Pitbull – čo musíte vedieť pred jeho zaobstaraním?

Len ťažko by ste hľadali psie plemeno s horšou povesťou, než je práve americký pitbulteriér. Za tú vďačí zrejme psím zápasom, pre ktoré bol vyšľachtený a tiež mediálnej masáži, ktorej sa mu nepochybne dostáva. Je ale pitbull naozaj nebezpečným plemenom, ktorého sa treba báť alebo iba zle prezentovaným štvornohým miláčikom? Poďme si na túto otázku spoločne odpovedať prostredníctvom nášho článku.

Pôvod amerického pitbulla

Pôvod pitbulteriéra je pomerne nejasný. Všeobecne sa však predpokladá, že bol vyšľachtený v 19. storočí vo Veľkej Británii alebo Spojených štátoch skrížením buldoga a niektorého z iných teriérov.

Pitbulovia boli chovaní práve s cieľom vytvoriť silné plemeno, ktoré by sa mohlo zúčastniť rôznych nevkusných športov, ako boli psie zápasy alebo napríklad surové uštvanie býka alebo medveďa. Práve z týchto čias tiež zrejme pochádza jeho nálepka prudkého a agresívneho psa. Pravda je však trochu inde.

Pojem pitbull sa využíva pre viac psích plemien, najčastejšie je to americký pitbulteriér. 
Využíva sa však aj pre stafordšírskeho teriéra, alebo aj stafordšírskeho bulteriéra.

Vzhľad Pitbulla

Pitbulla nie je ťažké od ostatných plemien rozoznať hneď na prvý pohľad. Jeho prednosťou je veľké osvalenie, široká hlava s mierne pretiahnutým ňucháčom a vysoko na hlave posadené špicaté uši s dole zahnutými špičkami. Farbu môže mať pitbull prakticky akúkoľvek, ale často sa vyznačuje svetlejšou až bielou škvrnou na hrudnom koši a predných nohách.

Veľký poprask roku 2015 spôsobil pitbull menom Hulk. Ten totiž dorástol do váhy 80 kg a svojou výškou dosiahol takmer k metru, pričom ich váha len zriedkakedy dosiahne 30 kg. Hulk je tak vďaka tomu najväčší pitbull na svete a len ťažko sa dá očakávať, že v najbližšej dobe uvidíme niečo podobné.

Boxer vs pitbull

Mnoho ľudí, ktorí uvažujú o zaobstaraní dobrého strážcu, sa často rozhoduje medzi boxerom a pitbulom. Medzi týmito dvoma plemenami sú pomerne značné rozdiely a nie je vôbec zložité ich od seba odlíšiť už na prvý pohľad. Pre istotu sme si pre vás ale pripravili ich porovnanie, ktoré vám má pomôcť pri rozhodovaní, akého psíka si domov zaobstaráte.

Pitbull

  • Priemerná výška: 43-53 cm
  • Váha: Pitbull pes – 16-27 kg
  • Pitbull feka – 14-23 kg
  • Vek dožitia: 8-15 rokov
  • Srsť: krátka, lesklá a tvrdá
  • Postava: kratšia, osvalená, silná predná časť a atletická zadná

Boxer

  • Priemerná výška: 53-63 cm
  • Váha: Boxer pes – 27-32 kg
  • Boxer sučka – 25-29 kg
  • Vek dožitia: 10-12 rokov
  • Srsť: krátka, lesklá a tvrdá
  • Postava: relatívne dlhá, veľké osvalenie na predných končatinách
pitbullterier
Zdroj foto: Eve Photography / Shutterstock.com

Ako je z nášho porovnania zrejmé, boxeri sú o poznanie väčšie ako pitbulovia. Okrem toho sa líšia aj ušami, ktoré majú sklopené a farbou papule, ktorá je prakticky až k čeľusti sfarbená do čierna. Povahou si sú oba psy podobní. Obe plemená sú sebavedomé, múdre, hravé, športovo založené a ostražité.

Kríženci pitbulla

Nie nadarmo sa hovorí, že kríženci akéhokoľvek plemena typu -bul je nebezpečné. Často vďaka nemu vznikajú veľmi agresívne a nevyrovnané psy, ktoré býva veľmi ťažké až nemožné vytrénovať. Napríklad taký kríženec pitbulla a staforda (stafbull) býva extrémne agresívny až deštruktívny a ich správanie prakticky nejde zvládnuť.

Mierne priaznivejšie si potom obvykle stojí kríženie pibull x nemecký ovčiak, kedy je možné podľa skúseností jednotlivých cvičiteľov vychovať naozaj nebojácneho, avšak poslušného psa so silnou citovou väzbou na rodinu a jej ochranu. Tréning je však ešte zložitejší ako u pitbulla a takého psa by si rozhodne nemali kupovať ľudia s nedostatkom času.

