Eukalyptus – pestovanie, presádzanie a účinky na zdravie

Eukalyptus je zaujímavá a cenená rastlina, ktorú si môžete ľahko sami vypestovať v pohodlí vášho domova. Pretože je veľmi aromatická, zbaví vás problémov s dýchacími cestami a ešte krásne ozdobí váš byt v podobe dekoračných vencov či zaujímavých ikeban. Ako pestovať eukalyptus?

Eukalyptus

Eukalyptus je aromatická rastlina, ktorá prevonia celý domov vôňou mäty a pepermintu. Nebudete tak musieť používať žiadne chemické osviežovače vzduchu. Radšej stavte na silu prírody a dýchajte vzduch prevoňaný eukalyptom. Za túto rastlinu vám poďakujú aj vaše priedušky, pretože na ne má rastlina veľmi pozitívny vplyv.

Druhy eukalyptu

Tak ako aj iné rastliny, aj eukalyptus má množstvo druhov. Teraz ich poznáme cez 700, niekedy však býva zložité sa v nich vyznať. Eukalypty totiž nie sú iba rastliny, ktoré si vypestujete doma na okne – sú to aj kríky a mnohokrát aj stromy. Tie najvyššie môžu dosahovať až výšku 60 metrov. 

Najznámejšie druhy eukalyptu:

  • Eukalyptus Gunnov (lat. Eucalyptus gunnii),
  • Eucalyptus Rainbow, čiže dúhový eukalyptus (lat. Eucalyptus deglupta).

Pestovanie eukalyptu

Pestovanie živého eukalyptusu v domácich podmienkach nie je nijako zložité a nepotrebujete na to mať ani dlhoročné pestovateľské skúsenosti. Pár základných požiadaviek, ktoré eukalyptus na správny rast potrebuje, by ste však poznať mali. 

  • Hlavná vec, ktorú potrebuje, je dostatok denného svetla – čím väčšie okno, tým sa rastlinke bude viac dariť. Len si dajte pozor, aby na ňu nedopadali priame lúče slnka. Tie by mohli rastlinu spáliť a nenávratne poškodiť.
  • Izbová rastlina eukalyptus, ktorá je určený na pestovanie v domácnostiach, má rada chladnejšie teploty. Preto ho radšej umiestnite do priestoru, kde sa nekúri. Aj keď sa dokáže prispôsobiť vykurovaným izbám, pomalšie v nich rastie. Nezabudnite na to, že to nie je mrazuvzdorná rastlina, a preto by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 8 stupňov. To platí aj v momente, keď ho v jarných mesiacoch dáte slniť von. 
  • Potrebuje pravidelnú zálievku, ktorú v zimných mesiacoch môžete obmedzovať.
eukalyptus
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Presádzanie eukalyptu

Eukalyptus by ste mali pestovať v polopriepustnej zemine. Substrát by mal obsahovať aj piesok. Pokiaľ potrebujete rastlinu presadiť, nikdy to nerobte pred zimou, ale radšej počkajte do jari. V zime rastlina odpočíva, a keby ste ju presadili, mala by tendenciu rásť . To by ju zbytočne vysilovalo. Stačí ju presádzať zhruba po dvoch rokoch a nezabudnite na to, že opäť musí ísť do polopriepustnej zeminy, najlepšie do piesočnatohlinitej.

Účinky eukalyptu

Táto skvelá rastlina vám pomôže v dlhom zozname ochorení.

  • Priaznivo podporuje všetky dýchacie orgány. Uvidíte, že keď ju budete doma pestovať, budete menej náchylní na ochorenie dýchacích ciest.
  • Celkovo posilňuje imunitný systém.
  • Vyrábajú sa z nej aj liečivé masti, ktoré chránia vašu pokožku.
  • Dokáže zmierniť stres a úzkosť.
  • Jej vnútorné užívanie blahodárne pôsobí na hladinu cukru v krvi.
  • Je skvelý bojovník proti bakteriálnym infekciám a zlepšuje zápaly.

Dekorácie z eupalyptu

Eukalyptus nie je iba úžasnou rastlinou, ktorá výrazne pomáha vášmu zdraviu, ale pretože je veľmi krásne zeleno sfarbená a má drobné lístky, hodí sa na výrobu mnohých dekorácií. Najčastejšie sa používa spolu s ďalšími prírodnými materiálmi na výrobu okrasných vencov z eukaplytu. ktoré môžete vešať na dvere, ale aj na stenu či do okien, alebo z neho pripravte ikebanu na jedálenský stôl. Listy eukalyptu dlho vydržia krásne čerstvé a ešte táto dekorácia krásne vonia.

Stavte na silu prírody a začnite pestovať vo svojom domove túto prekrásnu rastlinku. Uvidíte, koľko radosti a pozitívnych vecí vám prinesie.

Zdroj: thespruce.com, houseplantcentral.com


Ďalšie izbové rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.