Nízky krvný tlak – Príčiny, príznaky a liečba hypotenzie

Nízky tlak môže byť nepríjemnou komplikáciou nášho každodenného života. Aké sú príčiny a príznaky nízkeho krvného tlaku a čo pomáha uviesť jeho hodnoty do normálu?

Čo je to krvný tlak

Krvný tlak je hodnota, ktorá ukazuje, akým tlakom pôsobí pretekajúca krv na stenu cievy. Najčastejšie je tým myslený tepenný krvný tlak, čo je tlak, ktorý je vo veľkých artériách. Počas srdcového cyklu má dve fázy, tá najvyššia sa nazýva systolický tlak, najnižšia (plniaca) fáza je diastolický tlak.

U zdravého človeka by systolický tlak nemal prekročiť hodnotu 140, diastolický by sa mal držať pod hodnotou 90.

Nízky krvný tlak je označovaný aj ako hypotenzia. Našťastie nie je pre náš organizmus tak nebezpečný, ako vysoký krvný tlak. 

Nízky krvný tlak

Hoci nízky tlak nie je životu ohrozujúci stav, aj napriek tomu by ste mali dbať na prevenciu a svoj tlak si strážiť. Hypotenzia je totiž spôsobená nedostatočným prekrvením, a tým aj nízkym okysličovaním mozgu. Aj to je častým dôvodom, prečo sa môžu u vás vyskytnúť závraty a točenie hlavy

Príčiny nízkeho krvného tlaku

To, prečo má človek nízky krvný tlak, nemá jednoznačnú príčinu a vplyv môže mať mnoho rôznych faktorov. Čo teda spôsobuje nízky tlak? Môže to byť samozrejme dané geneticky, vyššiu pravdepodobnosť pre nízky tlak mávajú aj vysokí mladí ľudia, spravidla skôr ženy. Je známe, že krvný tlak je ovplyvnený aj štýlom životosprávy, nízkou glykemickou krivkou a podobne.

Niekedy však k zníženiu tlaku môže dôjsť aj na základe nejakého iného problému, pričom sa jedná o takzvanú sekundárnu hypotenziu. Tá môže vzniknúť v reakcii na určité lieky, ovplyvniť ho môže aj niektoré ochorenie, napríklad:

 • cukrovka,
 • Parkinsonova choroba,
 • znížená funkcia štítnej žľazy.

Tieto príznaky by však mali byť liečené rozhodne skôr ako nízky krvný tlak, ktorý je iba následkom týchto ťažkostí. Normálny tlak krvi sa pohybuje okolo 120/80 torr.

Aká je hodnota nízkeho tlaku? Nízky krvný tlak, čiže hypotenzia značí hodnoty, ktoré sú nižšie ako 110/70 torr.

Príznaky nízkeho krvného tlaku

Medzi symptómy, ktoré signalizujú nízky krvný tlak sa dá zaradiť mnoho vecí. Aké sú prejavy nízkeho tlaku

 • slabosť a únava,
 • točenie hlavy a pocity na omdletie,
 • potenie, nevoľnosť,
 • nepravidelné srdcové sťahy,
 • teplota či pocit chladu.
Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Nízky tlak môžu spôsobovať aj niektoré liečebné spôsoby rakoviny, napríklad chemoterapia či biologická liečba. Zároveň s tým sa vyskytujú aj vedľajšie príznaky, ktoré môžu krvný tlak znížiť a to:

 • chudokrvnosť,
 • dehydratácia,
 • infekcie,
 • problémy s tráviacim traktom.

Akútne príznaky hypotenzie

Medzi vážne príznaky nízkeho tlaku patria:

 • tlak na hrudi,
 • dýchavičnosť,
 • silná bolesť hlavy,
 • zlá artikulácia,
 • slabosť jednej polovice tela,
 • napuchnutie oblasti krku,
 • vysoká horúčka,
 • pocit zimy,
 • bolesť v krku,
 • zahmlievanie a mrákoty,
 • výrazný tlkot srdca,
 • tmavá stolica.