Tip: Prečítajte si viac aj o plemene dogy

Druhy pitbulla

Žiadne špeciálne druhy pitbulov neexistujú a rozlišujú sa iba podľa farby. Hoci sa môžete stretnúť s pojmom stafordšírsky pitbull, žiadne takéto plemeno kynologické kluby neuznávajú. V tomto prípade tak najčastejšie ide práve o stafordšírskeho bulteriéra, ktorý má síce k pitbullovi blízko, ale jedná sa o úplne samostatné plemeno.

Keby sme však chceli rozličných pitbullov rozlíšiť podľa farby, mohli by sme si ich rozradiť do nasledujúcich kategórií:

  • modrý,
  • šedý,
  • hnedý
  • čierny pitbull.

Len zriedkavo sa potom stretneme s inými farebnými variantmi, ako je napríklad merle či úplne biely pitbull. V takom prípade sa najčastejšie jedná o vrodenú vadu spôsobenú napríklad zlou pigmentáciou kože.

Povaha pitbulla

Vďaka tomu, že bol pitbull vyšľachtený pre boje v aréne, jedná sa o naozaj odvážneho psa, ktorý sa len tak niečoho nezľakne. To z neho robí vynikajúceho strážcu, ktorému žiadna nekalosť neunikne. Čistokrvní pitbulovia sú všeobecne veľmi vyrovnaní, vynikajú svojimi športovými schopnosťami, sú extrémne priateľskí k ľuďom a svojho pána bezhranične milujú. Je tiež extrémne tvrdým pracovníkom s veľkou vytrvalosťou a často sa radšej nechá zabiť, než aby ustúpil z boja.

Práve s tým sa spája jeho asi najväčšia povahová chyba, ktorou je všeobecne skôr odťažnosť od iných psov a všeobecne zvierat. Práve kvôli nej sa pitbull príliš nehodí na prechádzky do parkov, kde sa nachádza viac psíčkarov naraz. Akonáhle sa dostane, hoci len do menšieho konfliktu nemusí z neho vycúvať, kým jeden zo súperov nezomrie. Pri nesprávnej výchove vie byť agresívny aj proti ľuďom a výcviku je nutné venovať ohromné množstvo času. Pitbulovia navyše vedia byť dosť tvrdohlaví, čo je v kombinácii s ich vysokou inteligenciou pre neskúseného chovateľa doslova nerozlúsknuteľný oriešok.

Šteňa pitbulla

Rovnako ako u všetkých iných psích plemien je nutné začať so socializáciou šteňaťa pitbulla veľmi skoro. Aby sa trošku otupila jeho prirodzená nevraživosť voči ostatným zvieratám, je dobré ho s nimi zoznámiť, pokiaľ sa u neho nevybudovalo dostatočné sebavedomie pre útok. Ideálny čas na začatie socializácie je potom medzi 8. a 16. týždňom veku. Čo najskôr treba začať navštevovať cvičák a psa trénovať v poslušnosti. S malým šteniatkom však choďte skôr na kratšie prechádzky, aby si na šport zvyklo.

šteňa pitbulla
Zdroj foto: carlotta vitrani / Shutterstock.com

Výchova pitbulla

Zo všetkého najskôr treba povedať, že pitbull má ohromne vysoký prah bolesti a už len z tohto dôvodu je použitie akéhokoľvek násilia na ňom bezvýsledné a významne si v očiach psa znížite svoj rešpekt. Práve vzájomný rešpekt je u pitbulla ohromne dôležitý. Pes musí vedieť, kde je jeho miesto a tieto hranice nesmie prekračovať. Jeho výcvik tak musí byť skutočne dôsledný.

Pitbull potrebuje dostatok športovej aktivity. Je skutočne energický, silný a veľa toho vydrží. Skvelé sú pre neho napríklad takzvané bull športy spočívajúce v silových disciplínach, ako je ťahanie pneumatiky alebo rýchlostný beh vedľa bicykla. Je totiž dosť pravdepodobné, že na dlhých prechádzkach unavíte skôr seba ako vášho psíka.

Starostlivosť o pitbulla

Okrem zaistenia dostatočného množstva pohybu je pitbull relatívne nenáročný. Okrem bežného zastrihávania pazúrikov, čistenia chrupu a priebežného vyčesávania srsti (predovšetkým v čase pĺznutia) nepotrebuje prakticky nič ďalšie. Až na pozornosť svojho pána. Pokiaľ sa mu jej totiž nedostáva, urobí všetko, aby si ju získal.

Hoci by sa to na prvý pohľad nemuselo tak javiť, pitbull dokáže žiť aj v byte. Naopak jeho krátka srsť ho príliš nechráni pred okolitou teplotou a jeho chov na záhrade je takmer po celý rok (okrem leta) prakticky vylúčený. Je však nutné dávať pozor na jeho hravú povahu, pretože by všetko v jeho dosahu mohlo pri tom všetkom pobehovaní skončiť na zemi.

