Floxy (plamienky) – pestovanie, starostlivosť a rozmonožovanie

V skorších dobách zdobili snáď každú mestskú i dedinskú záhradu. Reč je o trvalkách, ktoré sa pestujú hlavne pre ich výrazné kvety v rozličných farbách. To sú floxy. Neskôr sa na nejaký čas z našich záhrad vytratili, aby sa s väčšou slávou opäť v plnej svojej kráse vrátili na výslnie, kam patria. Ako pestovať floxy?

Floxy (plamienky)

Floxy (lat. Phlox) môžu byť letničky aj trvalky, bývajú opadavé alebo vždyzelené s kvetmi. Veľkou výhodou floxov je hlavne to, že na starostlivosť nie sú príliš náročné ako iné trvalky, takže ich pestovanie zvládne aj začínajúci záhradkár, ktorý nemá dostatok skúseností. Vykazujú tiež odolnosť proti škodcom aj chorobám. Dokonca nevyžadujú ani špeciálnu pôdu, aby dobre nakvitali, stačí ich len pravidelne hnojiť.

Floxy čiže plamienky obsahujú až 100 vyšľachtených druhov rastlín. Nájdete medzi nimi druhy, ktoré dosahujú výšku až jeden meter, ale aj nízke niekoľkocentimetrové rastliny. Ich domovinou je Severná Amerika. Ako okrasné kvety sa však pestujú po celom svete. K nám sa dostali asi pred 300 rokmi, a to najprv do Anglicka, kde ich záhradníci úspešne šľachtili, potom aj do Nemecka a Ruska, ktorých záhradníci sa tiež zaslúžili o vznik mnohých nových druhov.

Tie majú mnoho rôznych farieb: červenú, ružovú, purpurovú, modrú, krémovú, bielu.

Obľúbené druhy

  • floxy plazivé (lat. Phlox subulata), čiže plamienka šidlovitá,
  • plamienka latnatá (lat. Phlox paniculata),
  • floxy poliehavé (kobercové), čiže plamienka Drummondova (lat. Phlox drummondii),
  • pôdokryvné,
  • vzpriamené.

Existujú aj ďalšie rôzne druhy kvetenstva aj veľkostí kvetov. A pretože kvitnú hlavne v júli a auguste, hovorí sa im preto prázdninové trvalky.

Pestovanie floxov

Tieto rastlinky majú rady podhorské, skôr chladnejšie oblasti, kde je vyššia vzdušná vlhkosť a vlhšia pôda. Nie však príliš mokrá, v takej by sa im veľmi nedarilo. Môžu prospievať aj na plnom slnku, ale lepšie im bude v polotieni, kde netrpia nedostatkom vody.

Keď si budete chcieť floxy nasadiť vo svojej záhrade, vyberajte zdravé sadenice v predajniach záhradníctva. Mali by ste im pripraviť záhon s výživnou pôdou, ktorú dobre prekypríte aspoň do hĺbky 30 cm a doplníte dobre vyzretým záhradným kompostom, ktorý premiešate s rašelinou.

Mali by ste ich sadiť na jeseň alebo na jar s medzerami medzi jednotlivými vysokými rastlinami okolo 40 – 50 centimetrov a medzi tými nízkymi okolo 15 – 30 centimetrov.

pestovanie floxov
Zdroj foto: Ivanka Kunianska / Shutterstock.com

Zmienili sme sa, že floxy sú trvalky, ktoré na záhone vydržia rásť až šesť rokov. Je však nutné ich pravidelne zbavovať buriny a zalievať, a to najlepšie ráno. Vyschnutá pôda plamienkam nesvedčí. Zalievať by ste mali jednotlivé rastliny pri ich koreni, nie zhora. Treba sa vyhnúť premokreniu ich listov. Tým oddialite napadnutie rastlín múčnatkami alebo inými plesňami a hubovými chorobami.

Je možné ich kombinovať s ďalšími okrasnými rastlinami. Krásne sa budú vynímať výrazne farebné floxy so záhradnými bielymi margarétami alebo svetlou astilbou. Naproti tomu tie s bielymi kvetmi možno vysadiť spoločne s rudbekiou.

Pestovanie na balkóne alebo terase

Rozmýšľate, čím si vyzdobiť balkón či terasu? Určite to bude chcieť bohato kvitnúcu letničku alebo trvalku, ktorá vám bude cez leto robiť radosť. Floxy sa javia ako ideálne okrasné rastliny aj do tohto prostredia. Treba im však dopriať priestranný kvetináč, ktorý by mal zodpovedať veľkosti rastliny.

Musí mať drenáž a ako substrát by ste mali použiť výživnú záhradnú zeminu. Pokiaľ je váš balkón otočený na juh s priamymi slnečnými lúčmi, je nutné floxy v horúcich dňoch zalievať aj dvakrát za deň – ráno a večer, aby bez ujmy prečkali slnečný úpal.

Pozor by ste určite mali dávať na premokrenie koreňov floxy. Keby korene boli stále v mokre, hrozí, že sa rastlinám spomalí rast a dokonca by mohli aj uhniť. Zvlášť si na to dávajte pozor po daždi. Pokiaľ u plamienok uvidíte kaluže vody, ktoré nevsakujú do pôdy, jedná sa o nepriepustnú zeminu – a tá je najvhodnejšia.

