Tavoľník – ako pestovať tento okrasný listnatý ker?

Tavoľník (Spiraea) je opadavý listnatý ker, s ktorým sa stretnete takmer na celej severnej pologuli. Existuje viac ako 80 druhov, ktoré sa líšia listami aj kvetmi, ktorých farba je najčastejšie biela či ružová. Ako tavoľník pestovať vo svojej záhrade?

Všeobecne sa ale dá povedať, že tavoľníky sú veľmi nenáročné dreviny, ktoré môžete pestovať takmer všade. Ich nádherné dekoratívne a bohaté kvetenstvá k tomu skutočne lákajú.

Najrozšírenejšie druhy tavoľníkov

Krásnych kvitnúcich tavoľníkov je naozaj mnoho druhov, takže sa nedajú vypísať špecifiká starostlivosti o každý z nich. Sústredíme sa teda na tie najznámejšie a najobľúbenejšie. V našich parkoch a záhradách sú najrozšírenejšie tieto druhy:

  • tavoľník japonský (Spiraea japonica) – existuje ešte v ďalších variantoch, ktoré sa líšia predovšetkým farbou úzkych listov. Kvetenstvo má najčastejšie ploché ružové až purpurovo ružové. Krík je kompaktný pologuľovitý. Kvitne v lete.
  • tavoľník biely (Spiraea albumu) – vhodný ako solitér aj do živých plotov, pretože rýchlo rastie. Na jar je bohato obsypaný bielymi kvetmi na previsnutých vetvách.
  • tavoľník vrbolistý (Spiraea salicifoli ) – je vzpriamený ker s výbežkami, dosahuje šírku až 3 m. Kvety tvoria husté bielo ružové až sýto ružové kužele, ktoré omamne voňajú. Kvitne neskoro v lete.
  • tavoľník popolavý (Spiraea cinerea) – kvitne už na jar, biele kvety tvoria chocholíky ešte v čase, keď nie sú úplne vyvinuté listy. Krík je vzpriamený s elegantne previsnutými vetvami.
  • tavoľník van Houtteov (Spiraea xv anhouttei) – aj tento druh kvitne bielo, jeho kvety tvoria bohaté previsnuté fontány počas mája a júna. Jeho temne zelené listy sa na jeseň sfarbujú do žltooranžova.

Pestovanie tavoľníka

Tavoľníky sú viac-menej nenáročné. Sú celkom odolné a prispôsobia sa každým podmienkam. Pre začiatočníkov by mohlo byť užitočné trochu nadnesené pravidlo: „zasadiť a zabudnúť“. Keď sa o ker nebudete starať, v podstate mu tým nijako neublížite – prispôsobí sa. Ale nejakú starostlivosť si tento bohato kvitnúci a na jeseň nádherne sfarbený ker zaslúži.

pestovanie tavoľníka
Zdroj foto: ANGHI / Shutterstock.com

Pôda

Tavoľník dokáže rásť na skalách, pri vode aj na kraji lesa. Jediné, čo mu naozaj neprospieva, je permanentne premokrená pôda  ideálne stanovište je vo vlhšej dobre priepustnej pôde, prípadne v zľahlej ílovitej zemine. Hnojenie nepotrebuje, keď mu ale doprajete na jar trochu vyzretého kompostu alebo plného hnojiva, ocenia ho.

Klíma

Pokiaľ ide o teploty, je tavoľník naozaj všestranný. Znesie letné horúčavy aj pomerne vysoké mrazy (až do – 30 °C). V čase vegetácie ale potrebuje dostatok vlahy, preto je dobré použiť mulčovaciu vrstvu. Bohatá zálievka je dôležitá hlavne v prvom roku, kedy sa tvorí koreňový systém, neskôr už sa vysporiada aj s prechodným suchom. Čo miluje, je slniečko. Na slnečnom stanovisku kvitne bohato a listy sa nádherne sfarbujú. Síce znesie aj polotieň, tam ale kvitne o poznanie menej. A to je škoda.

Prerezávanie tavoľníka

Tavoľník môžete nechať rásť “plane”. Každá okrasná drevina ale po omladzovacom reze získa na vitalite a tavoľník nie je výnimka. Je vhodné tiež v prvých rokoch použiť výchovný rez, zvlášť pokiaľ je ker riedky s chudobným kvetenstvom. Vetvy poškodené, prestarnuté alebo napadnuté škodcami odstraňujeme vždy. Rez môžete vykonať už skoro na jar.

Zdroj: gardenersworld.com


Ďalšie tipy pre záhradkárov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.