Ak na sebe spozorujete akútne príznaky nízkeho krvného tlaku, je na mieste bezodkladne navštíviť lekára, aby skontroloval váš zdravotný stav.

Nízky tlak v tehotenstve

Veľa žien sa s nízkou hladinou tlaku stretne až v tehotenstve. To môže byť problémom, žena totiž nie je zvyknutá na iný krvný tlak a pocity nevoľnosti až omdlievanie ju tak môžu oveľa viac ohroziť. Dieťa, ktoré žena nosí, je totiž akousi „záťažou“ pre organizmus navyše, krv ide teda primárne do neho, na periférie matkinho tela teda môže putovať značne menej krvi, čím sa znižuje krvný tlak.

Ak vás príznaky nízkeho tlaku začnú trápiť až v tehotenstve, nechajte sa radšej skontrolovať lekárom. Hlavným riešením je zvýšiť opatrnosť pri pohybe, aby nedošlo k zraneniu v návale nevoľnosti.

Liečba nízkeho tlaku

Liečiť hypotenziu sa dá len ťažko. Väčšinou sa totiž jedná o bežný jav, kedy nás v živote ovplyvňuje občasným zamotaním hlavy či nevoľnosťou pri zbrklom pohybe. Niekedy ale môže dochádzať aj k horším stavom, keď nízka hladina tlaku spôsobuje únavu či pravidelné omdlievanie. V tomto prípade je potom na mieste nasadiť odbornú medikáciu, ktorá pomôže tlak zvýšiť. Ak vás však hypotenzia trápi len občas, zamerajte sa na symptomatickú liečbu nízkeho tlaku, ktorá vám uľaví od následkov. Ako na nízky tlak?

 • U niektorých pacientov sa ukázalo, že nízky tlak bol spôsobený nedostatkom obyčajnej kuchynskej soli v potrave. Môžete teda skúsiť pridať do svojho jedálnička soľ, napríklad v podobe osolenej zeleniny.
 • Naopak, prílišné množstvo soli môže mnohonásobne uškodiť.
Zdroj foto: Elnur / Shutterstock.com

Ako vyrovnať nízky tlak

Ak vás trápi nízky tlak, môžu sa objaviť aj problémy, ktoré môžu komplikovať každodenný život. Práve z tohto dôvodu by ste mali dbať na pár opatrení, ktoré vám uľavia a ukážu, ako zvýšiť nízky tlak.

 1. Nerobte zbrklé pohyby. Obzvlášť nepríjemné môže byť, pokiaľ sa prudko zdvihnete na nohy, v tej chvíli sa vám zatmie pred očami. Dbajte na opatrnosť pohybov, nechajte si vždy krátku pauzu na to, aby si vaše telo zvyklo na zmenu polohy.
 2. Vyhnite sa horúčave. Nielen v lete by ste sa nemali vystavovať neustálemu teplu, toto opatrenie platí aj pri kúpaní. Ak si totiž dáte horúcu vaňu alebo sprchu, môžete si tým akurát priťažiť, horúca voda by totiž mohla váš tlak ešte znížiť.
 3. Alkohol je jednou z príčin nízkeho krvného tlaku, snažte sa mu preto vyhnúť.
 4. Zamerajte sa na to, aké lieky beriete. Prečítajte si príbalový leták alebo to prekonzultujte s lekárom. Niektoré lieky totiž môžu priamo ovplyvňovať hodnoty krvného tlaku.
 5. Zostaňte hydratovaní. Zlý pitný režim prispieva iba k zhoršeniu vášho stavu, dostatočné množstvo vody je teda základom pre váš dobrý zdravotný stav pri nízkom tlaku. Predídete vďaka tomu motaniu hlavy a omdlievaniu. Do vody môžete pridať aj magnézium. 
 6. Myslite aj na rodinnú anamnézu. Niekedy sa môže stať, že dôvodom vášho nízkeho tlaku je genetická dedičnosť. Ak teda máte problémy napovedajúce nízkemu tlaku, neváhajte ich konzultovať  s lekárom.

