Doberman – čo musíte vedieť pred jeho zaobstaraním?

Doberman je rýdzim športovcom, skvelým strážcom a výborným policajným psom, ktorý dokáže budiť rešpekt. Nie je však všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá. V rámci nášho dnešného článku vám ukážeme, aký je doberman naozaj, na čo si pri jeho chove dať pozor a ako by mal vyzerať jeho tréning.

Pôvod dobermana

Na rozdiel od iných psov nie je pôvod dobermana ťažké vystopovať. Bol totiž vyšľachtený u nemeckých susedov v meste Apolda niekedy okolo roku 1890 ako pracovný a strážny pes. Svoje meno získal po svojom šľachtiteľovi Karlovi Friedrichovi Louisovi Dobermannovi, ktorý bol svojím povolaním síce výberca daní a nočných strážcov, ale zároveň bol aj vášnivým chovateľom psov.

Predpokladá sa, že na jeho vyšľachtenie využil Dobermann hneď niekoľko psích plemien. Konkrétne malo ísť o:

  • rotvajlera,
  • nemeckého pinča,
  • anglického greyhounda,
  • weimarského stavača,
  • manchesterského teriéra.

Sám šľachtiteľ si však o tomto procese žiadne záznamy neviedol a pokojne mohlo dôjsť ku kríženiu ešte ďalších plemien. Cieľom však jednoznačne bolo vytvoriť nesmierne vytrvalého, silného a pracovitého psa.

Vzhľad dobermana

Doberman je od pohľadu veľmi impozantný pes. Práve vďaka svojej elegantnej a atletickej postave budí u ľudí veľký rešpekt. Je tiež pomerne vysoký a niektorí psy môžu dosahovať pokojne výšku až takmer 80 cm. Obvykle si psíkovia udržujú vzpriamený postoj s vytiahnutým chudým krkom, čím pôsobia ešte dominantnejšie.

Hlava dobermana je pretiahnutá a zakončená relatívne veľkým čiernym ňucháčom. Predtým sa dobermanom tupírovali uši, aby pôsobili hrozivejšie a lepšie odradili potencionálnych útočníkov. Od tejto praktiky sa však už opustilo, a aj keď sa to mnohým chovateľom dobermanov nepáči, je dokonca zakázaná.

Srsť dobermana je lesklá, hladká a pomerne hustá. Momentálne najobľúbenejším farebným variantom je doberman hnedý, ktorý na mnoho ľudí pôsobí menej hrôzostrašným dojmom ako jeho čierny náprotivok. Farba dobermana však jeho povahu samozrejme nijako neovplyvňuje a jedná sa čisto o pocitovú záležitosť.

Doberman vs rotvajler

Rotvajler a doberman sú si v mnohom podobní. Pri vzhľade to však tak úplne nie je. Mnoho ľudí (laikov) si však tieto plemená často mýli. Pozrite sa na našu tabuľku a urobte si raz a navždy jasno, aký je medzi nimi rozdiel.

Doberman

  • Priemerná výška: 63-72 cm
  • Váha: Doberman pes – 40-54 kg
  • Doberman sučka – 32-35 kg
  • Vek dožitia: 10-12 rokov
  • Srsť: leská, jemná, hustá
  • Postava: atletická, estetickejšia línia, pretiahnutý ňufák

Rotvajler

  • Priemerná výška: 58-69 cm
  • Váha: Rotvajler pes – 50-60 kg
  • Rotvajler sučka – 35-48 kg
  • Vek dožitia: 8-11 rokov
  • Srsť: lesklá, hustá
  • Postava: mohutná, svalnatá, širšia hlava, kratší ňufák
doberman vs rotvajler
Zdroj foto: Johann Helgason / Shutterstock.com

Rotvajler je obvykle oveľa mohutnejší ako doberman a budí preto ešte oveľa väčší rešpekt. Doberman zase býva o niečo vyšší a jeho postava je „vyšportovanejšia“. Spoľahlivo sa potom od seba dajú odlíšiť podľa tvaru lebky, pretože rotvajleri majú oveľa kratší ňufák. Dobermani mávajú aj dlhší a mierne zatočený chvost.

