Jesenné dekorácie z prírodnín – ako si spestriť domácnosť v týchto mesiacoch?

Jesenné dekorácie sú plné farieb a dokážu nádherne spestriť náš domov. Pre mnohých je jeseň najkrajším obdobím roka. Využite jesenné dekorácie z prírody a zútulnite si domov.

Jesenné dekorácie sa z roka na rok zdokonaľujú. Toto ročné obdobie okrem toho ponúka mnoho prírodných možností na dekorácie. Nechajte sa inšpirovať a vytvorte si atraktívne jesenné dekorácie z prírodnín do bytu či domu.

Jesenné dekorácie na stôl

Jesenná misa z prírodnín

Máte doma väčšiu misu, ktorú nevyužívate? Nájdite jej uplatnenie. Aj toto je veľmi jednoduché, stačí, keď misu naplníte okrasnými tekvicami a pridáte gaštany, žalude, šípky a šišky.

Môžete si tak ľahko naaranžovať krásnu jesennú dekoráciu na stôl. Konieckoncov tekvica na jeseň neodmysliteľne patrí, malé okrasné tekvice zakúpite v kvetinárstve. Kto má záhradku, môže si ich začať pestovať aj sám. Tieto okrasné tekvice poslúžia aj len voľne položené, napríklad na parapete.

jesenná dekorácia z listov na stôl
Zdroj foto: sergiophoto / Shutterstock.com

Jesenné dekorácie zo šišiek

Opäť nič ťažké. Je potrebné zaobstarať si nejakú oválnu nízku misku z dreva. Na ňu naukladáte šišky, koľko sa tam len zmestí. Doprostred umiestnite sklenenú banku, ale mala by byť nízka a veľmi široká. Vložíte do nej sviečku a zapálite ju. Misku so šiškami môžete doplniť ešte párom dvoch malých tekvíc či inej sezónnej zeleniny.

Namiesto misky sa dá použiť aj košík. Ale majte na pamäti, že všetky materiály by mali byť, pokiaľ možno, čisto prírodné. Šišky sa dajú vymeniť aj za iné jesenné plody, napríklad môžete vytvoriť krásnu jesennú dekoráciu z gaštanov. A ak máte k dispozícii aj tie jedlé, vyskúšajte pečené gaštany , ktoré k jesene rozhodne patria.

Jesenné dekorácie z jabĺk

Typicky jesenným ovocím sú jablká. Okrem toho, že nám dodávajú vitamíny, sa jablká dajú využiť aj ako dekorácia. Už len keď vysypete jablká do krásnej misy na stôl, máte vzhľadnú ozdobu. Ale s jablkami môžete kúzliť ešte viac. Zožeňte si priehľadnú sklenenú nádobu či džbánok a jablká tam nasypte. Pokiaľ nádobu ešte dozdobíte špagátom či mašľou, máte krásnu dekoráciu na svete. A vydrží vám do doby, než všetky jabĺčka zjete.

Sviečka v ozdobnom pohári

Toto je ďalšia úplne jednoduchá dekorácia. Stačí si len vybrať pekný, najlepšie ozdobný pohár, pokiaľ možno širší a vyšší. Na dno pohára nasypete nejaký pevný materiál – môžu to byť malinké kamienky, či dokonca aj proso. Na túto kamienkovú vrstvu dáte uschnutý list zo stromu a naň položíte sviečku. Mal by to byť ten najširší možný variant. Po jednej strane sviečky, presnejšie z boku, sa ešte vloží ďalší list. Sviečka sa potom už len zapáli a je hotovo.

jesenná dekorácia z gaštanov
Zdroj foto: Svetlana Lev / Shutterstock.com

Môžete však pripraviť aj inú alternatívu. Tentokrát bude potrebný kvetináč. Bolo by lepšie zohnať si nejaký tmavšieho rázu. V ňom môžu byť aj menšie plody, napríklad jarabiny. Okolo a tiež vo vnútri kvetináča si naaranžujte trošku slamy. Doprostred kvetináča položíte širšiu banku, do ktorej umiestnite sviečku. Potom opäť len zapálite a jesenná dekorácia je hotová.

