Kalanchoe – pestovanie a vhodné podmienky pre túto izbovku

Kalanchoe (kolopejka) je častou ozdobou interiérov najmä vďaka nenáročnému pestovaniu. Ppostačí jej dostatok slnečného svetla, nie je však nutné, a občasné zalievanie. Vodu potrebuje až vo chvíli, keď je suché. Všetky druhy sa ľahko rozmnožia z listov alebo odrezkami.

Pestovanie kalanchoe

Kalanchoe je sukulent, preto sa jej darí skôr pri nízkej vlhkosti. Pri nákupe sústreďte svoju pozornosť na kvety. Siahnite po tých nerozkvitnutých. U nás je tiež známa pod názvom kolopejka. Je to kvitnúca izbová rastlina pochádzajúca z ďalekého Madagaskaru a tropickej Afriky.

  • Svetlo – kalanchoe potrebujú mnoho slnka a svetla, vyberte okno orientované na juh a v lete jasné nepriame svetlo, alebo okno východ/západ. 
  • Pôda – Zmes určená pre kaktusy a sukulenty sa postará o správnu výživu rastliny. Pre lepšie odvodnenie zmiešajte perlit alebo piesok.
  • Teplota – Keď sa o svoju kolopejku dobre staráte, odmenia vás kvety, ale treba ich udržiavať mimo prievanu. Nenechávajte ju na miestach, kde je pod 10 ° C . Keď je teplé leto, nechajte túto rastlinku vonku. Nezabudnite ju však chrániť pred dažďom.

Zalievanie a hnojenie kalanchoe

Veľké množstvo vody môže vašu kolopejku úplne zničiť. Medzi jednotlivým zalievaním nechajte kalanchoe vyschnúť. Potom dlho zalievajte, kým nevytečie voda do misky pod kvetináčom. Misku okamžite vyprázdnite. Nikdy nenechávajte rastlinu „sedieť“ vo vode.

V hlinených kvetináčoch sa jej darí dobre, ale musí mať vypúšťací otvor pre prebytočnú vodu. Misku pod kvetináčom vyprázdňujte. 

Vo chvíli, keď kalanchoe rozkvitne, dodajte jej každých pár týždňov vyvážené organické hnojivo. Inú výživu nepotrebuje. Sú to malé rastliny, ktoré sa nemusia ani presádzať.

pestovanie kalanchoe v kvetináči
Zdroj foto: Anakumka / Shutterstock.com

Rozmnožovanie kalanchoe

Množenie kalanchoe sa vykonáva odrezkami zo stoniek alebo listov. Niektoré odrody vyplodia rastlinky, ktoré je možné vybrať a zalievať.

Kolopejka je ideálna rastlina pre každého, kto hľadá nenáročnú izbovku, o ktorú sa nemusí nijako prehnane starať. Pestovanie je naozaj nenáročné, navyše vás odmení krásne kvitnúcimi kvietkami.

Zdroj: gardenersworld.com, miraclegro.com


Tipy na pestovanie izbových rastlín

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.