Pivonky – pestovanie, rozmnožovanie, strihanie a druhy

Pivonka – nádherná je nielen vo svadobnej kytici, ale vyníma sa aj v záhradnom záhone. Pivonka je vďačnou a nenáročnou rastlinou, ktorá bude zdobiť vašu záhradu mnoho rokov.

Pivonky

Pivonky (lat. Paeonia) nájdete na všetkých svetadieloch severnej pologule. Pôvodne sa pestovali na Ďalekom východe, už starí Gréci ich používali na liečenie. Do strednej Európy sa dostali až v stredoveku. Zdomácneli tu a s obľubou ich potom ľudia pestovali snáď v každej vidieckej a mestskej záhrade. Niet divu, táto trvalka nemá veľké nároky na pestovanie.

Druhy pivoniek

V priebehu času bolo vyšľachtených mnoho druhov pivoniek, a tak si môže každý vybrať podľa toho, či sa mu viac páčia plnokveté alebo s jednoduchými kvetmi. Niektoré pivonky zdobia záhradu aj v zime, pretože sa na jeseň nezaťahujú do pôdy a nezhadzujú listy ako iné opadavé kríky. Najznámejšie druhy pivoniek sú:

  • Pivonka lekárska ( Paeonia officinalis)
  • Pivonka čínska ( Paeonia lactiflora)
  • Pivonka koprolistá ( Paeonia tenuifolia)
  • Pivonka krovitá ( Paeonia suffruticosa ) – nazýva sa aj pivonka drevitá
pivonky
Zdroj foto: Natalie Board / Shutterstock.com

Pestovanie pivoniek

Výber miesta, na ktorom pivonky porastú, musíte dobre zvážiť. Nemajú rady presádzanie, na jednom mieste vydržia dobre prosperovať a rásť pokojne aj dvadsať rokov. 

Výber vhodného miesta 

Stanovište by malo byť najmä chránené pred vetrom. Kvety tejto trvalky sú pomerne ťažké a silný vietor by im mohol ublížiť – polámať stonky. Rastlinám sa bude dariť, keď ich dáte na slnečné miesto. Ak im bude slnko chýbať, nebudú tak bohaté na kvety. Znesú aj polotieň, avšak slnečné lúče sú pre nich životodarné

Pivonky môžu byť ako krásne solitéry, je možné ich však sadiť aj do malých jednodruhových skupín. Pozor si musíme dávať najmä na to, aby ich ostatné rastliny nezatieňovali. Budú sa pekne vynímať vedľa narcisov či tulipánov. Vhodné je, ak na mieste pestovania vytvoríte oporu pre pivonky. Môže ísť o dekoračný železný kruh, aby pivonky držali pekne pohromade.

Výber vhodnej zeminy

Ideálnou zeminou na pestovanie pivoniek je vápenitá, hlinito piesčitá a dobre priepustná pôda, v ktorej nechýba dostatočné množstvo živín.

  1. Ak máme k dispozícii iba ťažšiu a nepriepustnú pôdu, treba do jamy 50×50×50 centimetrov vložiť aj drenáž z vrstvy štrku.
  2. Na to položíme zeminu, ktorú sme zmiešali s dobre odležaným záhradným kompostom, prípadne s hnojivom.
  3. S ním by ale korene pivoniek nemali prísť priamo do styku, takže ďalšia vrstva bude opäť zemina a až teraz do jamy vložíme samotné rastliny.
kvety pivonky
Zdroj foto: Serhii Brovko / Shutterstok.com

Kedy sadiť pivonky?

Pivonky sa môžu vysádzať na jar, po rozmrznutí pôdy a skončení nočných mrazov (závisí od jednotlivých oblastí Slovenska) alebo na jeseň, ešte predtým, ako zem zamrzne. 

Je dobré vedieť, že približne tri roky trvá, kým pivonka získa svoju charakteristickú podobu a bohaté kvetenstvo. Rastú totiž pomerne pomaly. V prvom roku po výsadbe môžu mať rastliny iba niekoľko výhonkov.

Starostlivosť o pivonky

Polievanie pivoniek

Pivonky sú pomerne odolné rastliny a nepotrebujú veľa vlahy – znesú aj sucho. Je to pre nich lepšie, ako mať korene v premočenej pôde, pretože by im mohli hroziť hubovité choroby. 

Jedná sa hlavne o pleseň pivonkovú, ktorá spôsobuje vysychanie mladých púčikov a sfarbovanie listov do hnedej farby. Bohužiaľ, pivonka nemá rada príliš vlhké počasie. Keď ich zalievame, vodu smerujeme vždy ku koreňom, nikdy nie na listy.

Hnojenie pivoniek 

Pivónie hnojíme vždy na jar, aby sme podporili kvetenstvo. Ako hnojivo je možné použiť starý kompost, ktorý rozhodíme na záhon. Občas je možné pridať aj popol z čistého dreva alebo hnojivo. Ale s hnojením sa to nesmie preháňať.

Kedy strihať pivonky

Pivonky strihajte na jeseň. Pri väčšom strihaní sa zamerajte najmä na uschnuté stonky a časti pivoniek, na ktorých sú viditeľné choroby.

pivonky vo váze
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Pivonky po odkvitnutí

Bylinné pivonky treba pri kvitnutí zväzovať do trsov. Ťažké kvety by mohli ľahnúť, prípadne sa zlomiť. Akonáhle rastliny odkvitnú, mali by sme odstrániť zvyšky kvetov. Listy však ponecháme, tie nestriháme, pretože by v budúcej sezóne málo kvitli.

Rozmnožovanie pivoniek

​​Na konci leta, v období od augusta do septembra, sa môžeme pustiť do rozmnožovania pivoniek. Robí sa to delením starších trsov. Dbáme vždy na to, aby korene boli neporušené a rastliny mali zdravé púčiky. Pokiaľ toto nestihneme pred príchodom jesene, necháme si ich množenie radšej až na jarný čas. Mladé pivonky na zimu radšej prikryjeme prihrnutím zeminy alebo netkanou textíliou.

S pivonkami si poradia aj menej skúsení a začínajúci záhradkári. 

Zdroj: jardineriaon.com, gardeningknowhow.com


Zistite tiež, ako pestovať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.