Belgický ovčiak – čo musíte vedieť pred jeho zaobstaraním?

Belgický ovčiak sa radí medzi najpopulárnejšie psie plemená svojho druhu. Jedná sa predovšetkým o výnimočného strážcu, ktorý ich svojimi jedinečnými schopnosťami doslova preslávil. Nie je však vhodný úplne pre každého. Dnes vám ho preto bližšie predstavíme, ukážeme si, aké sú jeho hlavné prednosti aj nevýhody a povieme si niečo o jeho pôvode. Čítajte preto ďalej!

Pôvod belgického ovčiaka

Ovčiari boli v Európe chovaní po mnoho storočí. Ich výskyt je zaznamenaný naprieč prakticky všetkými európskymi štátmi, pričom hlavný chovateľský boom nastal počas 19. storočia, kedy sa rozmohlo cielené šľachtenie týchto psov. Najväčšiu popularitu si dodnes nepochybne drží nemecký ovčiak.

História belgického ovčiaka sa potom začala datovať roku 1891, kedy bol v jej hlavnom meste Bruseli založený takzvaný Klub belgického ovčiaka. Najdôležitejšiu úlohu v ňom hral profesor Adolf Reul, na ktorého popud bolo v Curengheme usporiadané stretnutie s celkom 117 psami, z ktorých boli vybraní zástupcovia plemena pre šľachtenie, ktoré prebiehalo medzi rokmi 1891 až 1897.

Postupne bolo uznávaných až 6 variantov, ktoré však boli nakoniec zúžené až na súčasné 4, ktoré si rozoberieme ďalej v našom článku.

Vzhľad belgického ovčiaka

Vzhľad belgického ovčiaka sa líši v závislosti od jeho jednotlivých variantov. Hoci povahovo sú si v mnohom jednotlivé varianty podobné, pri ich vzhľade to tak rozhodne nie je. FCI momentálne uznáva 4 rôzne varianty ovčiaka, ktoré od seba môžeme odlíšiť predovšetkým farbou a dĺžkou srsti. Nižšie si jednotlivé druhy belgického ovčiaka rozoberieme.

Druhy

Belgický ovčiak Malinois

Malinois je najskôr najznámejším zástupcom tohto plemena. Svojím vzhľadom je najbližšie k nemeckému ovčiakovi. Má obdĺžnikové telo a pri pohybe vyzerá, že sa „nesie“. Má krátku mäkkú srsť, ktorá je hnedej farby. Krk a chrbát môže mať tmavšiu farbu ako zvyšok tela, ale vždy je u tohto druhu vidieť čierna „maska“ na tvári.

Tento druh ovčiaka má vzpriamené uši posadené vysoko na hlave a vytočené smerom von. Navonok pôsobí skutočne mohutne a dominantne.

Belgický ovčiak Laekenois

Laekenois je pôvodným variantom belgického ovčiaka. V dnešnej dobe je však veľmi vzácny a u nás ho prakticky nemáte možnosť vidieť, čo je dané veľkou náročnosťou starostlivosti o jeho srsť. Jeho hlavným poznávacím znamením je hrubá srsť, ktorá dosahuje približne 6 cm. Je veľmi tvrdá a strapatá. Sfarbený je najčastejšie do svetlo hnedej až hnedej farby.

Belgický ovčiak Tervueren

Tervueren je v podstate dlhosrstý belgický ovčiak. Výzorom aj farbou je veľmi podobný typu Malinois. Od seba ich však odlišuje dlhá a jemná srsť, ktorou sa Tervueren môže pýšiť. Tento typ môže byť sfarbený do „žltej“ alebo šedej farby. Je však o niečo menej priateľský ako iné typy a pri prístupe k nemu treba byť opatrnejší.

belgický ovčiak tervuren
Zdroj foto: Angelique van Heertum / Shutterstock.com

Belgický ovčiak Groenendael

Aj Groenendael sa radí medzi dlhosrsté belgické ovčiaky a jedná sa o jediného zástupcu tohto plemena, ktoré má čiernu farbu. Jeho srsť je dokonca ešte dlhšia ako u Tervueren. Obvykle majú mierne pretiahnutejšiu lebku ako ostatné typy. Aj on je však majestátny a pri pohybe pôsobí veľmi elegantne.

Koľko váži belgický ovčiak?

