Monstera – pestovanie, starostlivosť a rozmnožovanie

Či už ste milovník všemožnej flóry alebo chcete svoj interiér oživiť jednoduchou zeleňou, monstera je skvelou izbovou rastlinou do každého interiéru. Obľúbená je pre svoj mohutný vzrast a veľké listy.

Pestovanie monstery

Monsteru môžete pestovať v podstate na akomkoľvek mieste v interiéri. Dariť sa jej bude v teplote od 20°C, avšak vzhľadom na to, že má pôvod v pralese, lepšie bude rásť v teplejšom prostredí, a to až do 30°C. Nevystavujte ju však na priame slnečné lúče – tie by mohli spáliť listy

Pre správny rast listov je potrebný dostatok svetla, vyberte preto kvetu monstera svetlé stanovište, ideálne sú okná alebo vzdušné chodby. To, že rastlina nemá dostatok svetla, spoznáte na listoch. Tie sa totiž v tmavom prostredí nebudú typicky deliť, zostane im celistvý srdcovitý tvar.

pestovanie rastliny monstera
Zdroj foto: EAKARAT BUANOI / Shutterstock.com

Starostlivosť o monsteru

Pôda a hnojenie monstery

Najvhodnejšia je rašelinová pôda, ktorá dobre rozvádza vodu. Kvetu monstera výrazne prospeje pravidelné hnojenie, aby mala dostatok živín pre svoj rast. Preto by ste mali raz za dva týždne pridať do pôdy slabú dávku hnojiva určeného pre zelené rastliny. V zime potom v hnojení pokračujte, avšak dávku stačí podávať raz za šesť týždňov, pretože rastlina nemá také nároky na rast.

Keďže sa monstera výrazne rozrastá, je potrebné zhruba každé dva roky vymeniť kvetináč za väčší, aby korene mali dostatok priestoru. Dobré je pridať do kvetináča aj oporu, pretože monstera sa v prirodzenom prostredí tiahne po okolitých stromoch.

Polievanie monstery

Vzhľadom na svoj pôvod si monstera potrpí skôr na vzdušnú vlhkosť než priamu zálievku. Preto radšej rastlinu oroste vodou alebo utrite listy vlhkou hubkou. Zhruba raz za týždeň potom monsteru zalejte, ak je pôda vyschnutá. Nadmerná zálievka by mohla akurát uškodiť koreňom, preto voľte kvetináč s drenážnymi otvormi, z ktorých nadbytočná voda odtečie. Pozor si však dajte v zimnom období, kedy sa v miestnostiach viac kúri a vzdušná vlhkosť tak klesá. Roseniu teda venujte väčšiu pozornosť a rastlinu neumiestňujte do blízkosti kúrenia. Na jej prosperovanie je dôležité tiež utierať listy od prachu.

Rozmnožovanie monstery

Pýtate sa, ako rozmnožiť monsteru? Rozmnožovanie našťastie nie je vôbec zložité. Je potrebné iba odrezať vzdušný koreň, ktorý necháte zakoreniť vo vode. Ak chcete, môžete ho namiesto vody vysadiť priamo do hliny. Takému množeniu monstery sa hovorí rezkovanie. 

Avšak novú rastlinu môžete získať aj zo samotného listu. Odrezaný list stačí vložiť do vody a počkať, kým sa objavia nové korienky. Potom je rastlina pripravená na zasadenie do kvetináča.

Monstera je krásna a honosná izbová rastlina, ktorá sa vďaka svojmu vzhľadu a nenáročnej starostlivosti stala naozaj obľúbenou. Pokiaľ sa rozhodnete si ju zaobstarať, dávajte pozor na deti a zvieratá, monstera je totiž jedovatá.

Ďalšie obľúbené izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.