Verbena: Pestovanie, druhy a rozmnožovanie tejto okrasnej rastliny

Verbena je okrasná rastlina, ktorú môžete pestovať aj u vás doma. Existuje viacero druhov a má pozitívne liečivé účinky na ľudské telo. Ako pestovať verbenu doma?

Hrantíky patria k obľúbeným dekoráciám, ktoré spríjemňujú priestor balkónov, terás i obyčajných parapetov okien. Možno v nich úspešne pestovať nielen muškáty, ale aj ďalšiu ozdobnú rastlinu. Tou je verbena, inak nazývaná aj železník. 

Verbena (železník)

Pôvodnou domovinou železníka je oblasť od Stredozemného mora až po Himaláje. Nájdete ho však aj v Afrike, Ázii a Amerike a Európe (cca od 15 storočia), takže je rastlinou kozmopolitnou. Železník, resp. verbena dorastá do výšky 15 až 40 centimetrov a vytvára súvislý koberec s kvetenstvom. 

Táto rastlina má rada slnko a kvitne v mnohých farebných variantoch po celé leto – zvyčajne od konca mája do septembra

Najčastejšie farby sú:

  • biela,
  • ružová,
  • červená,
  • lososová,
  • purpurová,
  • fialová.
Verbena
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Na trhu je k dostaniu mnoho jej druhov, od previsnutých a pnúcich sa, až po kríčkové. Svoje uplatnenie nájde verbena nielen v kvetináčoch, ale aj na záhonoch.

Druhy verbeny

Najčastejšie sa využíva liečivá rastlina železník lekársky (lat. Verbena officinalis). Z neho sa pripravuje bylinkový čaj a zoženiete ho aj v mnohých zdravých obchodoch.

Verbena bonariensis 

Označenie aj železník argentínsky. Ako sám názov tejto rastliny napovedá, túto trvalku verbenu by sme našli hlavne v Argentíne, kde rastie na slnečných miestach. Jej fialový kvet láka motýle z celého okolia. Ak chcete mať na svojej záhrade rastlinu, ktorú si budete môcť usušiť, potom je železník argentínsky so svojou výškou 120 cm priam ideálny.

Verbena citrónová

Táto verbena (lat. Aloysia triphylla) má intenzívnejšiu citrónovú vôňu. Do Európy sa dostala už v 17. storočí z Južnej Ameriky, kde je jej domovinou Argentína, Čile, Peru alebo Uruguaj. Jej krásne voňajúce listy je možné použiť do šalátov, dresingov aj rôznych zeleninových jedál.

Verbena hybrida

Železník hybridný vznikol viacnásobným krížením niekoľkých prírodných druhov verbeny. Vo voľnej prírode ju bežne nenájdete, v našich končinách sa však jedná o často pestovanú letničku.

Verbena rigida

Železník tuhý, vám porastie aj v bežnej záhradnej pôde. Darí sa jej dokonca aj na suchom stanovisku. Jej kvet vám bude robiť radosť od júna do októbra. Dokáže prečkať aj miernejšiu zimu, takže sa pestuje ako trvalka.

Verbena
Zdroj foto: Real Moment / Shutterstock.com

Účinky verbeny 

V ľudovom liečiteľstve bol obľúbený pre svoje údajné afrodiziakálne účinky. Pôsobí pri bolesti v krku, prechladnutí, uľahčuje vykašliavanie. Urýchľuje regeneráciu organizmu, zvyšuje odolnosť voči stresu.

Dokáže pomôcť pri tenzných bolestiach hlavy, zmierňuje úzkosti, strach, podráždenie alebo pocit slabosti. Z jeho čerstvých výhonkov je možné pripraviť chutný šalát a ako sušený sa železník používa na prípravu bylinného čaju.

Ak trpíte chronickou nádchou, skúste si nosové dutiny a nos vyplachovať odvarom z verbeny citronovej

Pestovanie verbeny

V našich podmienkach dávajú záhradkári prednosť pestovaniu verbeny vo forme letničky. Verbenu by ste mali vysádzať približne v polovici mája – vyhovuje jej slnečné stanovisko. Ak však budete mať veľa trpezlivosti a šťastia, je možné verbenu nechať aj prezimovať. 

