Astilba – ako na jej pestovanie a rozmnožovanie?

Astilba je trvalka, ktorá keď rozkvitne, pripomína našuchorené vtáčie pierka. Táto trvalka môže mať bielu, vínovú alebo ružovú farbu a jej kvety tvoria trsy. Poradíme vám, ako ju pestovať a rozmnožovať. 

Trvalka astilba

Na rozdiel od iných trvaliek je astilba veľmi odolná a dariť sa jej bude aj bez dostatku slnečných lúčov. Rastlina krásne kvitne aj v tieni a navyše je aj mrazuvzdorná. Rozkvitá v lete – konkrétne v mesiacoch jún a júl. Kvety astilby mávajú bielu, vínovú alebo ružovú farbu. Zaujme aj jej zvláštne kvetenstvo. Je nenáročná a napriek tomu narobí veľa parády. Obvykle ju môžeme vidieť v parkoch, sadoch alebo zámockých záhradách. Vypestovať si ju môžete ale aj doma na záhrade.

astilba pestovanie
hotoJuli86 / Shutterstock.com

Medzi druhy astilby, ktoré bežne nájdete v našich záhradách patrí:

  • astilba záhradná (lat. Astilbe Arendsii),
  • astilba japonská (lat. Astilbe Japonica),
  • astilba čínska (lat. Astilbe Chinensis Pumila).

Pestovanie astilby

Ako to už býva, ak chcete, aby sa u vás astilbe skutočne darilo, budete musieť dodržať niekoľko základných pravidiel pre jej pestovanie. Aj keď ide o rastlinku pomerne nenáročnú, niekoľko zásad na jej pestovanie je veľmi dôležitých:

  • Astilba má radšej polotieň ako priame slnečné lúče – je to rastlina, resp. trvalka vhodná do tieňa.
  • Pôdu jej pripravte hlbšiu a predovšetkým vlhkú – suché a piesočnaté pôdy astilbe vôbec nesvedčia. Tiež pozor na pôdu príliš vlhkú, podmáčanú a ílovitú. Nemá rada pôdu s nedostatkom pôdneho vzduchu.
  • Vhodnú štruktúru pôdy potom ešte prihnojte hnojivom s kyslou reakciou alebo pridajte rašelinu – astilba sa vyžíva v pôde s kyslejším pH.

Dobrou správou je, že sa astilba nemusí nijako zvlášť chystať na zimu. Ochrana pred mrazom nie je potrebná, pretože je rastlina mrazuvzdorná.

Kam vysadiť astilbu

Astilba je ozdobou každej záhrady, vhodná je však aj na sušenie, takže si kúsok krásy môžete priniesť aj domov do vázy. Na záhrade vynikne uprostred kríkov, ladiť jej to bude aj vedľa iných kvetov, ako sú napríklad bergénie. Darí sa im aj pri vodných plochách a vysoké druhy tejto rastliny sa najčastejšie využívajú ako súčasť trvalkových záhonov. Nízke druhy potom môžete umiestniť takmer kamkoľvek – bude sa im dariť aj v tieni, napríklad v záhradnej skalke, pestovať sa však dajú aj v nádobách.

astilba kvet
ANGHI / Shutterstock.com

Kedy sadiť astilbu

Astilbu je najlepšie sadiť na jar, od konca marca do konca apríla, aby mali rastliny dostatok času na zakorenenie pred zimou. Pôda by mala mať pred výsadbou aspoň 10°C. 

Sadenie podzemkov astilby

Aby sa rastlinkám stále dobre darilo, je potrebné ich raz za štyri až päť rokov “zmladiť”. Najlepším obdobím je jar. Rastliny astilby je potrebné vyryť zo zeme a jednotlivo prebrať – staré, suché a poškodené odnože je potrebné odstrániť preč. Späť do zeme vždy vysádzame len najväčšie kúsky v dobrej kondícii. Ešte pred posadením je potrebné pôdu preryť, odstrániť z nej burinu a zeminu zmiešať s kompostom alebo rašelinou. Do takto pripravenej pôdy môžeme naspäť rastliny zasadiť. Astilba potom bude ďalej krásne kvitnúť.

Zalievanie astilby

Astilba má rada slnko, tieň aj vlhko. Pôdu by sme preto vždy mali udržiavať vlhkú, ale pozor na to, aby nebola príliš premočená. V tomto prípade by rastliny mohli začať hynúť. Taktiež veľká horúčava rastlinám nesvedčí. Vysádzajte ich preto vždy radšej do polotieňa – a pred priamymi slnečnými lúčmi astilbu radšej chráňte.

Astilba
mtiko / Shutterstock.com

Rozmnožovanie astilby

Astilbu je samozrejme tiež možné rozmnožovať, aby vám záhrada rozkvitla ešte viac. Množenie pôvodných rastlín je veľmi jednoduché. V podstate stačí jediné – vysiať osivo. Rastliny, ktoré sú krížené, potom musíme rozmnožovať vegetatívnou cestou:

  • Oddelíme trsy aj podzemky a narežeme ich jednotlivo tak, aby každý podzemok mal aspoň jedno svoje očko.
  • Jednotlivé kúsky podzemkov potom môžeme sadiť do novej pôdy, ale aj do kvetináčov.

Astilba nádherne rozžiari každú záhradu – a pritom je tak ľahké si ju vypestovať.

Zdroj: gardeningknowhow.com, gardenersworld.com


Ďalšie tipy na pestovanie trvaliek

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.