Živé kamene (Lithops) – ako na pestovanie tohto sukulentu?

Lithops, známe aj pod názvom živé kamene, sú sukulentné rastliny, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú kamene. Ich domovinou sú suché púštne oblasti južnej a juhozápadnej časti Afriky. Ako pestovať kvitnúce živé kamene?

Vzhľad rastliny

Základ tvoria dva mäsité a silné listy, ktoré vyrastajú pritisnuté tesne k sebe. V prostrednej časti ich oddeľuje zárez, z ktorého vyrastajú kvety. Pripomínajú vzhľad sedmokrásky a môžu mať rôzne farby – bielu, žltú alebo ružovú. Kvety môžeme vidieť počas mesiacov september a október. Prvé kvety vykvitnú po dvoch až troch rokoch. Rastlina nemá žiadnu stonku.

Pestovanie živých kameňov

Ideálne je pestovanie v byte. Živé kamene sú rastliny nenáročné, sú teda vhodnou voľbou pre tých, ktorí chcú mať doma rastliny, ale nemajú na starostlivosť o ne dostatok času.

  • Pre pestovanie je ideálnou voľbou substrát určený pre kaktusy a sukulenty. 
  • Kvetináč alebo misku so zasadenými rastlinami je potrebné umiestniť na také stanovisko, kde budú mať dostatok svetla. Lithopsy znesú aj priame slnečné lúče. Akonáhle majú nedostatok svetla, spoznáme to veľmi ľahko – strácajú totiž svoju prirodzenú farbu a listy získajú mdlý vzhľad. Dokonca sa môžu vyťahovať do výšky, ich vzhľad potom nie je pekný. 
  • Ideálnou voľbou je parapet okna smerujúceho na juh alebo juhozápad
  • Vzhľadom k tomu, že rastliny majú väčšinu svojej časti pod zemou, potrebujú kvetináč alebo misku hlbších rozmerov.
  • Čo sa teploty týka, rastlinám vyhovuje bežná izbová teplota, v zimnom období by nemala klesnúť pod 10 ºC.

Mohlo by vás zaujímať: Sukulenty – obľúbené druhy a podmienky pre pestovanie

pestovanie lithops, živé kamene v črepníku
Zdroj foto: Eve / Adobestock.com

Ako často polievať živé kamene?

Živé kamene, rovnako ako všetky ostatné sukulenty, v sebe zadržujú vodu a tú potom využívajú počas nepriaznivého času. Jarná zálievka postačí mierna, počas leta vodu pridáme. V zimnom období necháme zeminu vyschnúť. Staré listy uschnú a sú nahradené novými. 

Rozmnožovanie živých kameňov

Rastlina sa dá rozmnožiť semienkami, ktoré vyklíčia za 6-12 týždňov. Semená živých kameňov vysejeme na povrchu substrátu a opatrne ich zavlažujeme. Tiež môžeme oddeliť trsy, ale veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu jednotlivých rastliniek.

Zdroj foto: succulentsbox.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.