Vres obyčajný – pestovanie, starostlivosť a založenie vresoviska

Vres obyčajný je svojím spôsobom zvláštna rastlina. To preto, že kvitne od leta až skoro do konca jesene. Je ideálnou rastlinou, keď si ľudia chcú presvetliť šedivé dni. 

Vres obyčajný a jeho účinky

Vres obyčajný (lat. Calluna vulgaris) niektorí prezývajú aj bylinka do postele. To vďaka tomu, že pomáha s nespavosťou a neplodnosťou. Čo ešte bude zaujímať ženy – pomáha v klimaktériu. Ďalej je výborný pri horúčke, prechladnutí a kašli. Je ďalší z radu rastlín, ktoré odplavujú jedy z tela. Reguluje hladinu kyseliny močovej. Preventívne pôsobí proti ochoreniu zápalov močových ciest, obličiek a prostaty.

Pestovanie vresu

Vres sa môže pestovať ako v kvetináči, tak aj na záhrade. Od veci nie sú ani vresoviská. Na svoj rast však potrebuje správnu pôdu. Tou je okrem priepustnosti a výživnosti aj kyslosť. Tzv. pH by malo byť 5,5 až 6. Najjednoduchšie je si takýto substrát zaobstarať v obchode, ale dá sa vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať zeminu bez obsahu vápna s rašelinou a pieskom. Ako tretí variant sa javí odplodený substrát po pestovaní šampiňónov. Rastlinka už sa potom nemusí vôbec ničím hnojiť.

Najvhodnejšie je pripraviť si zeminu na jeseň a vysadiť ju na jar. Zakorenených rastlín v kontajneroch sa to netýka, tam sa môže založiť vresovisko kedykoľvek v priebehu vegetačného obdobia.

pestovanie vresu
Zdroj foto: krolya25 / Shutterstock.com

Starostlivosť o vres

Medzi základné pravidlá týkajúce sa starostlivosti o vres obyčajný patrí:

  1. najlepšie je dať ho na veľmi slnečné miesto,
  2. najlepšie mu bude blízko rododendronov, azaliek či ihličnanov,
  3. rastline doprajte pravidelnú zálievku, tj. 1 – 2 krát týždenne a dbajte, aby bola pôda stále vlhká, pozor však na prelievanie, ktoré by mohlo viesť k odhnívaniu koreňov,
  4. pre zdravý rast mierne prihnojte na jar, a to hlavne hnojivom s vyšším obsahom dusíka a draslíka.
  5. hnojivo sa môže použiť ako u rododendrónov, s výnimkou prísady v podobe vápna.

Strihanie vresu

Skoro na jar, prípadne aj na jeseň po odkvitnutí, by sa mu mali skrátiť výhony zhruba o jednu tretinu. Vres bude vďaka tomu bohato kvitnúť a bude hustejší. Raz za tri až štyri roky sa vykonáva omladzovací rez.

Presádzanie vresu

V obchode kúpite väčšinou vres v kvetináči, stačí ho potom doma presadiť do väčšej nádoby:

  1. na dno sa môžu použiť kamienky, keramzit, perlit či drobný štrk,
  2. je najlepšie zaistiť vresu priame svetlo,
  3. raz za dva týždne prihnojte.

Založenie vresoviska

Vresovisko má disponovať nepravidelným tvarom a jemne členitým povrchom. Vzniknú tým pádom suché aj vlhšie miesta. Vresu sa tak vyhovie na všetkých frontoch. Na čím menšej ploche bude, tým menej bude druhov a farebnosti. Základom je vres obyčajný a ďalšie druhy vresovcov. Minimálne, čo sa týka farebnosti – janovec, medvedica, brusnica alebo čučoriedka. U trvaliek to môžu byť divozely a rozchodníky.

Nie je potrebné sa báť kombinovať farby. Vres ako taký je na to stvorený. Najlepšie je vysadiť viac kusov rastlín s odstupom od 25 do 50 cm. To pre jeho budúcu bohatú hustotu. Za kulisu sa najlepšie hodia zakrpatené borovice, borievky, prípadne tuje. Avšak všetko má svoj čas a nie inak tomu je aj pri raste. Kto bude čakať skorú mozaiku, uvidí ju najskôr za tri roky.

Vres v kvetináči

Vres ako taký sa dá pestovať aj v byte alebo na balkóne. Je to vhodná forma pre tých, ktorí bývajú napríklad v panelovom dome. Nemusí im byť ľúto, že nemajú svoju záhradku. Stačí si zaobstarať kvetináč a smelo do toho. Vres je naozaj nenáročná kvetinka v porovnaní s inými. Hlavné je zaistiť vysoko kvalitnú drenáž. Tá sa použije na dno nádoby, aby mohla odtekať voda. Do kvetináča sa vloží zmes rašeliny a klasickej záhradnej zeminy v pomere 2:1.

vres v kvetináči na balkóne
Zdroj foto: Kira_Yan / Shutterstock.com

Potom sa pridá ešte kôra. Tým sa zamedzí vysychaniu vresu. Rovnaký princíp je aj v prípade kvetináča. Ak sa rozhodnete nechať ho cez zimu vonku, musí sa trochu pripraviť. Stačí obaliť netkanou textíliou alebo obložiť polystyrénom. To aby korene nezmrzli. Vres sa zalieva aj v zime. 

Zdroj: plantura.garden.com, plantcaretoday.com

Pestovanie ďalších rastlín


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.