Mandevilla – pestovanie, druhy a prezimovanie

Mandevilla, čiže dipladenia, je krásna rastlina s farebnými kvetmi. Býva právom označovaná ako kráľovná balkónoviek. Ako dipladeniu pestovať, starať sa o ňu a ako ju zazimovať?

Rastlina mandevilla

Mandevila (lat. Mandevilla )alebo tiež dipladenia patrí medzi liánmi a jej domovinou je Stredná a Južná Amerika – od Mexika až po Argentínu. Jej rod má približne 120 druhov, z ktorých najväčší počet rastie v horách východnej Brazílie a v Andách. Aj v trópoch je pestovaná ako okrasná rastlina a dostala sa pochopiteľne aj na európsky kontinent a tiež do Slovenskej republiky, kde ako novinka začína nadobúdať na obľube. Je to dané najmä výraznými kvetmi, ktoré sú jej okrasou. Svojou farebnosťou pritiahnu zrak a hneď zlepšia náladu.

Mandevilla je popínavý ker, nie letnička. Pri starostlivosti s dobrými podmienkami pre život vám vydrží aj niekoľko rokov. Je dôležité, aby ste mysleli hlavne na to, že táto rastlina nemá rada mráz, preto ju musíte pred zimou uschovať na svetlom mieste, kde nemrzne.

Druhy mandevilly

Predaj mandevilly prebieha zväčša v záhradníctve alebo aj v hobby marketoch, kde sa predávajú výpestky, ktoré pochádzajú zo zahraničia – najčastejšie z Holandska. V ponuke bývajú obvykle nasledujúce druhy dipladenie:

  • mandevilla splendens (Dipladenia splendens),
  • mandevilla sanderi (Dipladenia sanderi),
  • mandevilla amoena (Dipladenia amoena).

Jedná sa o rastliny s veľkými trubkovitými kvetmi v ružovej, červenej alebo aj žltej a bielej farbe. Ozdobou balkóna môžu byť po celú sezónu od leta až po jeseň.

pestovanie mandevilly
Zdroj foto: EvaHeaven2018 / Shutterstock.com

Je mandevilla jedovatá?

Táto krásna rastlina je celá jedovatá. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, mali by ste ich strážiť, aby s mandevillou neprišli do styku. Skúste rastlinu “poraniť” a hneď uvidíte, že z nej vyteká latex. Ten môže silne dráždiť pokožku. Takže je vhodné, keď si pri práci s ňou navlečiete ochranné rukavice.

Pestovanie mandevilly

Keď rastline doprajete dostatok živín, tak ako liana dokáže vyrásť aj do trojmetrovej výšky. Bude preto potrebovať vhodný priestor pre svoje bujné korene, zvoľte preto radšej väčšiu nádobu. Do nej nasypeme drenáž, na ňu potom priepustnú výživnú zeminu určenú pre balkónové rastliny. Môže to byť aj zmes jedného dielu pôdy z pareniska a tri diely rašeliny. Dariť sa jej bude na teplom mieste, ktoré je chránené. Malo by mať dostatok slnka, ale nie priamy úpal. Ostré slnečné lúče by mohli poškodiť a deformovať listy. Pozor by sme si mali dávať aj na vietor. Ten by mohol vytiahnutú lianu poškodiť, polámať kvety alebo aj stonky. Preto je nutné, aby ste mandevillu chránili pred vetrom.

Hnojenie mandevilly

Rastlinu by sme mali pravidelne hnojiť, a podporiť tak rast jej koreňov, rovnako ako nadzemné časti. Najlepšou voľbou bude tekuté hnojivo pre balkónové rastliny s vyšším obsahom fosforu. Ak ste si všimli, že pravidelne hnojíte, a napriek tomu mandevilla zastavila svoj rast, hovorí si týmto o väčšiu nádobu a presadenie.

Zalievanie mandevilly

Normálna teplota na pestovanie dipladénie sa pohybuje okolo 20 °C. Znesie ale aj vyššie teploty a vydrží aj chvíľu sucho. Napriek tomu má radšej pravidelnú zálievku  ktorá podporí jej rast a kvetenstvo. Pre mandevillu by ste si možno mali zakúpiť samozavlažovací kvetináč, vďaka ktorému vám odpadne starosť s pravidelnou zálievkou tejto balkónovky.

Prezimovanie mandevilly

Základné pravidlom pre správne pestovanie dipladénie v zime je obmedziť včas zálievku a zostrihnúť ju. Urobiť by ste to mali vtedy, keď vonkajšie teploty klesnú pod 10 °C. To je totiž najvyšší čas rastlinu premiestniť dnu – napríklad na chodbu, ideálny je však skleník. Pri zazimovaní mandevilly sa nemusíte báť ,keď začnú opadať listy, že by na jar rastlina znova nevyrašila.

Zaujala vás táto nová balkónovka? S mandevillou získate výraznú rastlinu, ktorá bude ozdobou vášho balkóna.

Môže vás zaujímať aj pestovanie ďalších rastlín


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.