Paradajky – pestovanie a zaštipovanie krok za krokom

Rozhodli ste sa pre pestovanie paradajok v záhrade alebo na balkóne? Dočítate sa všetko, čo potrebujete o paradajkách a ich pestovaní vedieť. Od predpestovania sadeníc až po sušenie paradajok.

Plody paradajok sú veľmi obľúbenou plodinou a nie je divu. Na pestovanie tejto rastliny vám postačí napríklad aj balkónový priestor, čerstvé a chutné paradajky sú tak veľmi dostupné. Treba však venovať im dostatočnú starostlivosť.

Paradajka jedlá

Paradajky sú pestované hlavne na získavanie lahodných dužinatých plodov. Jedná sa o vytrvalú rastlinu bylinného charakteru, ktorá je pestovaná ako jednoročná rastlina. Ide o odolnú a nenáročnú rastlinu na pestovanie, práve preto sa teší takej obľube. Paradajky sú bohaté na beta-karotén a vitamín C a B. Sú tiež významným zdrojom chrómu a draslíka. Majú vysoký podiel vlákniny, ktorá má priaznivý vplyv na naše trávenie a naopak obsahuje iba minimum tukov, ktoré by mohli byť nežiaduce.

Do jedálnička by ste ich mali zaradiť či už ako súčasť zdravej diéty alebo doplnok na bežné stravovanie, obsahujú totiž významné antioxidanty. Dokonca blahodárne pôsobia aj na problémy s prostatou. Vhodné sú tiež pre ľudí s chorobami srdca či krvného obehu.

pestovanie paradajok
Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Pestovanie paradajok

Akonáhle raz ochutnáte rozdiel medzi paradajkou z dovozu a tým, čo si vypestujete sami, rozhodne budete pre pestovanie paradajok. Nesmiernou výhodou tejto rastliny je jej relatívna nenáročnosť, pričom existuje niekoľko možností, ako pestovať paradajky, a to: 

  • v záhradke,
  • v kvetináčoch,
  • vo foliovníku,
  • v skleníku,
  • na balkóne domu.

Samozrejme je však nutné rastline venovať vhodnú starostlivosť, aby mohla dobre prosperovať a splodila mnoho plodov.

Predpestovanie sadeníc

Najľahším spôsobom je výsadba predpestovaných sadeníc. Dôležité je, aby táto sadenica mala tmavé listy a bohatý koreňový systém, aby sa mohla správne uchytiť v pôde. Ideálnou dobou, kedy sadiť rajčiny, je obdobie medzi koncom apríla a koncom mája. U jednotlivých odrôd sa tieto podmienky môžu mierne líšiť. Je dôležité, aby ste pred zasadením udržovali koreňový bal vlhký.

Sadenie paradajok do zeme

Pre sadenice sa hodí zemina so štartovacou dávkou hnojiva na paradajky a vysokou dávkou humusu, aby mohla vyrásť silná a plodiaca rastlina. Ak máte obavy z prízemných mrazov, je možné sadeničky na noc zakrývať záhradkárskou bielou textíliou. Ešte, než pripravenú rastlinu zasadíte do zeme, je dôležité do záhona či nádoby umiestniť oporné tyčky. Ak by ste túto úlohu vykonávali až po zasadení, mohlo by dôjsť k poškodeniu koreňového systému rastlín.

Pestovanie paradajok na balkóne

Ak nemáte záhradu, a napriek tomu túžite po vlastných paradajkách, potom sa ponúka riešenie pestovania paradajok v kvetináči. Avšak je dôležité dodržiavať pár zásad, aby aj takto pestované rastliny mohli prosperovať. Najdôležitejšie je správny výber miesta. Najlepšie je pre paradajky balkón orientovaný na juh či západ, a hlavne by mal byť zakrytý strechou, paradajky totiž nemajú radi prílišnú vlhkosť. Ak strechu nemáte, potom sa snažte rastliny umiestniť tak, aby im nepršalo na listy, napríklad ku stene.

pestovanie paradajok na balkóne
Zdroj foto: vaivirga / Shutterstock.com

Či už sa rozhodnete pre pestovanie kríčkových odrôd vhodných priamo na pestovanie v kvetináči, či normálnych paradajok, oplatí sa vám zaobstarať samo zavlažovaciu nádobu. Tá totiž zaistí, že rastliny nebudú zalievané cez listy. Kríčkovým paradajkám postačia normálne kvetináče, avšak pre odrodu klasických paradajok je nutné zaobstarať väčšie nádoby, v ktorých sa bude môcť dostatočne vytvoriť ich koreňový systém.

Čo robiť, aby paradajky rodili? 

Aby rastliny prospievali a paradajky čo najviac a najdlhšie rodili, je dôležité dodržiavať ich základné požiadavky tak, aby ste predišli zlému rastu, poškodeniu a nízkemu výnosu.

Preto je tu pár tipov, ako sa o paradajky dobre starať:

  • Sadenice čoskoro vyväzujte k oporným tyčkám (opora na paradajky), aby nedošlo k poškodeniu vetrom a prípadnému zlomeniu.
  • K správnemu prospievaniu je dôležitá nakyprená pôda. Môžete tiež prihrnúť zeminu k stonke, aby sa viac rozrástol koreňový systém.
  • Pravidelne a dostatočne zalievajte, inak hrozí praskanie plodov, ich deformita a malá veľkosť.
  • Zhruba raz za dva týždne nezabudnite na hnojenie paradajok, aby rastliny mali všetky potrebné živiny.

