Rodinné šťastie (Helxine soleirolii) – pestovanie a rozmnožovanie

Máte už vo svojej zbierke izbových rastlín rodinné šťastie, niekedy tiež nazývané domáce šťastie alebo aj šťastíčko? Ak nie, máme pre vás niekoľko dôvodov, prečo si ho zaobstarať spoločne s návodom, ako sa oň starať, koľko slnečného svetla mu dopriať, ako často prihnojovať a na aké stanovisko ho umiestniť.

Domáce šťastie (helxine soleirolii)

Botanický názov rodinného šťastia znie helxine soleirolii alebo aj soleirolia soleirolii. Táto rastlinka pôvodom z Korziky a Sardínie, vytvára krásne husté porasty a v Stredomorí na ňu narazíte doslova na každom kroku. V Slovenskej republike ju vonku v prírode nenájdete, pretože je bohužiaľ nemrazuvzdorná. Práve preto je pestovaná skôr ako izbová rastlina. Je tvorená z drobných zelených lístkov, niektoré odrody majú aj šedozelené či tmavozelené listy.

Keď začne domáce šťastie kvitnúť, čo sa deje v priebehu celého roka, možno si to na prvý pohľad ani nevšimnete. Kvitne totiž drobnými kvietkami, ktoré môžete ľahko prehliadnuť.

Pestovanie rodinného šťastia

Rastlina rodinné štastie vyžaduje slnečné miesto bez priamych slnečných lúčov. Pokiaľ také miesto doma nemáte, bude sa jej páčiť aj na polotienistom stanovisku. Teplota v miestnosti, v ktorej sa domáce šťastie nachádza, by nikdy nemala klesnúť pod 7 °C.

Hoci je starostlivosť o domáce šťastie pomerne nenáročná, kameňom úrazu často býva nedostatočná vzdušná vlhkosť, ktorá je najčastejšou príčinou uhynutia rastlinky, spoločne s nedostatočnou zálievkou. Substrát by u domáceho šťastia nemal nikdy úplne vyschnúť. Pokiaľ rastline chýba vlhkosť, spoznáte to okamžite podľa toho, že jej začnú usychať listy.

Zalievanie a hnojenie

Zalievať musíte rastlinu vždy zospodu, ponorením do misky s vodou. Prúd vody z kanvičky by mohol poškodiť listy. Keďže sa jedná o previsnutú rastlinu, vynikne skvele na poličkách aj v závesných kvetináčoch.

Aby vám rastlinka krásne rástla, pravidelne ju hnojte. Počas letných mesiacov aspoň dvakrát mesačne, cez zimu stačí raz za mesiac a pol. S výberom vhodného hnojiva si nechajte poradiť v záhradníctve.

kvet rodinné šťastie
Zdroj foto: Pavlo Loushkin / Shutterstock.com

Rozmnožovanie rastliny

Pri správnej starostlivosti rastie domáce šťastie doslova pred očami. A aj rozmnoženie je veľmi jednoduché. Stačí vedľa kvetináča s domácim šťastím položiť kvetináč s vlhkou hlinou a previsnuté stonky naň opatrne položiť. Akonáhle stonky zakorenia, iba ich odstrihnete od materskej rastlinky

Druhý spôsob množenia je delením trsov pri presádzaní. Ale buďte opatrní, aby ste korienky ani rastlinu veľmi nepoškodili.

Škodcovia a choroby

Najčastejším škodcom, ktorý sa na domácom šťastí vyskytuje, sú vošky. Objavia sa vo chvíli, keď sú rastlinky vystavené teplému a suchému prostrediu. A naopak, keď rastlinu zalejete, môžu jej uhnívať korene. Posledným neduhom, ktorý domácemu šťastiu pri zlej starostlivosti hrozí, je ťahanie sa rastliny do výšky a strata sfarbenia. K tomu dochádza, keď je na tmavom mieste bez dostatočného prísunu svetla.

Rodinné šťastie vs. nertera

Vzhľadom sa na domáce šťastie veľmi podobá rastline s názvom nertera, niekedy tiež nazývaná koralový mach alebo tiež korálovka.

  • Oproti šťastiu je pokrytá drobnými oranžovými, niekedy červenými bobuľami, ale lístky sú na pohľad identické s lístkami helxine soleirolii. Pozor, tieto oranžovo – červené plody sú jedovaté.
  • Hlavným problémom pri pestovaní korálovky, ktorá sa prirodzene vyskytuje v horských oblastiach Strednej a Južnej Ameriky, Nového Zélandu a Tasmánie, je to, že sa jej v našich podmienkach nedarí ako izbovke.
  • Vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť, pri nedostatočnom rosení či nízkej vlhkosti pôdy ľahko umiera.

Zdroj: mygardenlife.com, global.flowers


Ďalšie izbové rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.