Farby dobermana

Farby sa u dobermana pomerne dosť riešia, pretože niektoré farby nie sú FCI oficiálne uznávané. V rôznych štátoch dokonca existujú výnimky pre to, aké sfarbenie srsti je ešte povolené a aké už nie. Všeobecne môžete naraziť na tieto farby:

  • hnedá,
  • čierna,
  • biela (albín),
  • modrá,
  • doberman isabella (plavá hnedá s pálením).

Celosvetovo uznávané sfarbenia dobermana sú iba čierna a hnedá s pálením, pričom všeobecne platí, že čím tmavšia farba je, tým lepšie je posudzovaná. Ostatné sfarbenia sú neštandardné a všeobecne nie sú FCI uznávané. Jedinou výnimkou je modrý doberman, ktorého je možné brať na výstavy v Spojených štátoch, Austrálii alebo na Novom Zélande.

Biely doberman je potom všeobecne veľmi nežiaducim variantom, pretože sa jedná o akúsi formu genetickej poruchy. Títo jedinci majú tendenciu k poruchám správania a ich tréning môže byť veľmi náročný až prakticky nemožný.

Povaha dobermana

Hoci majú dobermani povesť agresívnych psov, všeobecne sa jedná o veľmi prívetivé a láskyplné stvorenia, ktoré svojho pána milujú nadovšetko. Sú odhodlaní, pracovití, nebojácni a ostražití. Všeobecne sa nepúšťa do konfliktov, kým sa necíti ohrozený. Vyžaduje tiež veľkú porciu fyzickej aktivity, inak sa u neho môžu objaviť sklony k poruchám správania.

Šteňa dobermana

Ak si plánujete domov zaobstarať toto pracovité plemeno, potom vedzte, že váha šteňaťa dobermana by mala byť v 8 týždňoch okolo 6 kg. Šteniatko je teda pomerne veľké. Zo začiatku je dobré viesť psa k tomu, aby si zvykal na všetkých členov rodiny a iné zvieratá. Všeobecne sa síce jedná o pomerne priateľského psa, ale správna socializácia už od útleho veku je nevyhnutná. S výcvikom naopak začínajte o niečo neskôr.

šteniatka dobermana
Zdroj foto: Slavko Zec / Shutterstock.com

Výcvik dobermana

Vďaka tomu, že miluje pohyb, je doberman vhodný aj pre náročné športové tréningy. Rýchlo a rád sa učí, čo z neho postupom času urobilo veľmi spoľahlivého služobného aj asistenčného psa. Všeobecne je tiež veľmi poslušný. Je však nutné pristupovať k nemu s rešpektom a rozhodne dobermana do ničoho nenútiť. Úplne vylúčené je potom fyzické násilie alebo zvyšovanie hlasu.

Výcvik tak musí byť dôsledný a trpezlivý. Pán dobermana by mal byť prirodzeným vodcom, ku ktorému bude pes vzhliadať. To však znamená, že toto plemeno rozhodne nie je vhodné pre všetkých a neskúsení chovatelia s ním môžu zažívať nemalé problémy. Zle vychovaný pes sa totiž ľahšie dostane do konfliktu s inými zvieratami a výnimočne aj s ľuďmi.

Starostlivosť o dobermana

Aj keď dobermani nie sú žiadni chlpáči, rozhodne sa tým nenechajte uchlácholiť. Toto plemeno totiž celoročne pĺzne a je nutné mu srsť pravidelne kefovať. Úplne kľúčový je potom u dobermana pohyb. Toho totiž zdanlivo nikdy nemá dosť a potrebuje neustále športovať alebo sa aspoň hrať. Pokiaľ mu pravidelný a intenzívny pohyb nedoprajete, môžu sa u neho objaviť závažné problémy správania.

