Austrálsky ovčiak – všetko, čo treba vedieť pred jeho zaobstaraním

Austrálsky ovčiak je nesmierne inteligentný a aktívny pes, ktorý nedá dopustiť na svoju rodinu a svojich pánov doslova miluje. Jedná sa o pomerne hojne zastúpené plemeno, ktoré neustále naberá na popularite. Náš dnešný článok sme preto venovali len a len jemu.

O plemene

Aj keď by názov mohol miasť, austrálsky ovčiak nepochádza z Austrálie, ale z USA. Jeho vyšľachtenie je datované do obdobia zlatej horúčky v 1. polovici 19. storočia. Vtedajším primárnym cieľom bola ochrana oviec, dobytka a iných zvierat. Vďaka svojmu zameraniu sa u neho vyvinul veľký zmysel pre poslušnosť a nezvyčajná vytrvalosť, čo z neho robí skvelého pracovníka.

Do Ameriky sa dostal spolu s náporom baskických pastierov, ktorí sem mierili za prácou spolu so svojimi psami. Keďže niektorí priplávali do Ameriky cez Austráliu, začalo sa ich psom jednoducho hovoriť austrálski ovčiaci. V našich končinách bolo plemeno prvýkrát uznané v roku 1994, kedy k nám bola privezená suka austrálskeho ovčiaka.

Vzhľad austrálskeho ovčiaka

Austrálsky ovčiak je stredne veľký pes so stredne dlhou srsťou a hneď na prvý pohľad pôsobí veľmi pokojne a vyrovnane. Často môžete naraziť na tvrdenie, že je austrálsky ovčiak bez chvosta. To samozrejme nie je tak úplne pravda, avšak mnoho zástupcov tohto plemena má skutočne tak zakrpatený chvost, až to pôsobí, akoby ho vôbec nemali.

Veľkou zvláštnosťou austrálskych ovčiakov je pestré zafarbenie ich očí. To je u psov pomerne neobvyklé a aj to dodáva na kráse tohto nádherného psa. Vynikajú aj silným osvalením, ktoré však pod hustou srsťou nejde vidieť.

Austrálsky ovčiak vs. border kólia

Pre nie úplne profesionálneho psíčkara môže byť austrálsky ovčiak prakticky nerozoznateľný od border kólie, zvlášť v prípade, že majú rovnaké sfarbenie. My sme pre vás preto pripravili jednoduché porovnanie, vďaka ktorému ich spoľahlivo odlíšite:

Austrálsky ovčiak

Priemerná výška: 46 – 58 cm
Váha: 19-28 kg (psi) 18-22 kg (fenky)
Vek dožitia: 12 až 14 rokov
Srsť: stredne dlhá srsť, veľmi huňatá, rôznorodé farby
Uši: do špičky a spadnuté
Oči: rôznorodé pestré farby

Border kólia

Priemerná výška: 46-59 cm
Váha: 14-20 kg (psi) 12-19 kg (fenky)
Vek dožitia: okolo 13 rokov
Srsť: stredne dlhá, jemne huňatá, zvyčajne čiernobiela
Uši: do špičky a vztýčené
Oči: prakticky vždy tmavo hnedé

austrálsky ovčiak
Zdroj foto: Eric Isselee / Shutterstock.com

Na prvý pohľad je naozaj nesmierne zložité od seba austrálskeho ovčiaka a border kóliu rozoznať. Spoľahlivo ich odlíšite napríklad podľa uší alebo farby očí, pretože tie má border kólia vždy hnedé.

Výška austrálskeho ovčiaka sa od border kólia nijako nelíši, ale zásadný rozdiel je obvykle v jeho váhe, ktorú má austrálsky ovčiak výrazne vyšší.

Často sa tiež môžete stretnúť s krížencami border kólia a austrálskeho ovčiaka, ktoré sú prakticky nerozoznateľné od plemenného psa a bez jeho rodokmeňa len ťažko zistíte, či je váš maznáčik čistokrvný alebo kríženec. Tak ako tak však bude vašim lojálnym spoločníkom.

Farby austrálskeho ovčiaka

Je veľmi zaujímavé, ako rôznorodými farbami sa môže pýšiť jeho srsť. To je dané tým, že pri šľachtení austrálskeho ovčiaka sa nijako nehľadelo na vzhľad, ale predovšetkým na jeho schopnosť pracovať a strážiť stáda dobytka či oviec. Medzi najvyhľadávanejšie farebné varianty potom patria:

  • Austrálsky ovčiak blue marble – mramorovaný s čiernym až tmavomodrým podkladom,
  • Austrálsky ovčiak red marble – mramorovaný s červeným až hnedým podkladom,
  • Hnedý austrálsky ovčiak – hnedý s bielymi miestami na srsti.

Na výstavách austrálskych ovčiakov sa potom ľahko stretnete aj so šedými, úplne čiernymi alebo strakatými ovčiakmi, všetko je dané predovšetkým genetikou rodičov.

