Ako vybrať účes podľa typu tváre. Pristanú vám krátke vlasy?

Poradíme vám, ako vybrať účes podľa typu tváre a ako spoznať, či by vám pristali krátke vlasy. Zistíte, ako môže nos, brada alebo čelo ovplyvňovať výber vášho účesu.

Dnes to bude čítanie predovšetkým pre ženy, hlavnou témou budú totiž VLASY. Priznajme si, že takmer každá z nás sa aspoň raz v živote videla v dokonalom strihu vlasov modelky alebo známej celebrity, usmievajúcej sa na nás z časopisu a zatúžila zaobstarať si úplne rovnaký účes ako ona. S novinovým výstrižkom v ruke a s očakávaním úplne nového imidžu, sme vstupovali do nášho obľúbeného kaderníctva. Výsledok ale väčšinou predčil naše očakávania. Avšak skôr v tom negatívnom slova zmysle. Skrátka vyzerali sme úplne inak, než by sme si priali, aj keď šikovnosť sa našej kaderníčke nedala uprieť.

Prečo je to tak? Z jednoduchého dôvodu – správne padnúci a slušivý účes musíme voliť podľa typu a tvaru tváre. Iba ten potom dokáže podčiarknuť naše prednosti a dodať vzhľadu šmrnc. Strih, ktorý pristane jednej, sa nemusí hodiť aj druhej, pretože každá sme iná a máme iný tvar tváre.

Fakty o vlasoch

Ešte než sa pozrieme, ako to s tými vhodnými účesmi je, uvedieme si pár menej známych faktov:

 • Na ľudskej hlave sa nachádza v priemere 100 000 folikulov, z ktorých sú schopné vyrastať vlasy.
 • Najviac ich majú svetlovlasí ľudia, u nich môže byť na hlave až 140 000 vlasov, naopak najmenej vlasov, zhruba okolo 80 000, majú ryšaví jedinci.
 • Hustota vlasov na cm² je od 180 do 320.
 • Rast vlasov závisí od rýchlosti delenia buniek, čo sa mení aj vekom. Najrýchlejšie nám vlasy rastú medzi 16-24 rokmi. V priemere sa ľudský vlas ročne predĺži o 15 cm.
 • Životaschopnosť jedného vlasu je niečo medzi 1 až 6 rokmi, potom vypadne a je nahradený novým.
 • Denne človek prirodzene stratí 30-50 vlasov, ale ak je tento počet dlhodobo vyšší ako 100, je na čase spozornieť. Strata vlasov môže byť zapríčinená aj psychickými alebo zdravotnými dôvodmi.
 • Vlasy rastú rovnako rýchlo na celej hlave. Zdanie, že ofina rastie rýchlejšie, je len ilúziou.
 • Veľmi prekvapujúcim údajom je pevnosť ľudských vlasov. Jeden zdravý vlas dokáže udržať až 100 gramové závažie.
 • Vlasy sú nielen pevné, ale aj pružné. Mokrý vlas je možné natiahnuť až o 30% svojej dĺžky bez akéhokoľvek poškodenia.

Príprava vlasov na strihanie

Než sa pustíme do samotného strihania vlasov, je nutné urobiť niekoľko prípravných krokov :

 1. Strihané vlasy by mali byť čisté a zbavené všetkých stylingových prípravkov.

Na to použijeme šampón vhodný pre daný typ vlasov. Na vlasy so sklonom k ​​zamotávaniu, použite kondicionér alebo sprej, ktorý vám ich pomôže rozčesať bez zbytočného ťahania.

 1. Strihanie za mokra

Ak budú vaše vlasy strihané nožnicami či britvou a sú rovné, je dobré ich vopred navlhčiť. Navlhčené vlasy “nepoletujú” a lepšie sa strihajú.

 1. Strihanie za sucha

Ak ste majiteľkou vlnitých vlasov, potom je lepšie strihať za sucha, pretože mokré vlasy sú vyrovnané a nebude ihneď vidieť výsledný efekt. Po usušení a zvlnení vlasov sa účes čiastočne zmení. Strih za sucha tiež volíme, ak striháme vlasy strojčekom, skracujeme rozstrapkané končeky alebo vlasy len prestrihávame.

Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Výber vhodného strihu

Skôr než zveríme svoje vlasy kaderníčke, zvolíme si vhodný účes. Už vieme, že výber podľa obrázku v časopise nie je tou najlepšou voľbou. Práve tak ako univerzálny účes všetkých mamičiek – cop, je síce praktickou, ale už aj tak trošku “okukanou” vlasovou úpravou. Vezmite do úvahy tvar vašej tváre a prečítajte si ďalej, čo by vám pristalo a naopak, čoho by ste sa mali vyvarovať. Nechajte sa inšpirovať aj trendy účesmi.

Základné tvary ženskej tváre

Rozlišujeme niekoľko základných tvarov tváre:

 • oválny,
 • okrúhly,
 • hranatý,
 • srdcovitý.

Určovanie typu tváre a vhodné účesy

Ak si nie ste isté typom svojej tváre, potom vyskúšajte našu praktickú pomôcku :

Vyčešte si všetky vlasy dozadu do copu alebo použite čelenku. Postavte sa pred veľké zrkadlo, vezmite si do ruky kúsok mydla a na zrkadlo obkreslite tvar vašej tváre.

Zdroj foto: wideonet / Shutterstock.com

Účesy pre oválny tvar tváre

Oválna tvár je symetrická, teda je ideálnym tvarom a pristanú jej takmer všetky účesy. Ak ste majiteľkou oválnej tváre, potom s kľudom popustite uzdu vašej fantázie a kreativity a nebojte sa experimentovať. Pristanú vám dlhé vlasy, ale aj krátke s pixie strihom. Vhodné je aj mikádo – účes, ktorý omladzuje a má neuveriteľné množstvo variant, napr. bob, lob a iné. Pokiaľ sa vám podarí zladiť účes a osobnosť, máte úspech zaručený. 

Jediné, čo tomuto tvaru tváre škodí, je cestička uprostred a rovné vlasy, ktoré zbytočne tvár preťahujú a zužujú. Neodporúča sa ani rovná ofina, ale ani prehnane veľký objem či výrazné kučery.

Predstaviteľkami tohto tvaru tváre sú Kate Hudson, Uma Thurman, Catherine Zeta-Jones alebo s krátkymi vlasmi Kate Moss alebo napríklad aj vždy elegantná, britská herečka Judi Dench.

Zaujímavé čítanie: Príčiny vypadávania vlasov – Čo spôsobuje alopécia?

Účesy pre okrúhly tvar tváre

Tento typ tváre je menej častý a vyznačuje sa zhruba rovnakou dĺžkou a šírkou. Cieľom vhodného účesu je optické zúženie jej línie. Vyvarujte sa teda vrstveným vlasom okolo tváre, objemným účesom a symetrickým krátkym účesom. Ideálne sú rovné dlhé či polodlhé vlasy s niekoľkými pramienkami na tvári, ktoré dokážu skvele zužovať tvar. Ak preferujete objemné účesy, potom voľte objem okolo krku a brady, ale nie je vhodné, aby tu dĺžka vlasov aj končila.

Tomuto typu príliš nepristane cop, pretože priťahuje pozornosť práve k tvaru tváre.

Inšpiráciu účesov pre tento typ tváre nájdete u herečiek Mili Kunis, Gerri Halliwell či Ferdie.

Účesy pre hranatý tvar tváre

Majiteľky hranatej tváre majú rovnako široké spánky ako čeľusť. Ide o veľmi výraznú tvár, ktorá býva vyhľadávaná predovšetkým u modeliek. Vhodné sú asymetrické účesy, jemné kudrlinky či vlny zasahujúce do tváre a tiež cestička na boku. Odporúča sa prekrytie uší a postupne zostrihaný účes končiaci pri ramenách.

Vyhnúť by ste sa mali rovným vlasom a symetrickým účesom s ofinou, ktoré hranatosť vašej tváre veľmi zvýraznia.