Zima pre rastlinky v kvetináči nie je dobrá. Lepšie je aj s nádobou zapustiť do pôdy, prikryť lístím a ihličnatými vetvami a chrániť ich pred mrazom.

Pestovanie v skalke

O balkónoch a kvetináčoch sme už hovorili. Plamienky alebo floxy ale budú zdobiť aj vašu skalku, môžete ich vysadiť do múrika alebo nimi lemovať okraj záhonov. Skalkové floxy dokážu vytvárať pestré koberce kvetov. Dajú sa však vysadiť aj pri plote, zvlášť tie vyššie druhy, kde budú farebnou okrasou záhrady. Netreba sa báť dať rastlinu aj do tieňa, je však potrebné ju ošetriť proti múčnatke, čo by im tu mohlo viac hroziť alebo si vybrať druh, ktorý je proti plesniam odolný.

Choroby floxov

Múčnatka

Bohužiaľ, čo záhradníci na svojej záhrade neradi vidia, je predovšetkým múčnatka na okrasných rastlinách. Trpia na ne aj floxy. V takom prípade je nutné použiť niektorý z prípravkov na báze fungicídu.

Háďatko

Veľmi nepríjemné je aj háďatko. Väčšinou floxom napadá listy, ktoré sú potom skrútené a výhony sú deformované. Nie sú potom vôbec vzhľadné, nekvitnú, majú sklon k lámaniu a spomaľuje sa im rast. Ak je jar veľmi suchá, nahráva to na premnoženie tohto škodcu.

Obrana proti nemu je zložitá, pretože chemické prípravky obvykle nezlikvidujú všetko. Z tohto dôvodu je lepším variantom sa s napadnutými rastlinami radšej rozlúčiť a vyhodiť ich. Háďatko je nezmar a v pôde vydrží aj pár rokov. Možno by ste mohli skúsiť v susedstve floxov nasadiť afrikánov alebo aksamitníkov, tie totiž háďatká odpudzujú.

Hnojenie floxov

Akonáhle floxy zasadíte, tak po štrnástich dňoch by ste ich mali prihnojiť. Najlepšie je použiť vyvážené hnojivo s obsahom fosfátu, dusíka aj draslíka. Keď začnú rastliny kvitnúť, treba hnojenie zopakovať. Ak ich pestujete ako trvalky, potom im na jar vždy doprajte kvalitný kompost.

rozmnožovanie floxov
Zdroj foto: TYNZA / Shutterstock.com

Mulčovanie floxov

Niektorí záhradníci svojim vysadeným floxom doprajú aj mulč, ktorý udržuje pôdu chladnú, vlhkú a obmedzuje rast buriny. Mulčovať by ste mali začať v čase, keď sa oteplí a mulč každým rokom obnovovať. Pritom na jeseň je lepšie mulč odstrániť.

Prerezávanie floxov

Vysoké rastliny môžete prerezávať tak, že na každej rastline necháte maximálne sedem výhonov. Urobiť by ste to mali vo chvíli, keď floxy dosiahnu výšku asi 15 centimetrov. Keď ich prerežete, privediete im medzi stonky vzdušný kyslík. Ten podporuje rast kvetov a obmedzuje napadnutie niektorou z chorôb, ktoré dokážu pekne potrápiť.

Ďalším stonkám potom stačí zaštipnúť vrcholky. Potrebujete totiž hlavne to, aby sa rozkvitli a nedávali všetku svoju silu do rastu do výšky. Aj pôdokryvné floxy môžete zastrihnúť vo výške 10 centimetrov.

Tvorbu kvetov podporíte u floxov aj tým, že budete odstraňovať kvetenstvo, ktoré už odkvitlo. Preplnenie záhonu a zlepšenie rastu rastlín dosiahnete aj rozdelením trsov, a to raz za tri až päť rokov. Je to síce pracnejšie, ale výsledok stojí za to. Vykopete floxu zo záhona, dobre prezriete koreňový systém. Trsy, na ktorých rastú stonky a puky rozdelíte a drevnatú časť odstránite. Časť pôvodnej rastliny vrátite späť do jamky a zvyšok rastliny si presadíte na nové stanovište.

Rozmnožovanie floxov

Okrem rozdeľovania trsov je možné floxy rozmnožiť aj rezkovaním.

  1. Je to celkom jednoduché, stačí odrezať asi desať centimetrov stonky, na ktorej nie sú kvety.
  2. Lístky odstránite až do výšky 5 centimetrov a rez dáte do vody. Na slnečnom mieste by mal pustiť korienky.
  3. Potom môžete rastlinu zasadiť do výživnej pôdy obohatenej zrelým kompostom.

Viete, že semienka, čo nájdete v uschnutom kvetenstve, nemusia byť plodné? Keby sa vám ale náhodou podarilo zo semienka floxy vypestovať, môže sa stať, že ich farba bude odlišná od pôvodnej rastliny. Tieto semenáčiky často kvitnú svetlo ružovo.

Ozdobte si svoju záhradu touto rastlinkou, ktorá môže mať mnoho farieb.


Podobné články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.