Balkónové kvety – aké by ste mali vysadiť na jar?

Balkónové kvety bývajú pomerne nenáročné. Kedy ich vysádzať a ako ich správne pestovať? Poradíme vám aké kvety pestovať na balkóne, aby váš domov žiaril farbami.

Balkónové kvety sú veľmi obľúbeným variantom, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nielen, že sú okrasné, ale nie je s nimi ani veľa práce pri ich pestovaní. Každý nudný balkón dokážu vo chvíľke premeniť na farebnú oázu. Ktoré kvety by ste mali na balkón vysadiť?

Sadenie do kvetináča

Pokiaľ ste sa rozhodli pre pestovanie vašich obľúbených balkónových kvetov v kvetináčoch, dodržujte pri sadení tieto všeobecné pravidlá:

 1. Všetky sadeničky najskôr starostlivo prezrite a zbavte ich všetkých suchých listov.
 2. Uistite sa, že má pevný koreňový systém. Pokiaľ sú korene veľmi dlhé, zastrihnite ich.
 3. Saďte ich do malých kvetináčikov, ktoré následne vložíte do veľkého kvetináča.
 4. Kvetinky dajte von, až keď skončia ranné mrazy.

Aké balkónové kvety vysadiť túto sezónu

Muškáty

Muškáty, alebo aj pelargónie sú najčastejšie balkónové kvety. Potrebujú dostatok svetla a zeminu, ktorá má dostatok živín. Treba ju každý týždeň prihnojiť. Pokiaľ ju chcete množiť, urobíte to rezkovaním.

Petúnia

Asi druhá najrozšírenejšia balkónová kvetina, ktorá vie hrať všetkými farbami. Kvety petúnie majú rady slnko a teplé a suché počasie. Je potrebné ich každý deň zalievať a pridávať hnojivo. Pozor ale na to, aby ste nezalievali priamo kvety a listy. Odkvitnuté kvietky treba pravidelne odstraňovať.

Fuchsie

Tieto rastlinky sú známe pre tvar svojich kvetov, ktoré vyzerajú ako kalichy. Avšak je treba ich dať na tú časť balkóna, kde je tieň, najlepšie na východnú stranu. Musíte tiež pamätať na ich pravidelnú zálievku a dvakrát za týždeň prihnojiť tekutým hnojivom. Ak chcete množiť, urobíte to rezkovaním.

fuchsie
Zdroj foto: Sakss / Shutterstock.com

Verbena

Verbena patrí do kategórie náročnejších rastlín na zálievku, treba ju na slnku zalievať každý deň. Avšak zvládne aj polotieň. Pozor ale na príliš veľa tieňa, rastlinka by vám nekvitla. Je množená rezkovaním a je na ňu potrebné používať hnojivo s obsahom fosforu.

Výber konkrétneho druhu rastlín závisí aj od toho, či chcete pestovať previsnuté balkónové kvety, ktoré vytvárajú bohatšie porasty alebo také, ktoré sú vztýčené. Pri ich kúpe sa v záhradníctve vždy informujte, či sú tieto kvety na balkón vhodné na priame slnko alebo ide skôr o balkónové kvety do tieňa.

Ďalšie druhy balkónových kvetov

Ďalšie okrasné rastliny, ktoré je vhodné pestovať na balkóne:

 • surfínia,
 • bidens,
 • lobelka,
 • miliónbels,
 • aksamitník,
 • bacopa,
 • sirôtky.

Aké balkónové kvety pestujete vy? Kytica na balkóne robí radosť nejednej žene, ktorá chce, aby domov počas roka žiaril farbami, veselosťou a dobrou náladou, ktorú pridávajú aj krásne rozkvitnuté kvety.

Zdroj: balconygardenweb.com, gardeningknowhow.com


Zistite, ako pestovať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.