Alopécia – aká je príčina vypadávanie vlasov?

So stratou vlasov sa musí vyrovnávať takmer polovica všetkej populácie, pričom muži sú na tom o niečo horšie ako ženy. Na druhú stranu u žien je plešatosť väčším estetickým problémom. Z akých príčin vlasy padajú a čo treba urobiť?

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov. Môžu za to gény?

Všeobecne sa udáva, že denne vypadne až 100 vlasov, a to sa ani nemusíte česať, čo je úplne fyziologické. Dokonca pri ich umývaní môžete prísť až o 300 vlasov. Spozornieť by mal ten, ktorý sa stretne s náhlou zhoršenou kvalitou svojich vlasov, prípadne na pokožke pozoruje holé miesta, ktoré tam predtým neboli. Dôvod býva veľmi často prozaický, a to gény. Ak je otec či starý otec plešatý, je pravdepodobné, že aj syn a vnuk zdedia tento problém. Ide o tzv. androgénnu alopéciu. U mužov totiž rozhoduje vyššia hladina testosterónu o tom, či vlasy na hlave zostanú, alebo vypadajú. Nadmerné vypadávanie vlasov u žien vzniká vplyvom hormonálnych zmien v puberte, tehotenstve, v šestonedelí alebo s príchodom menopauzy. A na nekvalitné vlasy si ženy zarábajú ich prehnanou starostlivosťou o ne – onduláciou, žehlením, farbením aj častým fénovaním.

Keď za stratou vlasov stojí choroba

Vypadávanie vlasov môže byť tiež prejavom poruchy štítnej žľazy alebo prištítnych teliesok. Ide teda o alopéciu endokrinného pôvodu. Zápalové ochorenie – alopécia areata je rýchla a kompletná strata vlasov kdekoľvek na tele. Postihuje najčastejšie deti a dospievajúcich. Bohužiaľ pri tejto chorobe neexistuje liek, ktorý by sa zameriaval na vlastnú príčinu choroby. Pomáhajú lokálne kortikosteroidy. V prípade endokrinného pôvodu ochorenia je potrebné liečiť chorobu, v dôsledku čoho sa potom zlepší aj kvalita vlasov.

Čo na vypadávanie vlasov po pôrode?

Tehotenské zmeny v tele pôsobia aj na vlasy. A tak sa nejedna novopečená mamička zhrozí, keď jej zrazu začnú vlasy vypadávať. Na vine je hormón estrogén. Je nepravdepodobné, že by sa na hlave ženy vytvorila plešina. Trvá asi pol roka až rok, kým vlasy získajú späť svoju pôvodnú kvalitu. Napomôže tomu pestrý jedálniček, zameraný na dostatok horčíka, vápnika, zinku a železa a tiež vitamínov A, C, skupiny B a E. Na mieste je tiež vynechať každodenné umývanie vlasov a byť k nim šetrnejšia – to znamená odpustiť si kulmovanie alebo žehlenie. Oplatí sa vlasom dopriať aj masku alebo zábal a používať šampón na vypadávanie vlasov.

Možno tiež vyskúšať babské rady a bylinky proti vypadávaniu vlasov. Tu má hlavné slovo žihľava a odvary z nej, ktoré vlasom veľmi prospievajú. Vďaka nej získajú lepšiu kvalitu, spevnia sa a celkovo budú v lepšej kondícii. Ostatne žihľavu používali už naši predkovia, pretože na rozdiel od nás nemali k dispozícii iné možnosti.

Dedičné vypadávanie vlasov

Ako sme sa už zmienili, existuje dedičné vypadávanie vlasov, ktoré je najmä medzi mužskou populáciou veľmi rozšírené. Aj keď mnohým pánom plešina vyložene pristane, niektorí to nemusia psychicky dobre zvládať. Čo robiť proti vypadávaniu vlasov u mužov? V súčasnej dobe existuje liečba androgénnej alopécie formou aplikácie estrogénov alebo chirurgickou transplantáciou vlasových korienkov, ktorá je veľmi úspešná. Aj páni však môžu na pokožku hlavy aplikovať sérum proti vypadávaniu vlasov alebo špeciálny šampón a prípravky, čo môže byť cesta k tomu, ako zastaviť vypadávanie vlasov u mužov.

Alopécia - vypadávanie vlasov.
Zdroj foto: Bongkochrut / stock.adobe.com

Potraviny proti vypadávaniu vlasov

Ak chcete podporiť kvalitu svojej štice a zabrániť tomu, aby vlasy padali, zaraďte do svojej stravy pravidelnú konzumáciu hnedej ryže, vajec, zelenej listovej zeleniny, strukovín, kakaa, citrusového ovocia, vlašských orechov alebo jogurtov, červeného i hydinového mäsa, obilnín. Pretože aj stres môže padanie vlasov spôsobiť, treba obmedziť stresové situácie, prípadne si nájsť čas na relaxáciu, ktorá nedá stresu možnosť nad vami zvíťaziť. Skúste sa naučiť meditovať pomocou dychu, čo uvoľňuje nazbierané napätie v tele.

Aké máte skúsenosti s prípravkami proti padaniu vlasov?


Ďalšie zaujímavé články o zdraví

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.