Vejárovka – ako ju vysadiť a správne pestovať?

Vejárovka (Scaevola) je balkónová rastlina, ktorej sa bude dobre dariť v kvetináčoch aj závesných nádobách. Kvitne veľmi bohato, kvety sú vejárovito zoskupené, z čoho zvnikol aj jej názov.

Vejárovka, resp. vejárnatka (lat. Scaevola), kvitne modrou alebo svetlo fialovou farbou a stane sa tak dokonalou ozdobou vášho balkóna. Táto jednoročná rastlinka navyše nie je vôbec náročná na pestovanie. Ako na to?

O vejárovke

Vejárovka Scaevola, je pôvodom z Austrálie, dariť sa jej bude na slniečku aj v polotieni. Ide o veľmi odolnú letničku. Znesie aj veľké horúčavy a sucho, preto sa o nej hovorí ako o nenáročnej rastline, ktorá je vhodná aj pre začiatočníkov. Kvitne veľmi bohato, jej špecificky tvarované kvety tak hravo ozdobia každý balkón. Vysádza sa do kvetináčov alebo závesných nádob. Pokojne ju môžete kombinovať aj s ostatnými druhmi letničiek.

Druhy vejárovky

Najznámejším druhom je vejárovka previsnutá (lat. Scaevola aemula), ktorá nesie aj názov vejárovka nezlomná. Klasickou farbou druhu scaevola aemula je fialová, môžete z nej mať aj vejárovku modrú.

Ďalšie druhy, ktoré sú známe hlavne v zahraničí:

  • Scaevola saligna,
  • Scaevola taccada,
  • Scaevola plumieri,
  • Scaevola abanico.

Pestovanie vejárovky

Ak chcete, aby vám vejárovka krásne rástla, je dobré ju vysadiť na slnečné miesto, ale aj polotieň zvláda celkom dobre. Jediné, na čo musíte dať pozor je, aby mala rastlina neustále vlhkú, ale nie premokrenú pôdu.

pestovanie vejárovky
Zdroj foto: NagyG / Shutterstock.com

Má rada vyššie teploty nad 20 stupňov Celzia, zmeny teplôt a chladnejšie počasie jej veľmi nesvedčia. Doprajte jej priepustný substrát so živinami, ktorý kúpite v záhradníctve. Pri správnom pestovaní sa môžete tešiť na sýto farebný kvetinový záves, ktorý bude zdobiť váš balkón po celé leto.

Kedy kvitne vejárovka?

Rastlinka vejárovka kvitne od mája až do júla, pred kvitnutím je nutné ju pravidelne zaštipovať. Po odkvitnutí sa ale rastlina likviduje, pretože sa jedná o jednoročnú rastlinu.

V lete je možné vejárovku rozmnožiť odrezkami. Pokiaľ má správnu starostlivosť, môže dorastať do výšky dvadsiatich až štyridsiatich centimetrov v závese a bude tvoriť skutočne husté previsy.


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.