Ďaľšie tipy, ako zvýšiť nízky tlak

Podľa niektorých štúdií napomáha k zvýšeniu krvného tlaku aj obyčajný vitamín C. Ak sa rozhodnete pre jeho konzumáciu, rozhodne nič nepokazíte, je totiž skvelý aj pre budovanie imunitného systému. Najlepším zdrojom vitamínu C je samozrejme čerstvé ovocie a zelenina, možno si však zaobstarať aj tablety.

Ďalším prírodným liekom, ktorý by mohol pomôcť so zvýšením tlaku je ženšen alebo aj pestrec mariánsky. Ten je známy aj pre mnoho ďalších liečivých účinkov.

Akýmsi super liekom sa môže stať aj sladké drievko, to totiž obsahuje látku glycyrrhizin. Tá napomáha vyplaveniu hormónov nadobličiek, ktoré majú za úlohu zadržiavať v tele soľ, respektíve sodík a podporujú vylučovanie antagonistov – draslíka. Vďaka tomu by sa mala hodnota vášho krvného tlaku vrátiť k normálnej hranici.

Krátkodobo môže pomôcť aj čaj alebo káva, čo ale občas býva tiež rizikové, pretože po chvíľkovom nabudení krvného obehu môže rýchlo prísť krutý prepad.

Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Vhodné aktivity pri nízkom tlaku

Okrem doplnenia potrebných látok môžete svojmu telu prilepšiť aj pomocou ďalších aktivít.

 • Vyskúšajte v sprche striedať teplú a studenú vodu, to vás rozprúdi.
 • Doprajte si výdatné raňajky bohaté na bielkoviny, ktoré zapijete veľkým pohárom vody.
 • Myslite aj na dostatočný pohyb, ten vám pomôže so zdvihnutím krvného tlaku, najideálnejšia je aspoň krátka ranná rozcvička.

Pohyb sa však počíta v každú dennú dobu, na zvýšenie hladiny krvného tlaku by ste sa mali aktívnemu pohybu venovať aspoň dve hodiny za deň.

Proti hypotenzii môžu pomôcť aj kompresné pančuchy. Ak však viete, že trpíte na nízky tlak, najlepšie je okrem týchto opatrení aj prevencia. Buďte teda na seba opatrní, vstávajte pomaly a šetrite sa.

Prvá pomoc pri nízkom tlaku

Ak vás často trápia závraty, predovšetkým pri zdvíhaní či prudkej zmene polohy, riešením tejto nevoľnosti môže byť krátkodobý prechod do drepu alebo skríženie nôh v stoji a hlboký predklon, ideálne hlavou medzi kolená. Tým totiž uľavíte obehovej sústave.

Pri poklese krvného tlaku dochádza k nedostatočnému okysličeniu mozgu, najdôležitejšie preto je ideálne sa o niečo oprieť či chytiť, aby nedošlo k pádu a poraneniu. Najlepším riešením, ako svojmu telu pomôcť, je sadnúť si, či si ľahnúť na zem a nohy položiť do výšky. Ide o to, aby boli vyššie ako hlava a krv sa sústredila do hlavy.

Ak vás prepadne náhla nevoľnosť, spomeňte si na to, čo ste za celý deň vypili, nedostatočný príjem tekutín je totiž veľmi ovplyvňujúci. Pohár chladnej vody teda tiež môže pomôcť.

Nízky tlak trápi vysoké percento ľudí, väčšinou sa jedná iba o pocity nevoľnosti a mihanie pred očami. Aj tým však môžete predísť, myslite preto na správnu životosprávu, ktorá vám uľaví od mnohých neduhov dnešnej spoločnosti. Starajte sa o svoje zdravie. Ak máte problémy s nízkym tlakom navštívte vášho lekára.

Zdroj: mayoclinic.org, webmd.com, heart.org, healthline.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.