Miniatúrny austrálsky ovčiak

Hovoríte si, že by sa vám v byte vynímal mini austrálsky ovčiak, ktorý by vám ho strážil, kým ste v práci? Potom pre vás máme dobrú aj zlú správu. Tento druh neexistuje, avšak v Českej republike existuje niekoľko chovných staníc, ktoré sa zaoberajú chovom miniatúrneho amerického ovčiaka, ktorý je v mnohom rovnaký ako ten austrálsky, však dosahuje výšku len niekam po kolená.

Povaha austrálskeho ovčiaka

Austrálski ovčiaci sú veľmi vytrvalí, inteligentní, ale predovšetkým energickí.
Nenávidia nudu a ak im nedoprajete aspoň hodinu fyzickej aktivity denne, dokáže okusovať, štekať, ničiť a trhať, len aby si získal vašu pozornosť. Aj napriek tomu sú však austrálski ovčiaci veľmi pokojní a ak sa necítia byť v ohrození, rozhodne len tak bez dôvodu nikoho nepokúšajú.

Austrálski ovčiaci výborne reagujú na výcvik. Veľmi totiž túžia po tom svojho pána potešiť – keď ste šťastní, austrálsky ovčiak je tiež. Z toho tiež vyplýva, že sú veľmi lojálni a nesmierne ťažko nesú zmenu pána. Niekedy to dokonca môže zájsť tak ďaleko, že než aby sa prispôsobili inej rodine, radšej zomrú žiaľom. To plynie aj z toho, že sú pomerne odmeraní k cudzím ľuďom, na ktorých síce neútočia, ale pohladiť sa len tak tiež nenechajú.

Šteňa austrálskeho ovčiaka

Šteňa austrálskeho ovčiaka je veľmi roztomilý chumáčik srsti. Okolo 8. týždňa je váha šteňaťa austrálskeho ovčiaka približne 8 kg a nemeria viac ako 30 cm. Ak uvažujete o jeho obstaraní, vedzte, že cena šteňaťa s rodokmeňom sa pohybuje od 650€ až do 1000€ a v prvom roku života miniete ďalších pár stoviek na zabezpečenie jeho potrieb.

šteňa austrálskeho ovčiaka
Zdroj obárzku: Zuzule / Shutterstock.com

Podobne ako aj u iných psov je samozrejme nevyhnutné aj šteňa austrálskeho ovčiaka od malička cvičiť. Nie je to ani tak preto, že by sa inak stal nezvládnuteľným a agresívnym, ako u ostatných psov, ale predovšetkým preto, že si veľmi ťažko zvyká na cudzích ľudí, zvieratá aj nečakané situácie. Na výchovu austrálskeho ovčiaka sa zameriame na riadkoch nižšie.

Výcvik austrálskeho ovčiaka

Šteňa austrálskeho ovčiaka nie je dobré ihneď od malička zaťažovať prílišnou fyzickou aktivitou. Najskôr je dobré sa zamerať predovšetkým na jeho socializáciu, keď si psík zvyká na rôzne prostredia, iné zvieratá a ľudí. Je dobré ho tiež oboznámiť napríklad s mestskou hromadnou dopravou a podobne. Na čím viac situácií si zvykne ihneď v mladosti, tým menej sa ich bude v dospelosti báť a bude ľahšie zvládnuteľný.

Od približne 4. mesiaca veku ho však už môžete začať brať na cvičák, kde taktiež prebieha socializácia, ale predovšetkým športové aktivity, ktoré austrálsky ovčiak naozaj miluje. Keďže je inteligentný, dokáže sa ľahko naučiť rôzne príkazy a tréningom sa doslova baví. Pokiaľ však chcete, aby vás skutočne počúval, budete musieť vystupovať sebavedome a pokojne. Austrálsky ovčiak dokáže byť tvrdohlavý a ak sa mu nebude vaše správanie páčiť, skrátka s ním nepohnete. Pri jeho výcviku rozhodne nie sú na mieste hrubé povely alebo násilie, zároveň je však potrebné ho viesť pevnou rukou, inak začne príkazy obchádzať.

Starostlivosť o austrálskeho ovčiaka

Dúfame, že je z riadkov vyššie úplne jasné, že austrálsky ovčiak skrátka potrebuje pohyb. Ak mu nedoprajete aspoň hodinu fyzickej aktivity denne, bude sa správať deštruktívne a nebude šťastný. Aj s tým vám samozrejme pomôže cvičák, kde sa pes naučí poslušnosti, a navyše si odbije svoju porciu pohybu.

Keďže má austrálsky ovčiak relatívne dlhú srsť, je nutné mu ju aspoň 1x týždenne vyčesávať. V opačnom prípade začne strácať na lesku aj farbe a postupne tak začne váš psík pĺznuť.

Ak chcete mať svojho austrálskeho ovčiaka v byte, napodiv to nie je problém. Aj keď je totiž austrálsky ovčiak povahovo skôr vonkajší pes, tiež má rád svoje pohodlie a teplom domova rozhodne nepohrdne. Je však nutné si uvedomiť, že austrálski ovčiaci milujú a vyhľadávajú otvorené priestory, preto ho musíte každý deň vziať do parku, na cvičák alebo kamkoľvek, kde sa bude môcť „vyblbnúť“. Podceniť potom nesmiete ani výber pelechu pre austrálskeho ovčiaka, ktorý by mal byť taktiež dostatočne priestranný a pohodlný.