Zazimovanie verbeny 

Ak sa rozhodnete verbenu zazimovať, rastlinu treba skrátiť o polovicu. Zimu by mala prečkať na svetlom mieste s teplotou okolo 10°C, pričom pôdu treba udržiavať len mierne vlhkú.

Kým začne jar, verbenu zrežte na výšku 5 centimetrov a teplotu zvýšte o päť stupňov Celzia. Keď ju začnete pravidelne polievať a hnojiť, mala by obraziť. Než ju budete dávať v polovici mája do kvetináčov, už by mala byť pomerne rozkošatá.

Verbena železník
Zdroj foto: Thongchai S/Shutterstock.com

Starostlivosť o verbenu 

Polievanie

V dobe rastu vyžaduje verbena veľa vody. Zalievajte ju ráno alebo večer, a keď panujú horúce dni, doprajte jej zálievku každý deň. Substrát by nemal nikdy vyschnúť.

Tip: Pokojne ju môžete mať aj v samozavlažovacích nádobách, vodu však nezabúdajte pravidelne dopĺňať. 

Hnojenie verbeny

Kvôli bohatstvu kvetov by ste mali verbenu pravidelne raz týždenne prihnojovať, napríklad hnojivom na kvet či iným tekutým alebo krištalickým hnojivom pre balkónové kvety.

Môžete s tým začať pokojne už štrnásť dní po ich výsadbe. Úplne najlepšie je však hnojivo vo forme granúl pridať priamo do substrátu, do ktorého budete jednotlivé rastliny verbeny sadiť a následne pokračovať každotýždenným hnojením zálievkou.

Pokiaľ budete chcieť podporiť ďalšie kvitnutie, je možné odstraňovať už odkvitnuté súbory. Alebo ich tiež môžete nechať na rastline a bohaté olistenie ich prekryje. Záleží na vás, čo vám bude viac vyhovovať. Druhý variant je menej pracný.

Verbena kvety
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Rozmnožovanie verbeny

Na rozmnožovanie verbeny môžete použiť 15-centimetrové odrezky, ktorým ponecháte asi päť až šesť lístkov, zvyšok odstránite. Veľmi dobre korenia vo vode. Potom ich aj s korienkami zapichnite do zmesi perlitu, rašeliny a piesku.

Zo semena sa pestuje verbena vysievaním skoro na jar vo februári alebo naopak na konci leta. Pritom je nutné dodržať špeciálny postup.

  1. Semená namočíte a vložíte na niekoľko dní do chladničky, aby mohli naklíčiť, pretože na úspešné klíčenie potrebujú chlad, nie svetlo.
  2. Potom ich vysejete na suchší a priepustný substrát. Malé rastlinky sú celkom chúlostivé.

Dôležité je nenechať malé semenáčiky uhniť alebo preschnúť, pričom by mali mať k svojmu úspešnému rastu teplotu aspoň 20 stupňov Celzia. Po vysadení ich po troch týždňoch môžete začať hnojiť, aby bohato kvitli . Ak by im výhonky zdreveneli, už by nekvitli. 

Zdroj foto: on_france / Shutterstock.com

Ako je zrejmé, výsev verbeny, čiže železníka je naozaj celkom náročný, preto niet divu, že mnohí záhradkári radšej dávajú prednosť kúpe už pripravených sadeníc od profesionálov.

Škodcovia a choroby verbeny

Múčnatka dokáže potrápiť nejedného záhradníka a zlikvidovať mu jeho pýchu. Často napadá aj verbenu, ktoré potom hnednú a zasychajú jej listy a stonky. Pokiaľ sa chcete tomuto vyhnúť, nie je vôbec na škodu preventívne rastliny ošetriť hneď po výsadbe vhodnými prípravkami (fungicídmi) na okrasné rastliny a kvety.

Táto rastlina vám teda zaistí nielen okrasu záhrad, ale taktiež pomôže pri rôznych problémoch.

TIP: Zaujímavou rastlinou je tiež netýkavka. Pozrite sa aké má druhy, ako ju pestovať a rozmnožovať.

Zdroj: gardenersworld.com, gardenillustrated.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.