Budleja (motýlí ker) – pestovanie, starostlivosť a rozmnožovanie

Budleja davidova, označovaná aj ako motýlí krík či letný orgován, je okrasná rastlina, ktorú vám bude závidieť nejeden záhradkár. Budleja je nenáročná na údržbu a svojim kvetenstvom rozhodne prežiari vašu záhradu.

Budleja davidova 

Budleja davidova (lat. Buddleia Davidii), ktorá spadá do čeľade komule, je teplomilný opadavý ker. Pre jeho pestovanie potrebujete dostatok miesta, pretože dorastá až do výšky 2 a viac metrov. 

Do našich končín sa dostal motýlí krík zo severozápadnej Číny a Japonska, ale veľmi rýchlo sa prispôsobil našim poveternostným podmienkam. Jeho listy sú kopijovité, z jednej strany tmavo zelené a z druhej biele až ľahko zelenkavé. Môžu byť dlhé až 25 cm.

Kedy kvitne budleja? 

Na vašej záhrade vám kvety motýlieho kríka budú robiť radosť od júla až do októbra, takže si ich užijete dostatočne. Kvety rastú vo vzpriamených alebo prekláňajúcich sa latách. Veľkostne dorastajú až do 30 cm, existuje však aj menší motýlí krík zakrpatený.

Zdroj foto: Steidi / Shutterstock.com

Najčastejšie sa stretnete s  kvetmi v lila farbe, ale niekedy môžete naraziť aj na biele, ružové, purpurové, či modré kvety. Spozorovať môžete aj na žltú budleju davidovu, ktorá rozjasní každú záhradu.

Kvety budlejí veľmi prenikavo voňajú, preto k sebe lákajú pestrofarebné motýle. Vďaka tomu aj tento krík dostal svoj názov.

Pestovanie budleje  

Motýlí ker a jeho pestovanie je veľmi nenáročné a hoci u nás nie je ešte toľko rozšírený, získava si u záhradkárov stále väčšiu obľubu. Jediné, čo naozaj táto rastlina potrebuje, aby dobre prospievala a mala hojné kvetenstvo, je dostatok svetla a tepla. V polotieni by mal ker oveľa menej krásnych kvetov. Preto sa výsadba budlejí hodí tam, kde im nebude nič tieniť. Čo sa druhu pôdy týka, nemá vyslovene špeciálne potreby, ale lepšie rastie v humóznej pôde, ktorá je dobre priepustná.

Starostlivosť o budleju

Budleja davidova je rýchlorastúca drevina, ktorá potrebuje na svoj rast dostatok miesta, preto na to myslite. Zároveň ju však nevysádzajte na úplne voľné priestranstvo. Napriek tomu, že sa letný orgován pomerne dobre adaptoval na naše zimné podmienky, v zime by mal byť aspoň čiastočne chránený pred studeným mrazivým vetrom. Ten sa môže stať hlavne mladému kríku osudným a môže dôjsť k jeho nechcenému úhynu.

pestovanie budleje
Zdroj foto: Nicole Patience / Shutterstock.com

Polievanie a hnojenie 

Výhodou budlejí je, že v teplých letných mesiacoch ich nemusíte špeciálne zalievať, pretože dobre znášajú aj dlhotrvajúce sucho. Rastlina taktiež nie je náchylná na choroby, a dokonca sa jej vyhýbajú aj škodcovia. Pre dobrý rast stačí, keď ju na jar pohnojíte. Pred zimou nehnojte. Znížili by ste tým odolnosť kríka. 

Prerezávanie a strihanie budleje 

Tomuto kríku prospeje občasné prerezanie. Než sa doň však pustíte, najskôr sa poriadne uistite, aký druh máte. Pokiaľ pestujete budleju striedavolistú (lat. Buddleia alternifolia), mali by ste prerezávať len veľmi opatrne. U tohto druhu totiž nerastú krásne kvety na nových výhonkoch, ale na starších, minimálne dvojročných. Ak by ste ho nešikovne zrezali, kvetov by ste sa rozhodne dlhú dobu nedočkali.

U nás najrozšírenejší motýlí krík, budleju davidovu, môžete pre zmenu bez obáv strihať hneď po odkvitnutí. Zbavujte sa len suchých kvetenstiev a radikálnejší rez odložte na jar. Tu sa nemusíte báť, že prídete o kvety, pretože vyrastajú na nových výhonkoch. Vďaka prestrihnutiu získa krík nový vzhľad a dokonca aj viac pokvitne.

Nezabudnite, že nikdy nesmiete strihať a prerezávať motýlí krík, keď ešte meteorológovia predpovedajú mrazy, ale až po nich.

Rozmnožovanie budleje

Budleju davidovu môžete aj rozmnožovať, a to počas neskorého leta alebo na jeseň. Odoberte vrchné rezy a skráťte listy. Ľahšie zakorenia s pomocou stimulátora, ale zvládnete to aj bez neho.

Zdroj: gardenersdream.co.uk


Tipy na ďalšie okrasné dreviny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.