Kŕmenie austrálskeho ovčiaka

Vďaka svojej vysokej aktivite počas dňa austrálsky ovčiak potrebuje aj zvýšený energetický príjem. Na kŕmenie austrálskeho ovčiaka sa odporúča vysoko kvalitné suché krmivo, pričom je denná dávka rozdelená do dvoch jedál. Množstvo dennej dávky sa odvíja od mnohých faktorov, predovšetkým váhy psa, jeho veku a tiež toho, či je využívaný na celodennú prácu alebo si s ním chodíte raz denne zašportovať. Nutné je tiež zaistiť psíkovi dostatočný pitný režim – nikdy by nemal mať prázdnu misku s vodou.

Zdravie a choroby austrálskeho ovčiaka – na čo si dať pozor?

Austrálski ovčiaci sú bohužiaľ obzvlášť náchylní na problémy s pohybovým aparátom, zvlášť v prípade, že neodhadnete čas ich výcviku a príliš ich preťažíte už ako šteniatka. Často sa u nich objavujú aj problémy s očami či ušami, preto si nižšie ukážeme niektoré zo situácií, ktoré môžu nastať a je nutné ich riešiť.

Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbu je situácia, kedy bedrový kĺb nie je pevne usadený vo svojej jamke. Toto ochorenie je z určitej časti dané geneticky a všeobecne ním trpia skôr stredne veľké až veľké psy, u ktorých bedrový kĺb nesie vysokú váhu ich tela. Ako prevencia sa odporúča kvalitná výživa, ktorá napomáha zdraviu kĺbov a tiež postupné zaťažovanie, kedy sa šteniatkom najskôr chodíte iba na krátke prechádzky, a predovšetkým ho nevystavujete nutnosti skokom z výšky. Zaradiť do stravy môžete aj minerály a vitamíny.

Vyliečiť sa bohužiaľ úplne nedá. Pre skvalitnenie života psíka sa tak cieli predovšetkým na zmiernenie bolesti a zabezpečenie dostatočnej pohyblivosti prostredníctvom rôznych fyzioterapií. Vždy je samozrejme nutné poradiť sa na postupe s vašim veterinárom.

Katarakta

U austrálskych ovčiakov sa často môžete stretnúť so šedým zákalom, čo je ochorenie očí, vďaka ktorému môže váš psík dokonca úplne oslepnúť. Toto ochorenie je dedičné a bohužiaľ sa mu nedá nijako predchádzať. Jedinou možnosťou liečby je potom chirurgický zásah. Zbystriť by ste mali predovšetkým v prípade, že vnímate tieto príznaky:

  • Opuchnuté očné viečka,
  • Slzenie,
  • Citlivosť na svetlo,
  • Výtoky z oka,
  • Začervenanie očí.

Prevenciou je predovšetkým pravidelná návšteva veterinára, ktorý dokáže vznikajúci problém včas odhaliť a začať ho riešiť pred jeho úplným vypuknutím.

Prečo si zaobstarať austrálskeho ovčiaka

  • Miluje svoju rodinu nadovšetko
  • Je vynikajúci strážca
  • Má rád deti
  • Je možné ho mať aj v byte
  • Je pracovitý, energetický a veľmi hravý

Prečo si austrálskeho ovčiaka nekupovať

  • Ak nemáte čas na hodinu športovej aktivity denne, bude sa naozaj veľmi trápiť
  • Má sklony k bojazlivosti a odťažitosti, od malička je nutná socializácia
  • Ak sa nudí, dokáže byť deštruktívny

Austrálsky ovčiak je plemeno, ktoré vyžaduje predovšetkým socializáciu a každodennú aktivitu. Ak mu ich dokážete dopriať, odmení sa vám bezhraničnou láskou a poslušnosťou. K svojej rodine je veľmi lojálny a odlúčenie od nej na dlhšiu dobu veľmi zle nesie. Ak mu nemôžete venovať dostatok času alebo by ste od neho boli často odlúčení, radšej si zvoľte menej aktívne psie plemeno.

Najčastejšie otázky

Koľko stojí austrálsky ovčiak?

Cena austrálskeho ovčiaka sa pohybuje okolo 650 až 1000€. Myslieť však musíte tiež na to, že strava, lieky, hračky pre psa a podobné vybavenie nevyhnutné na zabezpečenie jeho potrieb vyjde približne na ďalších 1000€ ročne.

Aké granule pre vhodné austrálskeho ovčiaka?

Granule pre austrálskeho ovčiaka musia byť dostatočne kvalitné a ideálne bez obsahu obilnín. Samozrejmosťou by mal byť vysoký obsah mäsa a je tiež dobré, ak sa v nich vyskytujú vitamíny, minerály alebo napríklad kolagén, ktoré sa pomáhajú starať o jeho pohybový aparát.


Zistite viac aj o ďalších plemenách

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.