Váha belgického ovčiaka sa pohybuje okolo 20 až 30 kg. Väčšiu hmotnosť pritom samozrejme majú samce. Typy s dlhšou srsťou tiež dosahujú o niečo väčšiu váhu, čo je spôsobené ich srsťou, o zásadný rozdiel však rozhodne nejde.

Belgický vs. nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak

Belgický ovčiak

  • Priemerná výška: 55-65 cm
  • Váha: Nemecký ovčiak pes – 30-40 kg
  • Nemecký ovčiak sučka – 22-32 kg
  • Vek dožitia: 9-13 rokov
  • Srsť: dlhšia, obvykle dvojfarebná (hnedá a čierna)
  • Postava: mohutnejšia, vzpriamená, zadné nohy pôsobia kratšie ako predné
  • Priemerná výška: 55-65 cm
  • Váha: Belgický ovčiak pes – 25-30 kg
  • Belgický ovčiak sučka – 20-25 kg
  • Vek dožitia: 10-12 rokov
  • Srsť: jednofarebná s uhľovaním, kratšia
  • Postava: atletická, vzpriamený postoj, štvorcová
belgický vs. nemecký ovčiak
Zdroj foto: Eric Isselee / Shutterstock.com

Nemeckého a belgického ovčiaka (Malinois) nie je pre skúsených psíčkarov problém od seba rozoznať. Laikovi však môžu prísť prakticky identickí. Nižšie sme si preto pre vás pripravili prehľadné porovnanie, vďaka ktorému si tieto plemená už nikdy nepomýlite.

Nemeckí ovčiaci bývajú vizuálne o dosť mohutnejší ako tí belgickí. Za čo čiastočne vďačí aj svojej hustejšej a dlhšej srsti. Ďalším rozdielom je aj farba srsti, kedy u belgických sa vyskytujú skôr tmavšie škvrny, srsť nemeckých ovčiakov je obvykle dvojfarebná (hoci existujú výnimky).

Kríženec nemeckého a belgického ovčiaka

U kríženca belgického a nemeckého ovčiaka nedochádza k veľkým zmenám v správaní, pretože sú si plemená v tomto ohľade veľmi podobné. Čo sa vzhľadu týka, záleží samozrejme na tom, aké gény prevládnu. Psy tak môžu byť sfarbené viac do jedného či druhého plemena a rovnako je to aj s inými telesnými znakmi.

Povaha belgického ovčiaka

Nie nadarmo sú zástupcovia tohto plemena využívaní ako služobné či pátracie psy. Sú totiž veľmi ostražití, poslušní a extrémne bystrí. Vďaka tomu sa ľahko učia novým pokynom a tréning je pre nich skvelou zábavou aj absolútnou nutnosťou. Samotná povaha sa potom mierne líši podľa jednotlivých typov. Nejedná sa však o žiadne drastické rozdiely.

Pohyb je pre belgického ovčiaka alfou a omegou. Pokiaľ sa im ho nedostáva, dokážu byť veľmi nevrlí a môžu byť veľmi nepríjemní voči svojmu okoliu. To sa však dá so správnym výcvikom obmedziť na minimum. Sú od prírody nedôverčiví k cudzím ľuďom a problém môže nastať v prípade, že sa dostanú do konfliktu s inými psami. Konflikty však vyložene nevyhľadávajú.

Šteňatá belgického ovčiaka

U belgických ovčiakov je veľmi dôležité začať s ich socializáciou čo najskôr. Musí si totiž zvyknúť na svoje okolie, členov rodiny aj ostatné zvieratá v domácnosti. Nezáleží na tom, či sa jedná o šteňa Maliois, Tervueren alebo čierneho Groenendael. Všetky druhy majú sklony k dominancii ak svojmu okoliu sú skôr nedôverčiví.

Výcvik belgického ovčiaka

Výcvik belgického ovčiaka Malinois ani iných typov tohto plemena nie je nijako náročný. Belgickí ovčiaci totiž tréning milujú a majú vynikajúcu schopnosť učiť sa nové príkazy. Vďaka tomu sú veľmi nadaní v rámci rôznych psích športov a sú vyhľadávaným plemenom pri záchranných zložkách.

K výcviku je však aj tak nutné pristupovať s dôslednosťou a s rešpektom k psíkovi. Pes z vás musí cítiť prirodzeného vodcu. Tréning treba viesť rozhodne a trpezlivo. Krik alebo hrubé zaobchádzanie vám v ňom nijako nepomôžu a pokiaľ k vám pes stratí dôveru, už si ju nikdy nemusíte vybudovať späť.