Vďaka svojej krátkej srsti doberman pomerne dobre znáša teplo. Tá mu však naopak príliš nepridáva v zime, ktorú dobermani vyslovene neznášajú. Doberman preto nie je vhodný na chov na záhrade, ale vďaka svojej veľkosti sa nehodí ani do bytu. Úplne ideálnym riešením je pre neho rodinný dom s väčšou záhradou. Dobermani potrebujú úzky kontakt s rodinou a odlúčenie neznesú.

Doberman a deti

Doberman je priateľský pes a svojej rodine je pri správnej socializácii úplne oddaný. Nenechá si však ľúbiť všetko a pri kontakte so skutočne malými deťmi je vyžadovaná prítomnosť dospelého. Na ťahanie za chvost alebo údery je veľmi citlivý.

Čím kŕmiť dobermana?

Kŕmenie dobermana je rovnaké ako u všetkých iných plemien. Je dobré ho kŕmiť suchým krmivom s vysokou kvalitou bez pridaných obilnín. Kŕmna dávka sa obvykle rozdeľuje do dvoch jedál, pričom jej veľkosť záleží na ročnom období, aktivite psa, jeho veku i celkovej hmotnosti. Hoci sú dobermani vcelku odolní proti obezite, rozhodne netreba im dávať príliš veľké dávky krmiva.

Ak ste už skúsenejší, brániť sa nemusíte ani BARFovaniu. Tento spôsob kŕmenia je však pomerne nákladný a vyžaduje nielen znalosť vášho psa, ale aj všetkého, čo mu podávate.

Zdravotné problémy dobermanov

Dobermani sú všeobecne veľmi zdravým plemenom, aj tak však môžu trpieť rôznymi chorobami, ktoré sú pre psy typické. Jedným z nich je napríklad dysplázia bedrového kĺbu alebo Wobblerov syndróm. Napriek svojmu železnému zdraviu majú dobermani jednu veľkú slabinu. Tou je dilatačná kardiomyopatia, ktorá je u nich jednou z najčastejších príčin úmrtí. Psíka preto vždy pravidelne berte k veterinárovi a nezabúdajte na vyšetrenie srdca.

Prečo si zaobstarať dobermana

  • Je to výborný strážca
  • Len máloktorý pes je tak športovo založený
  • Svojho pána a rodinu nadovšetko miluje
  • Jeho výcvik je pomerne ľahký
  • Obvykle nemá klasický psí zápach

Prečo si dobermana nekupovať

  • Nehodí sa do bytu
  • Je vhodný iba pre aktívnych ľudí
  • Môže sa zle znášať s inými psami a zvieratami

Doberman rozhodne nie je pre každého

Doberman je naozaj impozantným psím plemenom. Jeho atletická postava budí rešpekt, je vynikajúca na psie športy aj iné typy aktivít a k tomu všetkému úplne oddane miluje svojho pána. Naproti tomu si vyžaduje naozaj veľkú porciu každodenného pohybu, bez ktorého sa u neho rýchlo objaví nežiadúce správanie. Je tiež relatívne veľký, takže nie je vhodný do bytu a neznesie mráz, preto ho nemožno nechávať vonku v búde. Pokiaľ mu však dokážete dať všetko potrebné, stane sa neoddeliteľnou súčasťou vašej rodiny.

Čím kŕmiť dobermana?

Dobermanovi je nutné dopriať kvalitnú stravu bohatú na mäso. Ideálne sú šetrne spracované granule s prímesou minerálov a vitamínov alebo BARFovanie.

Je doberman vhodný do bytu?

Bohužiaľ nie je. Aj keď potrebuje byť blízko svojej rodiny, je predsa len dosť veľký a v byte by mohol pôsobiť ako slon v porceláne. Ideálnym pre neho nie je ani pobyt v meste, kde obvykle nie je priestor na to, aby sa pustil do športových aktivít.

Je doberman nebezpečný?

Hoci doberman pôsobí ako ostrý (možno až zlý) pes, rozhodne tomu tak nie je. Pri správnom výcviku a socializácii nie je o nič nebezpečnejší ako ktorékoľvek iné psie plemeno.

Zdroje: akc.org, dogtime.com, britannica.com, greatpetcare.com


Ďalšie plemená psov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.