Vhodné účesy nájdete u predstaviteliek hranatej tváre, napr. Angelina Jolie, Rihanna či Paulina Porizkova.

Účesy pre srdcovitý tvar tváre

Tento tvar tváre je pomerne vzácny. Je preň typické široké čelo a výrazne zužujúca sa čeľusť.

Veľkou chybou majiteliek tohto tvaru tváre je, že sa snažia svoje vysoké čelo schovávať pod ofinou, ale účes s ofinou čelo skôr zvýrazní, rovnako ako príliš krátke a objemné účesy. Ideálne sú vrstvené strihy, ktoré dodajú objem v oblasti brady. Pri tomto type je vhodná aj trvalá či inak zvlnený účes s dĺžkou maximálne po ramená.

Zakázané by mali byť vysoké účesy a cestička uprostred.

Inšpiráciou môže byť napr. Meg Ryan, Christiny Ricci alebo krásna Naomi Campbell.

Zdroj foto: kiuikson / Shutterstock.com

Niektoré problematické profily a čo s nimi

Nikto nie je dokonalý a skoro každý má na sebe nejakú tú drobnú „chybičku krásy“, jednoducho zamaskovateľnú, ak viete ako na to.

Väčší nos

Ak vás trápi tento problém, potom si dajte ofinu ostrihať rovno do čela alebo na stranu a zvyšok vlasov si sčesávajte smerom dozadu. U väčšieho nosa pôsobia najlepšie krátke, tupo zostrihané vlasy.

Výraznejšia brada

Podobne ako u dominujúceho nosa, tak aj tu odporúčame účes s ofinou a jednoduché strihy. U väčšej brady sa osvedčujú dlhšie vlasy v dĺžke max. po ramená. Ak nosíte radi vlnité vlasy, potom sú vhodnejšie jemné vlny ako výrazné kučery.

Strih vlasov pre vysoké čelo

Pri vysokom čele je vhodná ofina zostrihaná do čela a pri nízkom je to presne opačne. Ofina musí ísť preč z tváre.

Oči blízko alebo ďaleko od seba

Blízko posadené oči pôsobia opticky menšie ako naozaj sú, preto je potrebné nechať vlasy padnúť voľne do tváre. Naopak oči ďaleko od seba vyžadujú vlasy sčesané dozadu. Ale spomeňte si na princeznú Bosanu z Troch veteránov, tej objem vlasov vyložene pristal.

Malé či veľké ústa

Malým či úzkym perám pristane nikdy nestarnúci účes „bob“. Tzv. klasické mikádo dodá vlasom na temene objem a ústa sa zdajú opticky väčšie. Navyše sa ľahko udržiava – jeho styling je naozaj jednoduchý a pridá vám na mladistvom vzhľade. Naopak veľkým ústam pristanú dlhé účesy či rôzne príčesky, ktoré nezakrývajú, ale iba lemujú línie tváre.

Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Trik, ako spoznať, či by vám pristal krátky účes

Rozhodnutie dlhovlások na skrátenie vlasov, je väčšinou jedno z najťažších v živote. Ide totiž o dlhodobo nezvratný krok. Pokiaľ sa ale pohrávate s myšlienkou na radikálnu zmenu, len si nie ste istí, či by vám krátke vlasy pristali, tu je malý trik, pomocou ktorého sa dá spoznať, či máte do krátkeho strihu ísť alebo nie. Vymyslel ho americký stylista a vraj funguje na 100%.  Jediné, čo k nemu potrebujete, je ceruzka a pravítko a ak je to možné, tak aj nejakého pomocníka.

Ceruzku si priložte vodorovne pod bradu a pravítko od ucha zvisle dole pozdĺž tváre. Ceruzka a pravítko spolu musia zvierať pravý uhol.  Teraz zmerajte dĺžku od ušného lalôčika po bod, v ktorom sa stretla ceruzka a pravítko.

Ak je táto vzdialenosť menšia ako 5,7 cm, potom by vám krátky účes pristal. Pri dĺžke pokračujúcej číslo 5,7 zostaňte radšej pri dlhých vlasoch.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.