Monarda (zavinutka) – ako ju správne pestovať?

Chcete svoju záhradu alebo terasu obohatiť o zaujímavú rastlinu? Potom vás určite nadchne zavinutka alebo monarda. Jej opojná vôňa aj zvláštny tvar kvetov vás zaujme na prvý pohľad, pritom pestovanie tohto kvetu nie je príliš zložité. Zistite všetky dôležité informácie k správnemu pestovaniu monardy.

Viac o monarde

Monarda (lat. monarda) je v ľudovom názvosloví známa aj ako zavinutka. Oba tieto názvy však charakterizujú nádhernú trvalku so zaujímavými kvetmi najrôznejších farieb. Môžete si pre svoju záhradu vypestovať jemne ružovkastú farbu, ale aj sýte tóny fialovej či úplne červenej farby. Kvetenstvo je dlhodobé, a tak vám bude robiť radosť pri každom posedení vonku.

Zaujímavá je monarda aj vďaka svojej aromatickej vôni. Tá bola už indiánmi používaná na uvoľnenie dýchacích ciest a hojne sa pridávala kvetina aj do čajov. Vás očarí predovšetkým krásne prevoňaná terasa, túto vôňu si všimne aj každá nová návšteva.

Medzi najznámejšie druhy patrí monajda dvojmocná (lat. monarda didyma), zavinutka trubkovitá (lat. monarda fistulosa) a zavinutka citrónová (lat. monarda citriodora).

Pestovanie monardy

Ak chcete, aby vaša monarda mala tie najvhodnejšie podmienky na rast a kvetenstvo, potom jej vyberte pekné miesto v polotieni. Pre správny rast, kedy môže dorásť až 100 cm, potrebuje kyprú pôdu plnú hnojivá. Preto pri sadení kvety nezabudnite pôdu prekypriť.

pestovanie monardy
Zdroj foto: zaniksv / Shutterstock.com

Monarda potrebuje dosť vlahy, preto dbajte pri pestovaní na hojné zalievanie. Obzvlášť v suchom období a v letných mesiacoch je nutné na vlahu myslieť, aby kvet úplne nevyschol. Na rozmnoženie nie je rastlina príliš zložitá, delením trsov a sadením na jar alebo na jeseň získate jednoducho viac kvetov.

Kedy kvitne zavinutka?

Zavinutka, reps. monarda, pri správnej starostlivosti kvitne od júna do septembra.

Presadenie monardy

Ak chcete, aby vaša monarda dobre rástla a stále rovnako kvitla, potom je vhodné ju raz za tri roky presadiť. Vykopte ju zo zeme, odoberte všetky odumreté časti a znovu zasaďte spolu s kyprou zeminou a hnojivom.

Zavinatka vám bude robiť radosť nielen vďaka krásnym kvetom a opojnej vôni, ale aj po usušení kvetov. Ľahko si zo sušeného kvetu pripravíte lahodný a liečivý čaj.

Zdroj: gardendesign.com


Tipy na ďalšie záhradné kvetiny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.