Blyskáč jarný – jedovatá bylinka, ktorá sa dá aj napriek tomu využiť

Blyskáč jarný rastie snáď všade, pretože je veľmi nenáročný na pestovanie. Pozor, táto rastlina je však jedovatá. Dá sa ale využívať na liečebné účely. Kedy rastie a ako ju využiť?

Blyskáč jarný

Blyskáč jarný (lat. Ficaria verna) má nádherné drobné žlté kvety, ktoré na jar veľmi skoro vykvitajú. Rastie snáď vo všetkých kútoch planéty s výnimkou tých najsevernejších, nie je vôbec náročný na pestovanie – a po vysadení sa rastlinka sama množí a rozrastá. Ide o bylinku, ktorá je ale jedovatá. Pokiaľ teda chcete využívať aj jej liečebné účinky, musíte s ňou vedieť dobre zaobchádzať.

Táto rastlinka nie je nijako veľká, pritom je veľmi výrazná svojou krásou. Kvety, ktoré majú sotva jeden až dva centimetre, rastú tak bohato, že vytvoria doslova žltý koberec na každej záhrade alebo lúke. Ani do výšky sa blyskáč veľmi nerozrastá, obvykle meria od troch maximálne do pätnástich centimetrov, čo naozaj nie je veľa.

Kde rastie blyskáč?

Blyskáč sa v prírode vyskytuje na lúkach, okolo riek a potokov, pri rybníkoch a pod stromami, skrátka všade tam, kde je dostatok vlhkosti. Ako si ho môžete vypestovať pri sebe v záhradke?

Kedy blyskáč kvitne?

Odborne blyskáč cibuľkatý kvitne od marca do mája, táto rastlina má rada vlhko a bude sa jej dariť kdekoľvek, kde je dostatok vlahy a slnečných lúčov.

Pestovanie blyskáča jarného

Rastlina nie je náročná na pestovanie, nekladie nároky na druh pôdy, nepotrebuje prihnojovanie, iba dostatok vody a svetla. Je to totiž divoko rastúca rastlina, aj keď sa dnes môže pestovať aj na záhradkách pre svoju krásu. Na záhrade sa jej tak bude dariť v tráve pod stromami, okolo záhradných jazierok alebo pri potôčikoch. 

Blyskáč sa množí sám a tiež si sám vytvára semená, veľmi rýchlo sa tak dokáže namnožiť a zasypať záhradu krásnymi sýto žltými kvetmi.

Ihneď, keď začne na jar svietiť slniečko, blyskáč vykvitne a stihne vytvoriť semená. Po odkvitnutí vyčkáva pod zemou do ďalšej jari a opäť vykvitne – a tak stále dookola. Nie je s ním teda žiadna práca, za to parády narobí skutočne veľa. 

pestovanie rastliny blyskáč jarný
Zdroj foto: Iva Vagnerova / Shutterstock.com

Je blyskáč jedovatý?

Ako už bolo povedané, blyskáč sa radí medzi bylinky, nie je tak úplne len dekoratívnou rastlinou. Pokiaľ si ho na záhradku budete chcieť vysadiť, počítajte s tým, že ide o jedovatú bylinku, ktorú by nemali trhať deti. Konzumovať sa môžu len veľmi mladé listy, pokiaľ s tým ale nemáte skúsenosti, radšej ich za surového stavu nekonzumujte, mohli by ste si skôr uškodiť.

Otrava sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťami a v najhoršom prípade môže dôjsť k uduseniu – podľa množstva skonzumovaných listov. Každý skúsenejší bylinkár ale spozná, kedy je vhodné listy konzumovať, jedovatých látok potom zbavuje varenia alebo sušenia.

Využitie v kuchyni

Pokiaľ ho dobre povaríte, neotrávite sa. Bylinka sa používala už oddávna na liečbu najrôznejších neduhov, pôsobí skvele napríklad pri ťažkostiach s hemoroidmi alebo pri zápche. Varená bylina sa dá pokojne pripraviť na spôsob špenátu, odvar sa pije nielen na vyliečenie hemoroidov, ale aj na množstvo iných ťažkostí. Ako zeleninu je možné využiť aj cibuľky, ktoré sa povaria niekoľko minút vo vode a ďalej sa môžu upravovať ako bežná zelenina, dokonca sa môžu aj smažiť.

Vonkajšie použitie

Pokiaľ sa predsa len trošku bojíte púšťať do varenia s jedovatou bylinkou, využiť môžete jej účinky zvonka. Blyskáč si úžasne rozumie s aloe vera alebo skorocelom, vyrobiť z nich možno masť, ktorá skvele pôsobí na celý rad kožných ťažkostí, ako sú vredy či abscesy. Pomáha zvonku aj ženám po pôrode.

S touto rastlinkou je nutné naučiť sa pracovať, aby sa dali využívať všetky jej liečebné účinky. Keď ale zabudneme na to, že ide o bylinku, získame po jej vysadení na záhrade nádherný žltý koberček, ktorý poteší každé oko.

Zdroj: gardenersworld.com, brandywine.org


Ďalšie tipy na pestovanie rastlín

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.