Čo signalizujú biele škvrny na nechtoch? Ako sa ich zbaviť?

Trápia vás vaše nechty? Sú náchylné na lámanie, rozstrapkané, slabé, nemajú hladký povrch a tvoria sa vám na nich biele bodky, resp. škvrny? Vieme, z akého dôvodu k tomu dochádza a taktiež vám poradíme, ako s nimi zatočiť. Vyžaduje si to len trpezlivosť a správnu starostlivosť.

Oslabené nechty a ako ich spoznať

Najmä v jesenných a zimných mesiacoch trpia nielen naše ruky, ale aj nechty. Neustále striedanie teplôt sa prejavuje ako na suchej a popraskanej koži, tak aj na samotných nechtoch. Majú väčšie sklony k lámaniu, štiepia sa a sú oslabené. Prevenciou je poctivé nosenie rukavíc a tiež krém na ruky, ktorý máte neustále po ruke.

Čo signalizujú biele škvrny na nechtoch?

Aj v prípade, že sa o svoje ruky a nechty staráte a doprajete im priamo ukážkovú starostlivosť, môžu sa na nich objaviť biele bodky a čiarky. Ich pôvod môže byť akýkoľvek, všetky ale spadajú do jednej skupiny chorôb nechtov, ktoré sa nazývajú leukonychia. Napriek tomu, že ich príčiny môžu byť rôzne, prejavujú sa rovnako: zmenou farby nechtového lôžka.

Alergia na kozmetické prípravky

Jednou z príčin bielych škvŕn na nechtoch môže byť alergia. Vašim nechtom nemusí vyhovovať zloženie laku na nechty, odlakovača alebo iných (nielen kozmetických) prípravkov, s ktorými prídu vaše ruky do styku. Aby ste bielym bodkám predchádzali, zmeňte značku laku na nechty a odlakovača a riad umývajte zásadne v rukaviciach.

Biele bodky a začínajúca pleseň

Okrem bielych bodiek na nechtoch pozorujete aj to, že sú nechty hrubšie a viac sa lámu? To môže byť príznakom nechtovej plesne. Našťastie riešenie nie je nijako zložité.

  1. Nohy či ruky, nechtová pleseň totiž postihuje horné aj dolné končatiny, namočte do horúcej vody a následne obrúste pilníkom.
  2. Po kúpeli nechty ošetrite buď špeciálnym krémom či masťou na plesne, alebo oreganovým či tee trea olejom.
  3. A túto procedúru opakujte denne. Pokiaľ budete nechty pravidelne natierať niektorým z týchto prípravkov, čoskoro sa plesne zbavíte.

Biele škvrny ako následok poškodenia a častej manikúry

Niekedy sa môžu na nechtoch vytvoriť biele bodky ako následok poranenia. Nebuchli ste sa v poslednej dobe? Neprivreli ste si napríklad ruku do dverí? Alebo chodíte pravidelne na manikúru? Aj tá totiž môže poškodiť nechtové lôžko. Najmä, pokiaľ si pravidelne nechávate robiť gélové nechty. Biele bodky vzniknuté poranením časom samé zmiznú, ale aj napriek tomu by ste mali byť na svoje nechty opatrní.

Nedostatok vitamínov

Vzhľad vašich nechtov je úzko spätý aj s vašim jedálničkom. Máte vo svojej strave dostatočné množstvo minerálnych látok a vitamínov? Zamerajte sa najmä na zinok a vápnik. Pretože práve ich nedostatok sa prejavuje bielymi bodkami a čiarami na nechtoch.

Biele bodky na nechtoch.
Zdroj foto: Nadya So / Shutterstock.com

Zinok nájdete napríklad v tekvicových semienkach, slnečnicových semienkach, hovädzom mäse a syre.

A dostatok vápnika vám zaistí pravidelná konzumácia strukovín, mlieka, mliečnych výrobkov a zelenej zeleniny, napríklad brokolice.

Známka vážnejšieho ochorenia

V malom percente prípadov sú biele škvrny na nechtoch spôsobené nejakou vážnejšou chorobou. Pred tým, než ale začnete na internete hľadať ďalšie príznaky a presvedčíte sami seba, že trpíte vzácnou nevyliečiteľnou chorobou, uvedomte si, že predchádzajúce dôvody sú oveľa pravdepodobnejšie. Avšak, biele bodky a čiarky na nechtoch môžu byť jedným z príznakov:

  • zlyhania obličiek,
  • problémov so srdcom,
  • zápalu pľúc,
  • otravy arzénom,
  • psoriázy,
  • ekzému.

Všetky tieto choroby ale majú celý rad ďalších príznakov. Preto je zbytočné sa plašiť, pokiaľ vaším jediným príznakom sú biele škvrny na nechtoch.

Záver

Biele bodky, čiarky a škvrny na nechtoch sú najčastejšie spôsobené manuálnym poškodením nechtov, nedostatkom vápnika a zinku, alergiou na niektorý z výrobkov, s ktorým prichádzajú nechty často do styku, alebo sa jedná o pleseň.

Zdroj: healthline.com, wikiskripta.eu


Ďalšie články o zdraví

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.