Trvalka krásnoočko – pestovanie, druhy a rozmnožovanie

Hľadáte nenáročnú rastlinku, čo vám bude nádherne kvitnúť a vydrží aj suché obdobia bez vody? Potom by ste mali spoznať farebné krásnoočko. Táto nádherne pestrá kvetina vydrží na záhrade aj vo vázičke.

Na pestovanie nie je nijak zvlášť náročná. Keďže krásnoočko pochádza zo stredoamerických prérií, je táto rastlina zvyknutá na sucho, a tak sa jej bude dariť aj počas suchých rokov, ktorých u nás pribúda. Všetko o jej pestovaní vám povieme!

O krásnoočku

Krásnoočko (lat. Coreopsis) sú nielen pestré a farebné, ale aj jedlé letničky. Svoju dekoratívnu funkciu tak môžu spoľahlivo tvoriť aj na vašom tanieri. Na kvety sa vám do záhrady zletia aj čmeliaky a včielky zo širokého okolia, čo je ďalšou výhodou. Či už si vyberiete akýkoľvek druh krásnoočka alebo odrodu, určite nebudete ľutovať – vaša záhrada okamžite ožije.

Druhy krásnoočka

Kvety krásnoočka môžete na svojej záhrade pestovať v mnohých druhoch. Najmä vytrvalé druhy tejto rastliny sú veľmi odolné práve voči suchu. Krásnoočká sa bohato vrstvia, a vytvárajú tak nádherne rozkvitnuté malé kríky. Niektoré rastliny môžu mať až stovky kvetov naraz.

Krásnoočko praslenové

Žlté krásnoočko praslenové (lat. Coreopsis verticillata) patrí medzi najpestovanejšie a najobľúbenejšie druhy. Ide o trvalku, ktorá kvitne od júla až do novembra – pokiaľ budete rastlinku zastrihávať, môže sa kvitnutie stále opakovať. Kvety sú žlté, a rastlina dorastá až do výšky šesťdesiatich centimetrov.

Je to veľmi nenáročná a odolná trvalka, čo sa z roka na rok stále rozrastá.

Krásnoočko dvojfarebné

Krásnoočko dvojfarebné (lat. Coreopsis tinctoria) patrí medzi obľúbené letničky. To už podľa názvu vykvitá v dvoch farbách, rastliny sa hodia do zmiešaných záhonov a vybrať si možno medzi nízkymi a vysokými odrodami – tie môžu dorastať až do výšky jedného metra.

Krásnoočko dvojfarebné má menšie kvety, ktoré však kvitnú veľmi bohato.

Krásnoočko veľkokveté

Krásnoočko veľkokveté (lat. Coreopsis grandiflora) má naopak kvety väčšie a predovšetkým mohutnejšie. Aj tento druh sa pestuje ako letnička – a na výber je opäť z niekoľkých odrôd. Tie sa líšia svojou veľkosťou, ale aj stavbou kvetov – niektoré môžu byť jednoduché a ďalšie naopak plné a bohaté.

Pestovanie krásnoočka

Vytrvalé druhy krásnoočka sa spravidla vysádzajú na jeseň alebo na jar. Letničky sa vysádzajú vždy v apríli. Všetky druhy však majú rady rovnaké podmienky na pestovanie:

  • Svedčí im slnečné miesto a majú rady dobre priepustnú a hlinitopiesočnatú pôdu.
  • Pri jednoročných rastlinkách sa dajú sadeničky už predpestovať napríklad v skleníku alebo doma za oknom. Docielime to, že rastlinky začnú skôr kvitnúť.
  • Okrem toho, že sa krásnoočko bude nádherne vynímať v záhonoch na záhradke, dajú sa všetky druhy pestovať aj v kvetináčoch.

Kedy strihať krásnoočko?

Rastliny je dobré hneď po prvom kvitnutí zostrihnúť – obrazia a budú kvitnúť opäť znova.

Starostlivosť

Na zalievanie je krásnoočko pomerne nenáročné. Stačí mu stredná zálievka, takže keď občas zabudnete alebo dlho nezaprší, nič sa nestane, a aj tak bude rastlinka stále krásne kvitnúť. Vysoké odrody rastlín sa vysádzajú vždy tak, aby boli chránené pred vetrom, inak by sa mohli polámať.

Krásnoočká hlavne potrebujú veľa slnečných lúčov, nikdy ich preto nesaďte na tienisté miesta. Vždy voľte dobre preslnené stanovištia.

TIP: Prečítajte si tiež viac o okrasnej trvalke osteospermum

Množenie krásnoočka

Rastliny je samozrejme možné aj ďalej množiť, a to dvoma spôsobmi – semenami alebo delením trsov.

Kedy množiť krásnoočko?

Krásnoočko sa vždy množí na jar alebo na jeseň, rovnako ako sa vysádzajú vytrvalé druhy.

V prípade, že máte rastlinku už od semienka, je potrebné ich vysádzať v marci alebo v apríli pod sklo. Na záhony sa rastlinky vysádzajú od mája až do júna.

Zaiste vás tiež poteší, že je možné krásnoočko sušiť, hodí sa do vázy, kde tiež dlho vydrží, a ide o mrazuvzdornú rastlinu – nie je teda potrebné trvalky na zimu nijak zvlášť pripravovať.

Zatiaľ čo trvalky si môžete užívať niekoľko rokov po sebe, letničky nezabudnite vždy zo záhona odstrániť a vysadiť ich zase za rok.


Tipy na ďalšie rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.