Mulčovacia kôra a čo vedieť pred samotným mulčovaním?

Ak aj vy máte svoju záhradku, rozhodne si do nej kúpte dekoratívnu mulčovaciu kôru alebo kamienky. Prečo? Aké sú jej výhody a ako na ňu správne nachystať záhon? Všetko sme pre vás zistili a prinášame vám odpovede na otázky aj s návodom na jej správne použitie.

Čo je mulčovacia kôra

Jedná sa o špeciálne nadrvenú kôru, ktorá okrem dekoratívnej funkcie plní aj iné praktické úlohy – používa sa na krytie pôdy za účelom udržania optimálnej vlhkosti, eliminácie rastu burín či regulácie teploty. Na jej prípravu sa najčastejšie používa borovicová a smreková kôra, teda kôra z tvrdého dreva, niekedy aj kombinácia oboch. K dostaniu je celé spektrum, počnúc tou jemne drvenou a končiac hrubou kôrou.  

Pre ktoré rastliny je mulčovacia kôra vhodná

Bohužiaľ, mulčovacia kôra nie je vhodná pre všetky rastliny. Ideálne je pre také rastliny, ktorým sa darí v kyslom prostredí a majú radi vlhkosť, tj. napríklad hortenzia, rododendron, maliny atď. Naopak rastliny, ktoré preferujú suchšiu pôdu si s mulčovaním rozumieť nebudú.

A pozor si dajte aj v prípade, že by ste chceli mulčovaciu kôru aplikovať k rastlinám, ktoré majú plytké korene – tým by nemusela prospieť. Dali by vám to najavo pomerne jasne, a to buď škvrnami na listoch alebo ich žltnutím.

Zároveň platí, že jemná mulčovacia kôra je vhodná pre menšie rastliny, zatiaľ čo tá hrubá pre dreviny.

Prečo použiť mulčovaciu kôru

Mulčovacia kôra je skvelým pomocníkom pri zabraňovaní rastu buriny. Nielen, že pôdu chráni, ale taktiež zabraňuje vzniku buriny. Je však dôležité mať na pamäti, že pre správne fungovanie mulčovacej kôry je nutné vytvoriť na záhone aspoň 5 centimetrovú súvislú vrstvu.

Ďalším prínosom mulčovacej kôry je to, že zaisťuje rastlinám dostatok vlhkosti – zadržiava ju v pôde. Rastlinám sa bude vďaka mulčovacej kôre dariť a vám sa znížia výdavky za vodu, pretože nebudete musieť záhony tak často zalievať. Okrem toho ide aj o dekoratívny prvok záhrady alebo skalky.

dekoratívna mulčovacia kôra
Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Ak sme vás presvedčili, že mulčovacia zmes je ideálnou voľbou práve pre vašu záhradu, zvážte aj pokládku mulčovacej fólie. Tú položíte ešte predtým, než záhon zasypete kôrou. Fólia bude zamedzovať rastu buriny a niektoré druhy dokonca aj ochránia rastliny pred mrazmi.

Aké sú nevýhody mulčovacej kôry

Niekedy sa môže stať, že sa pri prudkých dažďoch časť záhona odplaví a s ním aj mulčovaciu zmes. K rovnakému problému môže dôjsť aj na záhonoch, ktoré sa nachádzajú v kopci. Tiež dochádza k jej postupnému rozpadaniu sa, čo vedie k postupnej strate jej funčných vlastností, takže kôru musíte pravidelne prisypávať.

Pred nákupom sa zamyslite nad tým, či vám nevadí typická nevábna aróma navlhnutej mulčovacej kôry. Bude sa totiž vašou záhradou rozliehať po každom daždi. A naopak, pri nadmernom suchu sa bude kôra lámať a bude prašná.

Farebná mulčovacia kôra

Na trhu je okrem klasickej mulčovacej kôry v niekoľkých variantoch hrubosti aj farbená kôra. Tá sa nazýva farbená štiepka a jej použitie sa nijako zvlášť nelíši od použitia mulčovacej kôry. Farbená štiepka má väčšie dekoratívne využitie oproti mulčovacej kôre a nemusíte sa báť chémie, pretože je farbená ekologickými farbami, ktoré sú dlhotrvajúce a neobsahujú žiadne toxické látky. Na výber je z oranžovej, žltej, hnedej a červenej. 

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz, https://abecedazahrady.dama.cz


Ďalšie tipy na úpravu a starostlivosť o záhradu

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.