Maltézsky psík – informácie a všetko o plemene

Maltézsky psík je skvelý spoločník vhodný do bytu. Viete, akú má maltézsky psík povahu a ako by mala vyzerať starostlivosť o toto plemeno? Čo všetko o tomto plemene neviete?

Zaobstaranie psa do rodiny je veľkou udalosťou a jeho výberu by mala byť venovaný dostatočný čas. Budúci chovateľ by si mal ujasniť, ktoré plemeno bude pre neho najvhodnejšie. Prečo si zaobstarať šteňa maltézskeho psíka?

Patria medzi najstaršie plemená na svete, poznali ho už v starom Egypte. Hovorí sa mu síce maltézsky psík, ale jeho domovinou je pobrežie Stredozemného mora. Ale aj na Malte bol izolovane chovaný a šľachtený. Ani sa nechce veriť, že tento vznešený pes niekedy žil v okolí prístavov a tam lovil myši a potkany.

Vzhľad maltézskeho psíka

Maltezáčik dorastá do výšky 20 až 25 cm a máva hmotnosť medzi 2 až 4 kilogramami. Je to taký pes do tašky, ktorého si môžete vziať všade so sebou. Priemerne sa dožíva 12 až 15 rokov. Na to treba myslieť, až si ho domov zaobstaráte. Bude vám spoločníkom po dlhú dobu, zároveň od vás bude vyžadovať náležitú starostlivosť a lásku. Maltezáčik sa citovo viaže na svojho majiteľa a členov rodiny, má rád pozornosť a maznanie. Nudiť sa s ním rozhodne nebudete. Pokiaľ sa jedná o farbu tohto plemena, obvykle narazíte na bieleho. Výnimočne sa však objavuje aj čierny maltézsky psík.

Maltézsky psík je vhodný do bytu. Pri búde vonku by mu to ani nepristalo. Jeho srsť je hodvábna a snehovo biela a stále dorastá. Nebudete mať trápenie s pĺznutím psa, pretože maltezáčik nemá podsadu a nepĺzne. U nás sa môžete stretnúť s dlhosrstým alebo krátkosrstým maltézskym psíkom.

Povaha maltézskeho psíka

Maltézsky psík alebo maltezák je typický predstaviteľ domáceho psa, ktorý zo všetkého najviac miluje svoju rodinu, deti a leňošenie v pelechu. Je milý, citlivý, oddaný a vyzerá veľmi roztomilo. Pozor však na to, aby ste nezanedbali jeho výchovu. Maltézsky psík temperament rád ukazuje a sebavedome preberá vedenie vo svorke, to by ste sa s ním potom nedohovorili. Fenky sú obvykle poddajnejšie, ale nemusí to byť pravidlom. Ak chcete predovšetkým psieho kamaráta, je maltezáčik ideálnym plemenom. Svojej rodine je verný, u všetkého chce byť a napriek svojmu malému vzrastu má dostatok elánu. Zvládne aj dlhšie prechádzky, ale rola gaučového povaľača mu ide asi lepšie. Nie je to teda pes na nekonečne dlhé horské túry.

temperament a povaha maltézského psíka
Zdroj foto: Mary Rice / Shutterstock.com

Starostlivosť o maltézskeho psa

Srsť maltezáka dorastá do pomerne dlhej dĺžky. To je vhodné na výstavu, ale pre bežný rodinný život je lepšie psa nechať pravidelne strihať. Bude to príjemnejšie aj pre neho. Srsť je nutné pravidelne česať a psa kúpať. Každodennú starostlivosť treba venovať aj okoliu očí, pretože slzy z nich vytekajúce zlepujú a farbia srsť. Nadmerné slzenie môže viesť až k zápalu spojiviek, tu je na mieste konzultácia s veterinárom. Inak sa u maltézskeho psíka obvykle nevyskytujú žiadne genetické vady a nie je ani náchylný na žiadne ochorenie. V maltezáčikovi nájdete verného priateľa, ktorý bude najspokojnejší vo vašej spoločnosti.

Zdroj info: dogtime.com


Zistite viac aj o iných plemenách

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.