Rakytník rešetliakový – pestovanie, zber plodov a spracovanie

Rakytník rešetliakový je v mnohých častiach východnej Ázie a Ruska od pradávna známy ako „všeliek“. Používa sa tisíce rokov na liečbu rôznych zdravotných problémov a chorôb. Rakytník si môžete vypestovať aj doma, práve teraz na jeseň je tá najvhodnejšia doba.

Účinky rakytníka na zdravie

Rakytník má pôsobivý nutričný profil, ktorý zahŕňa 14 esenciálnych vitamínov a všetky omega oleje, a to vrátane vzácnej omega 7 mastnej kyseliny. Je až preplnený antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré napomáhajú hojeniu a obnove. Je známe, že si hravo poradí so suchou pokožkou, napomáha so stareckými škvrnami a je účinný v boji proti starnutiu.

Žltooranžové plody rakytníka rešetliakového sú asi o trochu menšie ako čučoriedky, a napriek tomu majú 12-krát väčšie množstvo vitamínu C ako pomaranč. S vysokým množstvom bielkovín, vlákniny, antioxidantov, vitamínov a minerálov (presnejšie aspoň 190 bioaktívnych zlúčenín) patrí rakytník medzi superpotraviny. Je považovaný za jednu z najvýživnejších a na vitamíny najbohatších potravín na svete a je vhodný ako na vnútorné, tak na vonkajšie použitie.

Rakytník je prirodzeným zdrojom vitamínov a niekoľkých ďalších bioaktívnych zlúčenín, ako sú karotenoidy a flavonoidy, o ktorých sa tvrdí, že znižujú hladinu cholesterolu, agregáciu krvných doštičiek, krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Okrem toho sa považuje za užitočný pri liečbe nádorov, žalúdočných vredov, kožných ochorení a otravy arzénom.

Plody rakytníka s vysokým obsahom vitamínu C
Zdroj foto: Inna Taran / Shutterstock.com

Pestovanie rakytníka

Zásadnou informáciou pre správne pestovanie rakytníka je, že sa jedná o ker dvojdomý. Čo to znamená? Pri sadení musíte vedľa seba zasadiť samčí a samičí ker. Kríkov môžete zasadiť hneď niekoľko, k jednej samčej rastline môžete zasadiť aj viacero samičích kríkov – jedna samčia rastlina dokáže opeľovať až 5 samičích rastlín. Pozor, zasaďte ho tak, aby sa nachádzal na náveternej strane, pretože k opeleniu dochádza pomocou vetra.

Výsadba rakytníka

Pýtate sa, kedy sa rakytník rešeliakový vysádza? Ideálna doba výsadby je na jeseň. Drevinu potom vyberajte podľa miesta, kde ju umiestnite, na malé plochy sa hodia odrody zakrpatené. Rakytník potrebuje dostatok svetla, takže vyberajte miesto slnečné, najlepšie s piesočnatou, ale aj kamenitou pôdou. Jednotlivé kríky vsádzajte pol metra od seba. Pamätajte na to, že samčí ker by mal byť vysadený na strane, odkiaľ fúka najčastejšie. Nezabudnite pôdu obohatiť o organické hnojivo (hnoj), z ktorého si rakytník potrebné látky vezme.

Starostlivosť o rakytník

Rakytník je vcelku nenáročná drevina, ktorú netreba pravidelne zalievať, vodu si vytiahne hlboko z pôdy. Avšak neuškodí, keď mu občas doprajete zálievku s potrebnými látkami ako je fosfor a draslík. Je len na vás, ako ho necháte rásť, či to necháte na prírode alebo využijete svoju kreativitu a občas jeho vetvy ostriháte.

Zber plodov

Úroda zhlukujúcich sa bobúľ z tejto tŕnitej rastliny je obtiažna, ale nie nemožná. Plody zbierajte až na konci leta a na začiatku jesene, práve vtedy sú zrelé. Dajte si ale pozor, chce to vychytať, aby neboli nezrelé alebo naopak prezreté, pretože tak strácajú na kvalite svojich účinkov.

zber a spracovanie rakytníka
Zdroj foto: Andrey Aboltin / Shutterstock.com

Spracovanie rakytníka

Najúčinnejšia z rakytníka je konzumácia jeho čerstvých plodov alebo šťavy. Obľúbené sú aj výrobky ako je napríklad marmeláda, likéry, sirupy či rakytníkový čaj. Aby ste využili jeho účinkov čo najviac, pri lisovaní šťavy z plodov zvyšné šupky nevyhadzujte. Nechajte ich poriadne usušiť a následne usušený rakytník rozomeľte na prášok. Ten môžete pridať do jedál alebo v kombinácii s olivovým olejom ho môžete použiť na pokožku alebo boľavé kĺby.

Zistite ako pestovať aj ďalšie rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.