Starostlivosť o belgického ovčiaka

Starostlivosť o belgického ovčiaka je závislá na tom, aký typ doma máte. Druhy s kratšou srsťou, teda Malinois a Laekenois, stačí vyčesávať raz týždenne, čierneho belgického ovčiaka Groenendael či jeho dlhosrstého súputníka Tervueren je nutné vyčesávať 2× týždenne. Belgický ovčiak pĺzne dvakrát do roka a v tomto období treba pristúpiť k oveľa častejšiemu vyčesávaniu.

Belgický ovčiak do bytu jednoznačne nepatrí. Potrebuje veľké množstvo priestoru a je veľmi aktívny. V malom byte sa ľahko môže cítiť skľúčený a jeho správanie sa môže rapídne zhoršovať. Čas od času je tiež dobré mu zastrihnúť pazúriky a vyčistiť uši. Inak nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Kŕmenie belgického ovčiaka

Belgický ovčiak je mimoriadne aktívny, čo musíte mať na pamäti aj pri jeho kŕmení. Denná kŕmna dávka predstavuje 300 až 500 gramov granúl v závislosti od jeho veku, druhu i intenzity fyzickej aktivity. Strava samotná potom musí byť veľmi kvalitná a ideálne aj s prímesou kĺbovej výživy, ktorá udrží jeho kĺby v bezpečí.

Odporúčame prečítať: Čo pes nesmie jesť a prečo?

V strave pre belgického ovčiaka by sa nemali nachádzať obilniny, ktoré môžu spôsobiť zažívacie problémy a je ideálne, keď sú napríklad granule obohatené o vitamíny a minerálne látky, ktoré podporujú zdravie srsti. Vyskúšať môžete aj BARFovanie alebo tu a tam klasické granule vystriedať s kvalitnými mäsovými konzervami.

Ako kŕmiť šteňa belgického ovčiaka?

Šteňatá pre svoj rast potrebujú veľmi kvalitnú stravu a menšie kŕmne dávky ako dospelé psy. Ideálne je celú dávku rozdeliť do 3-4 denných jedál, pričom krmivo by malo byť ideálne suché a spracované za nízkych teplôt. Zvoliť môžete tiež BARFovanie, ale u šteňaťa je nesmierne dôležité neustále kontrolovať jeho stolicu aj denný príjem jedla. Pre neskúsených chovateľov sa tak rozhodne neodporúča.

Zdravotné problémy alebo na čo belgickí ovčiaci trpia

Belgickí ovčiaci sú extrémne odolným a zdravým plemenom, takže na žiadne špecifické choroby príliš netrpia. Najčastejším problémom je potom dysplázia bedrového kĺbu, ktorá je spojená s ich vyššou váhou a neutíchajúci fyzickou aktivitou. Pravidelne preto nechajte svojho psíka skontrolovať u veterinára a všímajte si akékoľvek problémy v jeho pohybe

Prečo si zaobstarať belgického ovčiaka

  • Je to vytrvalý športovec pre aktívnych ľudí
  • Je veľmi šikovný a ľahko sa učí
  • Má povesť skvelého strážcu
  • Pri správnej socializácii skvele zapadne do rodiny
  • Miluje psie športy a aktivity

Prečo si belgického ovčiaka nekupovať

  • Nie je vhodný do bytu
  • Doslova vyžaduje pohyb
  • Pri stretnutí s cudzími môže byť odťažený až agresívny

Belgický ovčiak je vynikajúci športovec pre náročnejších

Belgického ovčiaka možno charakterizovať ako vynikajúceho atléta, ktorý prakticky vníma iba pohyb a ten v jeho živote hrá nesmierne dôležitú úlohu. Z tohto dôvodu sa hodí skôr pre aktívnych športovcov skôr s voľnou pracovnou dobou, pretože si vyžaduje naozaj veľké množstvo času na vybitie. Ak tento čas nemáte a nedokážete mu venovať dostatočnú pozornosť, radšej si vyberte iné psie plemeno. Znudený belgický ovčiak vie byť totiž neriadenou strelou.

Zdroj: petfinder.com, dogtime.com, purina.com, hillspet.com


Ďalšie psie plemená

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.