Budleja (motýlí ker) – pestovanie, rozmnožovanie a strihanie

Budleja dávidova, označovaná aj ako motýlí krík či letný orgován, je okrasná rastlina, ktorú vám bude závidieť nejeden záhradkár. Budleja je nenáročná na údržbu a svojim kvetenstvom prežiari vašu záhradu.

Budleja dávidova 

Budleja dávidova (lat. Buddleia Davidii), známa aj ako motýlí ker, je teplomilný opadavý ker. Pre jeho pestovanie potrebujete dostatok miesta, pretože dorastá do výšky 2 až 5 metrov a má husté vetvenie. Je to populárny okrasný ker, ktorý je obľúbený najmä pre svoje dlhé súkvetia, tvoriace sa na koncoch výhonkov. Kvety veľmi prenikavo voňajú, preto k sebe lákajú pestrofarebné motýle a iný hmyz. Vďaka tomu aj tento krík dostal svoj názov.

Do našich končín sa dostal motýlí krík zo severozápadnej Číny a Japonska, ale veľmi rýchlo sa prispôsobil našim poveternostným podmienkam. Jeho listy sú kopijovité, z jednej strany tmavo zelené a z druhej biele až jemne zelenkavé. Môžu byť dlhé až 25 cm.

Kedy kvitne budleja dávidova? 

Na vašej záhrade vám kvety motýlieho kríka budú robiť radosť od júla až do októbra. Kvety rastú vo vzpriamených alebo prekláňajúcich sa súkvetiach. Veľkostne dorastajú až do 30 cm, existuje však aj menší motýlí krík zakrpatený.

Najčastejšie sa stretnete s kvetmi v lila farbe, ale niekedy môžete naraziť aj na budleju bielu, ružovú, purpurovú či budleju s modrými kvetmi. Spozorovať môžete aj na žltú budleju dávidovu, ktorá rozjasní každú záhradu.

Budleja dávidova vs. striedavolistá

Okrem spomínanej dudleji davidovej sa môžete stretnúť aj s iným druhom. Tým je budleja striedavolistá (lat. Buddleja alternifolia). Kým budleja dávidova má listy usporiadané protistojne, budleja striedavolistá má, ako napovedá jej názov, listy usporiadané striedavo. Kvetinové súkvetia sú zvyčajne fialové alebo modrofialové, a kvety sú menšie než tie na budleji dávidovej. Kvitnú pozdĺž celých výhonkov, nielen na konci. Budleja striedavolistá má tendenciu rásť do širšieho tvaru. Odlišná je aj doba kvitnutia. Budleja striedavolistá kvitne už od konca mája až do začiatku júna, kým budleja dávidova, ako už bolo spomenuté, kvitne neskôr, teda od júla do októbra.

budleja striedavolistá
Budleja striedavolistá, Zdroj foto: Kyaw Thiha / Adobestock.com

Pestovanie budleje  

Motýlí ker a jeho pestovanie je nenáročné a hoci u nás nie je ešte toľko rozšírený, získava si u záhradkárov stále väčšiu obľubu. Budleja davidova je rýchlorastúca drevina, ktorá potrebuje na svoj rast dostatok miesta, preto na to myslite. Zároveň ju však nevysádzajte na úplne voľné priestranstvo.

Kde vysadiť budleju? 

Jediné, čo naozaj táto rastlina potrebuje, aby dobre prospievala a mala hojné kvetenstvo, je dostatok svetla a tepla, preto vyberajte miesto na výsadbu s plným slnkom. Pre najlepšie kvitnutie a zdravý rast je dôležité zabezpečiť rastline aspoň 6 hodín priameho slnečného svetla denne. V polotieni by mal ker oveľa menej kvetov. Čo sa druhu pôdy týka, nemá vyslovene špeciálne potreby, ale lepšie rastie v humóznej pôde, ktorá je dobre priepustná.