Pitbull a deti

U čistokrvných pitbulov zvyčajne nie je s deťmi problém a správajú sa k nim veľmi priateľsky aj v prípade, že ich ťahajú za chvost. Problém však nastáva v momente, keď nie všetci v pokrvnej línii vášho psa boli čistokrvní a oheň môže byť na streche. Kupujte si preto vždy iba pitbulla od zodpovedných staníc, kde sú vám predložené jasné preukazy o jeho pôvode.

Kŕmenie pitbulla

Pitbulla je možné prirovnať k ľudskému špičkovému atlétovi, čo znamená, že potrebuje vyváženú stravu bohatú na sacharidy a bielkoviny, aby bola chránená jeho svalová hmota a mal dostatok energie. Kvôli jeho vysokej pohybovej aktivite sa odporúča do jedla pridávať rôzne doplnky stravy, ako je kĺbová výživa.

Podľa skutočnej fyzickej aktivity sa odporúča pitbulla kŕmiť 2x až 3x denne. Granule pre pitbulla musia byť skutočne vycibrenej kvality, aby si mohol zachovať pevné zdravie a svoje charakteristické osvalenie. Najviac však samozrejme ocenia domácu stravu, ako je povarené mäso, vnútornosti a podobne. To je dobré kombinovať so zeleninou, aby mal dostatok tráviacich enzýmov a vitamínov.

Čím kŕmiť pitbulla?

Pitbull je na stravu extrémne citlivý a vyžaduje skutočne iba kvalitné granule, v ktorých sa nachádza vyvážený pomer bielkovín a sacharidov. Iba vďaka tomu si vybuduje dostatočný energetický základ na svoje aktivity. Často sa odporúča mu do jedla pridávať aj kĺbovú výživu a iné doplnky pre zdravie kĺbov. Kŕmiť ho však môžete aj vareným mäsom, vnútornosťami a zeleninou.

Zdravotné problémy pitbulla

Pitbulovia sa pri správnej strave a zaobchádzaní tešia vynikajúcemu zdraviu. Obvykle netrpia ani žiadnymi dedičnými problémami. Stretnúť sa u neho však môžete s problémami, ktoré sú pre atletické plemená špecifické, ako je dysplázia bedra alebo problémy s kĺbmi končatín všeobecne. Ďalším pomerne bežným zdravotným problémom je obezita, ktorá je však spôsobená nedôslednosťou pána pri kŕmení.

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré sa u pitbulla môžu vyskytnúť, patrí tá istá, ako u väčšiny psích plemien. To znamená rôzne alergie a kožné infekcie, šedý zákal, srdcové choroby a podobne. Pri včasnom zásahu veterinára sa však nie je čoho báť.

Prečo si zaobstarať pitbulla

  • Je to skvelý športovec s ohromnou silou
  • Je lojálny svojmu pánovi a doslova by za neho položil život
  • Jedná sa o vynikajúceho strážcu
  • Pýši sa extrémnou inteligenciou
  • Nie je problém ho chovať v byte a v blízkosti detí

Prečo si pitbulla nekupovať

  • Vyžaduje veľkú dávku pozornosti a dôsledný výcvik
  • Nie je vhodným plemenom pre začiatočníkov
  • Príliš sa neznesie s ostatnými zvieratami v domácnosti

Pitbull je mazel, ale treba sa mu venovať

Hoci by to do neho človek nepovedal, pitbull je veľmi priateľské a oddané plemeno vhodné do bytov aj k deťom. Je tiež skvelým strážcom a vytrvalým športovcom. Jeho chov si však vyžaduje veľké skúsenosti, pretože pri nedôslednom tréningu a socializácii sa z neho ľahko môže stať ten agresívny, zlý pes, ktorého vidíme vo filmoch.

Najčastejšie otázky

Akého veku sa pitbull dožíva?

Pitbull je v podstate zdravé plemeno a dožíva sa veku až okolo 15-16 rokov. Všetko záleží na tom, ako dobre sa oň staráte a ako rýchlo reagujete na prípadné zdravotné problémy.

Je pitbull nebezpečný?

Nebudeme vám nič nahovárať, pitbull je neskutočne silné plemeno, ktoré dokáže byť až životu nebezpečné. To však platí iba v prípade, že podceníte jeho výcvik a socializáciu alebo si zaobstaráte kríženca. Čistokrvný a dobre vycvičený pitbull veľmi dobre vie, čo si môže dovoliť.

Zdroje: Dogtime.com, dogbreedinfo.com, hillspet.com, britannica.com


Ďalšie plemená psov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.