Border kólia – Výchova a povaha. Prečo si ju zaobstarať?

Border kólia vás osloví svojim krásnym vzhľadom, ale hlavne priateľskou a milou povahou. Ako vyzerá, akú má povahu a na čo dať pozor pri výchove? Aké výhody a nevýhody sebou nesie toto plemeno?

Dokáže vás rozosmiať aj v tých najhorších chvíľach. Napriek tomu to nie je pes pre každého a pred jeho kúpou by ste si mali ujasniť, či vyhovuje vašim požiadavkám. Nie je to totiž žiadny strážca a bude vyžadovať veľa vášho času.

Pôvod border kólie

Border kólia (ozn. aj borderská kólia) bola vyšľachtená vo Veľkej Británii na konci 19. storočia, a to na účely naháňania oviec z pastvín alebo prevádzania veľkých stád z jedného miesta na druhé. Prvý pes, ktorý mal vzhľad dnešnej novodobej kólie, sa volal Old Hemp. Dnes už tieto psy dávno nenaháňajú ovce, ale pretože sú veľmi bystrí a dajú sa dobre vycvičiť, sú častými účastníkmi na súťažiach v agility. Tu so svojim pánom predvádzajú naozaj nevídané kúsky.

Vzhľad border kólie

Tento pes je stredne veľkého vzrastu, ale rozhodne nie je ťažkopádny, ba práve naopak.

 • Veľkosť border kólie je až do výšky 54 cm. Sučky bývajú spravidla o niečo menšie.
 • Oči mávajú hnedé – a len výnimočne narazíte na psa s modrými očami. Tá sa však v chovateľských staniciach môže považovať za vadu.
 • Vo svete môžete stretnúť krátkosrsté border kólie, dlhosrsté a aj tie so stredne dlhou srsťou.
border kolia
Zdroj obrázku: Elayne Massaini / Shutterstock.com

Farby border kólie

Farebné kombinácie bývajú rôzne. Najčastejšie bývajú bielo-čierne a hnedo-biele, prípadne nájdete border kóliu tricolor (hnedá-čierna-biela). Zaujať by vás mohla aj border kólia blue merle, alebo red merle. Ide o gén Merle, kedy je u psa ovplyvnená pigmentácia, a tak vzniká zaujímavá farebná kombinácia srsti s odtieňom do šeda.

Povaha border kólie

Border kólia má plno predností. V prvom rade je to jedno z najinteligentnejších plemien. Sú to psy nesmierne učenliví a pracovití. Pretože sú veľmi aktívne, mal by sa ich zaobstarať len ten, kto má rád pohyb a psovi bude venovať dostatok času. Zároveň je skvelým spoločníkom na dlhé prechádzky po horách, pretože jej energia je úplne nevyčerpateľná. Výhodou tohto psa je aj to, že dobre vychádza s ostatnými psami, napriek tomu je lepšie, keď ju k tomu od malička budete viesť.

Border kóliu radšej chovajte v dome
Toto plemeno je prispôsobivé a zvládne žiť v byte, keď s ním budete chodiť na časté prechádzky. Lepšie sa mu však bude dariť v rodinnom dome. Dokonca zvládne aj celoročný pobyt vonku v koterci. Je to pes odolný voči nepriazni počasia. Naopak neznáša hrubé konanie, nátlak a celkovo trestanie. Tento pes je totiž vďaka svojej inteligencii aj nesmierne citlivý, a pokiaľ k nemu nebudete empatickí, bude strádať.

Výchova border kólie

Šteniatka border kólie je veľmi inteligentné, povely sa teda rýchlo a s radosťou naučí. S výchovou a pravidlami je nutné začať hneď od malička. Okrem naučenia základných povelov treba toto plemeno tiež socializovať. Od šteňaťa by sa malo stretávať s deťmi, inými zvieratami a mali by ste s ním chodiť medzi ľudí. Border kólia je veľmi aktívny pes. Aby bol šťastný, mali by ste sa mu patrične venovať a chodiť s ním športovať.

border kolia povaha
Zdroj foto: Elayne Massaini / Shutterstock.com

Kŕmenie border kólie

Je to zdatný pes, ktorý znesie množstvo ťažkostí aj nepriazeň počasia. Hoci bývajú tieto psy zdravé, trápia ich dedičné choroby či epilepsia. Niektorí mávajú problém s bedrovými kĺbami. Preto by ste svojho psa mali kŕmiť iba suchým krmivom dvakrát denne. Rozhodne sa vyhýbajte ľudskej strave, ktorá by psovi mohla veľmi ublížiť. Títo psi naozaj nie sú stavaní na to, aby jedli zvyšky od vášho nedeľného obeda.

Prečo si zaobstarať border kóliu

 • Prispôsobí sa akémukoľvek prostrediu – Keď jej venujete dostatok času, môže s vami žiť kdekoľvek.
 • Ideálna veľkosť – Veľkostne je tento pes úplne zlatým stredom. Nie je ani veľký ani malý.
 • Jednoduchá starostlivosť – Starostlivosť o border kóliu nie je náročná. Stačí ju raz za týždeň vyčesať.
 • Psí športovec – Miluje psie športy. Máte radi agility, dog dancing alebo flyball? V tom prípade je to ideálny pes pre vás.
 • Oddaný pomocník – Je to tiež skvelý pes pre záchranárstvo či slepecký výcvik.
 • Vhodný k deťom – Border kólie sú skvelé psy k deťom alebo iným zvieratám, pretože sú bezkonfliktní a veľmi mierumilovní.
 • Spoločenský pes – Je to skvelý parťák do aktívneho života.

Nevýhody plemena borderskej kólie

Border kólia nie je pre každého. Hoci má tento pes nesmierne veľa pozitívnych vlastností, napriek tomu sú prípady, kvôli ktorým by ste si ho kupovať rozhodne nemali: 

 • Je to pes, ktorý je ochotný odísť s každým a svojmu pánovi nebýva úplne verný.
 • Nie je to strážca. Ak potrebujete strážiť váš majetok, toto nie je pes pre vás.
 • Milujete domácu pohodu a pokoj? Zaobstarajte si iné plemeno.
 • S obstaraním psa sa vám zvýšia finančné náklady.
 • Kólia je náchylná k chorobám. Často sa jedná o dedičné ochorenie alebo má očnú vadu či záchvaty epilepsie.
 • Potrebuje veľa vášho času.
 • Môže byť občas nervózna a veľmi šteká.

Border kóliu vyberajte zodpovedne, pretože tento pes si zaslúži všetku starostlivosť, ktorú mu môžete dať.

Zdroj: greengarageblog.org, dogtime.com


Prečítajte si tiež o ďalších plemenách

Zlatý retriever

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.