Egreš – ako na jeho pestovanie a strihanie?

Egreše bývali snáď v každej úžitkovej záhrade. Ponúkajú chutné ovocie, ktoré možno konzumovať surové aj zavarené ako kompót alebo z neho pripraviť marmeládu či egrešový džem. Akú starostlivosť egreše vyžadujú a ktorému druhu dať prednosť?

Egreš je opäť v kurze

Egreše patria k tradičnému záhradkárčeniu. Pestovali ich už naši predkovia a vyrábali z nich na zimu výborné zaváraniny. Avšak najlepšie je jesť egreše za čerstva, pretože obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, ako sú vitamíny a minerály. Z vitamínov v ňom nájdeme predovšetkým C, E, skupinu vitamínov B a provitamín A. Z minerálov je egreš bohatý na železo, zinok, vápnik, horčík, fosfor, meď a kremík. Toto drobné ovocie dozrieva zvyčajne v júli.

Odrody egrešov

Odrody egrešov ponúkajú rôznu farbu plodov:

  • biele, zelené, žlté – Invicta, Britania, Česká koruna, Bojník, Dekor, Nitran, Puškinkij ai.
  • červené – Alan, Final, Karmen, Karát, Mojmír, Rokula a ďalšie.

Pestovanie egrešov

Pre egreše by ste mali vybrať miesto, kde nie je veľa slnka, pretože mu nevyhovuje. Ľahké pritienenie bude pre neho vhodnejšie. Na stanovišti, kde sa často tvoria hmly, nebude egreš príliš prospievať. Je predpoklad, že sa na ňom bude tvoriť pleseň. Z rovnakého dôvodu mu nevyhovujú ani malé uzavreté priestory.

Na pôdu je egreš pomerne náročný – má rád priepustnú, dostatočne vlhkú a dobre zásobenú humusom. To zaistíme tak, že pred výsadbou do hlbšej jamy pridáme aj odležaný kompost. Zabudnite na to, že by ste ho zasadili do ťažkej a ílovitej pôdy. Ani ľahká piesková však nie je ideálna, pretože neudrží potrebnú vlhkosť.

Kedy sadiť egreše

Egreše vysádzame na jeseň, ideálne v mesiachoch október a november, predtým ako udrú prvé mrazy, aby mal egreš dostatok času na rozvinutie pevnej koreňovej sústavy. Kríky by sa mali sadiť na vzdialenosť cca 1,5 metra od seba, pri stromčekových egrešoch je to približne jeden meter. Novovysadené egreše by ste mali tiež zamulčovať.

kedy sadiť egreš
Zdroj foto: Edvard Ellric / Shutterstock.com

Ako a kedy stihať egreše

Nie je potrebné rezať egreše tak, aby jeho stred bol otvorený. Ovocie by bolo príliš na slnku, čo všeobecne neznáša. Kedy teda strihať egreše? Ideálne na jar, tesne predtým, ako začnú pučať. Nové výhony je nutné každým rokom prerezať na polovicu, čím sa zabráni tvorbe dlhých a previsnutých vetvičiek, ktoré sa často dotýkajú pôdy. Obvykle platí, že výhony by mali byť staré asi 3 až 5 rokov, pretože v tomto veku sú najplodnejšie.

Hnojenie egrešov

Egreše si potrpia na dobre pohnojenú zeminu. Ako najlepšie hnojivo sa v jeho prípade javí kravský hnoj, ktorý okolo kríkov alebo stromčekov dáme na jeseň a na jar zaryjeme do pôdy. Niekto je spokojný s hnojením Cereritom alebo kvalitným kompostom. Ak sú poškodené listy, treba rastline dodať aj draslík, a to najlepšie v marci pred kvetom.

Ochrana egrešov pred zimou

Aby egreš prečkal zimné obdobie bez problémov, je vhodné použiť mulčovanie pôdy – napríklad záhradným kompostom, opadanými listami či drvenými vetvami. Kmienok mladého stromčeka je možné obaliť jutovinou, a tak ho chrániť pred chladom.

Je lepší ker alebo stromček?

V našich končinách sa veľmi často egreše pestujú v stromčekovej forme. Ich životnosť je však oveľa kratšia, než tomu býva pri kríku. Ten pri dobrej starostlivosti vydrží plodiť až 25 rokov, zatiaľ čo pri stromčeku už po 6 či 8 rokoch klesá produkcia ovocia. Stromčeková verzia je zase lepšia v tom, že nezaberá toľko miesta a ovocie sa z nej lepšie zbiera.


Ďalšie rastliny vhodné na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.