebo dažďová. A v lete jej doprajte tekuté hnojivo.

Lišajovec

No a tú najväčšiu krásavicu sme si nechali nakoniec. Lišajovec bude totiž skutočnou ozdobou vašej kúpeľne. Na rozdiel od ostatných zelených listov, sa tento kvet môže pýšiť krásnymi fialkastými kvetmi – patrí totiž do čeľade orchideí. Má teda rada svetlo a vlhký vzduch. Nemá ale rada priame slnečné lúče, je teda dobré ju umiestniť na okno smerujúce na sever, či východ. Jej kvetenstvo je dlhé, samozrejme za predpokladu, že sa o ňu dobre staráte. Má rada dažďovú vodu, je teda vhodné ju dvakrát týždenne ponoriť do nádoby práve s touto vodou.

A aký máte názor na rastliny v kúpeľni vy? Zaobstarali by ste si nejakú vlhkomilnú rastlinu? Alebo nejakú už pestujete?


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.