Polievanie a hnojenie

Výhodou budlejí je, že v teplých letných mesiacoch ich nemusíte špeciálne zalievať, pretože dobre znášajú aj dlhotrvajúce sucho. Rastlina taktiež nie je náchylná na choroby, a dokonca sa jej vyhýbajú aj škodcovia. Na jar môžete rastlinu podporiť aplikáciou vyváženého hnojiva. Ďalšie hnojenie nie je zvyčajne potrebné, pokiaľ nie je pôda veľmi chudobná. Pred zimou nehnojte. Znížili by ste tým odolnosť kríka. 

Prerezávanie a strihanie

Tomuto kríku prospeje občasné prerezanie – podporí výhonky s lepším kvitnutím. Rez môžete použiť aj na udržiavanie tvaru a veľkosti rastliny. Než sa doň však pustíte, najskôr sa poriadne uistite, aký druh máte. 

Budleja striedavolistá – pokiaľ pestujete budleju striedavolistú, mali by ste prerezávať len veľmi opatrne. U tohto druhu totiž nerastú krásne kvety na nových výhonkoch, ale na starších, minimálne dvojročných. Ak by ste ho nešikovne zrezali, kvetov by ste sa dlhú dobu nedočkali.

Budleja dávidova – u nás najrozšírenejší motýlí krík, budleju davidovu, môžete pre zmenu bez obáv strihať hneď po odkvitnutí. Zbavujte sa len suchých kvetenstiev a radikálnejší rez odložte na jar. Tu sa nemusíte báť, že prídete o kvety, pretože vyrastajú na nových výhonkoch. Vďaka prestrihnutiu získa krík nový vzhľad a dokonca aj viac pokvitne.

pestovanie budleji davidovej
Budleja dávidova, Zdroj foto: 7monarda / Adobestock.com

Pozn. Nezabudnite, že nikdy nesmiete strihať a prerezávať motýlí krík, keď ešte meteorológovia predpovedajú mrazy, ale až po nich

Ako zazimovať budleju? 

Napriek tomu, že sa letný orgován pomerne dobre adaptoval na naše zimné podmienky, v zime by mal byť aspoň čiastočne chránený pred studeným mrazivým vetrom. Ten sa môže stať hlavne mladému kríku osudným a môže dôjsť k jeho nechcenému úhynu.

  • Pred zimou môžete odstrániť odumreté alebo poškodené vetvy, aby ste zabezpečili, že rastlina vstúpi do zimy v čo najlepšom zdravotnom stave. Väčšinu orezania si však nechajte na skorú jar.
  • Aplikujte hrubú vrstvu mulča (okolo 5-10 cm) okolo základne rastliny. Mulč pomôže izolovať koreňový systém, zachovať vlhkosť v pôde a chrániť korene pred extrémnymi teplotami. Použite organický mulč, ako je napríklad rozdrvená kôra, kompost alebo suché listie.

Mohlo by vás zaujímať: Mulčovacia kôra a čo vedieť pred samotným mulčovaním? 

Rozmnožovanie budleje

Budleju davidovu môžete aj rozmnožovať, a to počas neskorého leta alebo na jeseň. Vyberte zdravé, silné výhonky bez kvetov. Odrezky by mali byť dlhé približne 10-15 cm, odstráňte spodné listy. Ponechajte iba pár listov na vrchole, aby sa minimalizovala strata vody. Odrezky ľahšie zakorenia pomocou stimulátora, ale nie je to nevyhnutné. Zasaďte ich do kvetináčov naplnených vlhkou, dobre odvodnenou zmesou na zakoreňovanie alebo pieskom a perlitom. Umiestnite kvetináče na teplé miesto s nepriamym svetlom. Udržujte pôdu vlhkú, ale nie premokrenú. Odrezky by mali zakoreniť za 2-4 týždne. Keď nové rastliny začnú rásť, môžete ich postupne adaptovať na priame slnečné svetlo. Keď sú dostatočne silné, presaďte ich na ich trvalé miesto.

Zdroj: gardenersdream.co.uk


Tipy na ďalšie okrasné dreviny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.