Na čo si dať pozor?

  1. Paradajky neprelievajte. Ak to s vlahou preženiete, môže dôjsť k uhnívaniu koreňov, v dôsledku čoho následne uhynie celá rastlina.
  2. Neodrezávajte bočné výhony nožom – hrozí vyššie riziko prenosu chorôb medzi paradajkami.
  3. Snažte sa vyhnúť zálievke na listy, to by totiž mohlo zvýšiť riziko napadnutia rastlín škodcami. V súvislosti s tým tiež myslite na prípadnú prevenciu proti škodcom a chorobám.
  4. Rozhodne nezberajte zelené paradajky na priamu konzumáciu, obsahujú totiž škodlivé látky. Nedozreté paradajky je možné nechať dozrieť na okne a neskôr spracovať.
Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Choroby a škodcovia paradajok

Pleseň zemiaková – najčastejšia choroba, ktorá paradajky postihuje. Prejavuje sa vznikom nepravidelných šedozelených škvŕn od okrajov listov, ktoré postupne zasychajú. Neskôr môže dôjsť aj k napadnutiu stonky a plodov. Základnou prevenciou je nezalievať rastlinám listy, ale ak si chcete byť naozaj istí, môžete aplikovať špeciálny postrek na paradajky proti plesni, čím dosiahnete spoľahlivú ochranu.

Paradajková čerň – prejavuje sa žltými škvrnami na listoch a zasychaním. Vhodnou prevenciou je dostatočné vetranie (avšak nie prievan) a výmena zeminy. Samozrejme aj na tento problém sa dá zohnať špeciálny postrek, ktorý vaše paradajky tejto choroby zbaví.

Septorióza – prejavuje sa hnedými vodnatými škvrnami na spodnej strane listov, ojedinele aj na stonkách. Zaberajú na ňu len postreky. Nutné je však paradajky ošetriť preventívne, aby k napadnutiu vôbec nedošlo. Tieto fungicídne prípravky sa aplikujú spravidla už v júni, ešte pred tým, než dôjde k tvoreniu plodov.

Ak dochádza k vädnutiu paradajok a rastlina odspodu usychá, znížte zálievku a ako prevenciu každý rok meňte stanovište. 

Ako zaštipovať paradajky?

Ako zaštipovať paradajky, tak aby im to bolo na prospech a nie naopak?

  • Je potrebné zastrihovať bočné výhony, aby rastlina mohla dostatočne vyhnať, teda rásť do výšky a dobre plodiť.
  • Zároveň nadbytočné listy nebudú zabraňovať slnečnému žiareniu a plody tak budú ľahšie dozrievať, rastlina navyše nebude zbytočne vyčerpávaná.
  • Tieto výhony ideálne odlamujte rukou alebo pomocou nechtu hneď, ako sa objavia za listom. Čím mladší a krehkejší výhon bude, tým lepšie vám to pôjde.
paradajky

Zdroj foto: Ton Weerayut Photographer / Shutterstock.com

Ako spracovať paradajky

Sušené paradajky v rúre

Sušené paradajky sú obľúbenou prísadou mnohých receptov a v kuchyni majú naozaj veľké využitie. Proces sušenia je navyše veľmi jednoduchý a jedná sa o spoľahlivý spôsob konzervácie čerstvých paradajok.

  1. Na plech vystlaný papierom na pečenie vyskladajte nakrájané paradajky.
  2. Podľa chuti môžete osoliť a okoreniť bazalkou, alebo nechať paradajky čisté a dochucovať až pri varení.
  3. Postup sušenia začína od 180 °C po dobu 30 minút, potom teplotu znížte na 140 °C a sušte ďalších 30 minút, nakoniec nechajte paradajky sušiť ešte ďalších 30 minút na iba 100 °C.
  4. Potom vyberte z rúry a nechajte vychladnúť.
  5. Následne vyskladajte do pripravených pohárov, pridať môžete ešte na plátky nakrájaný cesnak.
  6. Na záver len zalejte olivovým olejom tak, aby boli všetky paradajky ponorené a máte hotovo.

Lúpané paradajky

Lúpané paradajky sú súčasťou napríklad bolonskej omáčky na špagety či receptu na lasagne a mnoho ďalších. Výhodou zavárania lúpaných paradajok je zachovanie ich vynikajúcej chuti. Ako olúpať paradajky? 

  1. Šupku na oboch koncoch ľahko narežte do krížika, pre tento krok je dôležitý malý a ostrý nožík.
  2. Potom paradajky prelejte vriacou vodou a nechajte chvíľku stáť.
  3. Zhruba po minúte vodu zlejte a schlaďte paradajkami pomocou studenej vody.
  4. Akonáhle sú dostatočne vychladnuté na to, aby ste ich udržali v ruke, môžete pristúpiť k sťahovaniu šupky. Stačí pomocou nožíka stiahnuť šupku smerom od krížika.
  5. Následne potom môžete takto pripravené paradajky spracovať rovno, alebo sa ponúka aj sterilizácia pre dlhodobejšie zachovanie.

Pestovanie paradajok nie je práve ľahkým koníčkom, avšak rastlina si nežiada mnoho špeciálnych opatrení, a navyše sa vám odmení výbornými plodmi, ktorých chuť sa ani zďaleka nebude podobať tým paradajkám, ktoré kúpite v obchode.

Zdroj: almanac.com, gardenersworld.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.