Soľná lampa a jej účinky – prečo ju mať doma?

Soľná lampa je nielen pekná na pohľad, ale má množstvo nesporných liečivých účinkov. Dá sa tak trochu povedať, že je niečo ako domáci lekár. Prečo by ste ju mali mať doma?

Účinky soľnej lampy

Na ľudské zdravie pôsobí pozitívne preto, že tieto lampy sú tvorené zo soľných kryštálov. Tie uvoľnia záporné ióny samy o sebe, ale keď sú zahriate, účinky sú tisíckrát silnejšie.

Soľná lampa ionizuje vzduch – produkuje negatívne ióny, ktoré neutralizujú tie pozitívne a vylepšuje tak kvalita ovzdušia. Tým pádom je vhodná pre ľudí s respiračnými chorobami, pre astmatikov i alergikov.

Tieto neviditeľné malé častice majú tiež vplyv na našu duševnú pohodu. Negatívne ióny sa vyskytujú aj prirodzene v prírode a dodávajú nám vitalitu a energiu, napríklad more, rieky, vodopády a búrky vytvárajú záporne nabité ióny.

Aké sú ďalšie účinky soľnej lampy?

 • pomáha pri problémoch krvného obehu,
 • bolestiach hlavy,
 • nespavosti,
 • má priaznivý účinok na znižovanie hladiny stresu,
 • zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Všetky tieto problémy súvisia aj s tým, aký je tu vzduch.

Soľné kryštály bojujú so smogom

Smog je všadeprítomný – bohužiaľ. Ale keď je vzduch kladne ionizovaný, je to zle. Ten má práve škodlivé účinky, na rozdiel od záporne ionizovaného. Je to aj z dôvodu, že sa okolo nás vytvára tzv. elektrický smog, teda smog z techniky okolo nás. Je jedno, aká technika to je konkrétne. Škodia všetky.

Bojovať sa s tým dá hlavne vďaka soľným kryštálom, ktoré sú prítomné v soľných lampách. Kryštály soli vzduch záporne ionizujú, čiže mu prospievajú a napomáhajú tak zdravej klíme. Lampu stačí dať do miestnosti a nechať ju pracovať. Niektorí, ktorí ju nemajú doma, chodia do soľných jaskýň, aby z toho bol však efekt, mali by ste jaskyňu navštevovať pravidelne.

Čím zahriať soľnú lampu

Účinky lampy sú ešte silnejšie po zahriatí (do ovzdušia sa dostáva vyššia koncentrácia negatívnych iónov), preto treba vedieť, čím sa lampa zahrieva. Nie je k tomu potrebné nič zložité. Stačí napríklad obyčajná sviečka.

 1. Soľná lampa sa označuje ako lampa na sviečku, lepšie povedané soľný svietnik.
 2. Druhý spôsob je pomocou elektrickej žiarovky – elektrickej soľnej lampy.

Záleží na každom jednotlivo, čomu dá prednosť. Okrem účinkov na fyzické zdravie soľná lampa podporí aj psychické

himalajska-solna-lampa
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Farby soľnej lampy a kam ju umiestniť

Soľné lampy vyrobené z himalájskej soli sa môžu vyskytovať v rôznych odtieňoch, od svetloružovej až po po červenohnedú. Farba soľnej lampy je daná minerálnym obsahom v soli. Podľa chromoterapie má každá farba iné priaznivé účinky na organizmus, čo môžete zohľadniť pri výbere.

 • Biela soľná lampa – biela podporuje koncentráciu, vhodné je teda umiestniť túto lampu do pracovne alebo detskej izby k študujúcim deťom. Položte ju do blízkosti pracovného stola, prípadne malé soľné lampy môžete umiestniť aj priamo na dosku stola.
 • Žltá soľná lampa – navodzuje hrejivý pocit, situovať ju môžete do chodby alebo predsiene pre prívetivý dojem z vašej domácnosti.
 • Oranžová soľná lampa – pre uvoľnenie, relaxáciu a navodenie pohody, vhodné sú napr. do obývacej izby. Umiestniť ich môžete do blízkosti TV a inej elektroniky, aby eliminovali elektrosmog.
 • Červená soľná lampa – energetická, podporuje kreativitu.
 • Ružová soľná lampa – upokojuje rozbúrené emócie, nežná a romantická, ideálna do spálne.

Ďalšie tipy do domácnosti

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.