Jesenné dekorácie na dvere

Veniec na dvere z prírodnín

Chceti vytvoriť pestrofarebnú jesennú dekoráciu z listov? Vyskúšajte veniec na vchodové dvere. Nebojte sa, základ na veniec sa dá dnes už kúpiť v kvetinárstve či inom obchode s kreatívnymi potrebami. Na hotový základ už len naaranžujete listy. Môžete použiť tavnú pištoľ. Nemusia sa však v tomto prípade využiť len listy. Dajú sa vymeniť za látky, vetvičky, šišky alebo sušené ovocie, ktoré poprichytávate na veniec.

Farebné jesenné dekorácie na dverách upútajú pozornosť návštevy či okoloidúcich už z diaľky. Preto nešetrite farbami ani prírodným materiálom a vytvorte pútavú ozdobu vašich dverí.

Závesná jesenná dekorácia zo šišiek

Áno, šišky sa väčšinou využívajú na vianočné dekorácie, ale patria rovnako k zime, ako k jeseni. Nazbierajte si v lese pár šišiek a začnite tvoriť. Môžete ich napríklad naviazať na špagát a urobiť si závesnú jesennú dekoráciu z dreva a šišiek – všetky naviazané šišky vertikálne pripevnite ku kúsku kôry alebo drievka, horizontálne umiestnenom v priestore.

Zo šišiek si ale môžete vyrobiť aj krásny a jednoduchý veniec, ktorý je možné zavesiť na dvere alebo dať na stôl ako jesennú ikebanu. Na slamený či polystyrénový základ lepte taviacou pištoľou jednu šišku vedľa druhej veľmi nahusto. Potom stačí pridať mašličku alebo pár ďalších plodov, ako napríklad šípky, a jesenná dekorácia zo šišiek je na svete.

Jesenné dekorácie do vázy

Sušené kvety alebo listy

Usušiť si kvety nie je taký problém, krásne vyzerá napríklad levanduľahortenzia, nevädza, vlčie maky, slamienky ale okrasné trávy. Kvety vždy sušte zviazané a zavesené kvetmi dole, potom už ich len stačí dať do sklenenej alebo keramickej vázy a jesenná dekorácie na stôl je hotová.

minimalistická jesenná dekorácia vo váze
Zdroj foto: Artem Bruk / Shutterstock.com

Skvelou rýchlou jesennou dekoráciou do vázy sú tiež farebné listy a dekorácie z obilia. Tých v tejto dobe určite pozbierate vo svojom okolí dostatok, snažte sa zbierať listy na vetvičkách. Listy môžete kombinovať aj so sušenými šípkami, stačí ich naaranžovať do vázy, tú potom môžete ešte obviazať lykom alebo farebnou látkovou mašľou – a máte hotovo.

Vonkajšie jesenné dekorácie

Okrem interiéru si môžete aj vonkajšie priestory svojho domu, napr. vchodové dvere, kde skvele vyznie jesenný veniec z lístia. Jesenné dekorácie môžete rozmiestniť aj na záhradku, balkón či na okno (vonkajší parapet). Najvhodnejšími jesennými exteriérovými dekoráciami sú tekvica, gaštany, šišky, listy, vresy, ovocie, orechy, vetvičky a šípky. Vresy sú ideálnou jesennou dekoráciou do kvetináčov. Stačí pridať pár vetvičiek, zelený mach či orechy.

Tekvice sú na jeseň asi najvšestrannejšími dekoráciami domácností. Vynikajú v kombinácii s ďalšou zeleninou či sviečkami. Môžu sa doplniť aj rôznymi vetvičkami, prípadne jesennými kvetmi. Môžu sa dať v podstate kamkoľvek – do interiéru alebo exteriéru (napr. ako dekorácia na okno na parapet, balkón bytu či verandu domu).

Krásne vyzdobený domov je útulný, a práve na jeseň si môžete prírodné dekorácie vyrobiť veľmi ľahko a rýchlo. Nemusíte za ne utrácať peniaze, stačí si vyjsť na prechádzku a rozhliadnuť sa. Zbierajte gaštany, sfarbené lístie, žalude, šípky alebo si kúpte okrasné tekvice a usušené kukuričné ​​klásky. Fantázii sa medze nekladú.

Navyše, ak máte doma malé ratolesti, v tomto ročnom období vedia byť jesenné dekorácie pre deti veľkou zábavou. Vydajte sa na spoločnú prechádzku do lesa, nazbierajte si prírodný materiál a môžete sa pustiť do tvorenia.

Zdroj: thepioneerwoman.com, countryliving.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.