Francúzsky buldoček – čo musíte vedieť pred zaobstaraním?

Francúzsky buldoček je jedným zo svetovo najpopulárnejších malých psích plemien. Jeho miniatúrne rozmery, roztomilý vzhľad a hravá povaha dobývajú srdcia chovateľov už dlhé desaťročia. Poďte sa s nami pozrieť, akú má tento miniatúrny spoločník povahu, ako sa o neho starať a na čo si treba dať pri jeho chove pozor.

Pôvod plemena

Pôvod francúzskeho buldočka nie je úplne známy. Je však jasné, že vychádza z tibetskej dogy, ktorá bola využívaná ako vojnový pes, pomocník pri love a ochranu svojho pána aj jeho majetku. Postupne z nej však boli vyšľachtené menšie psy, ktoré viac vyhovovali populárnym kratochvíľam, ako boli psie zápasy alebo zápasy s býkmi, od ktorých je práve odvodený názov buldog (s anglického bulldog – doslova „býčí pes“).

Všeobecne sa predpokladá, že sa do Francúzska tieto psy dostali s Angličanmi, ktoré z domoviny vytlačila priemyselná revolúcia, avšak iná teória predpokladá, že sa vyvinuli krížením priamo na území Francúzska. Psy dogovitého typu boli totiž na jej území chované už Keltmi.

Vzhľad buldočka

Buldoček je malý psík, pre ktorého je typická relatívne veľká hlava s krátkym ňucháčom a veľkými okrúhlymi ušami. Uši francúzskeho buldočka sú posadené vysoko na hlave, vzpriamené a vytočené smerom von. Pre ich vzhľad sa často prezývajú aj „netopierie“.

Aj napriek jeho malým rozmerom má buldoček pomerne dosť svalnaté telo a silné končatiny. Celé telo je zakončené krátkym a nízko neseným chvostíkom. Srsť buldočkov je krátka, lesklá a mäkká. Buldoček dosahuje výšku okolo 24-35 cm a v dospelosti váži maximálne 14 kg. Šteňa francúzskeho buldočka potom neváži viac ako 300 gramov.

Francúzsky buldoček vs bostonský teriér

Ak sa pozriete neskúseným okom na bostonského teriéra a francúzskeho buldočka, najskôr nespoznáte rozdiel. Napriek tomu však existujú rôzne nuansy, vďaka ktorým tieto plemená od seba ľahko odlíšite. Pozrite sa na našu prehľadnú tabuľku a zistite, ktorý z týchto psíkov bude pre vás tým najvhodnejším.

Bostonský teriér

  • Priemerná výška: 38-43 cm
  • Váha: Teriér pes – 5-11 kg
  • Teriér sučka – 3-9 kg
  • Vek dožitia: 13-15 rokov
  • Srsť: krátka, lesklá, veľmi hustá
  • Postava: dlhšie nohy, atletická stavba tela, špicaté uši

Francúzsky buldoček

  • Priemerná výška: 24-35 cm
  • Váha: Buldoček pes – 9-14 kg
  • Buldoček sučka – 8-13 kg
  • Vek dožitia: 10-14 rokov
  • Srsť: krátka, lesklá, mäkká
  • Postava: krátke nohy, podsaditá, mohutnejšie, zaguľatené uši
bostonský teriér
Zdroj foto: Dora Zett / Shutterstock.com

Na prvý pohľad od seba tieto dve plemená rozlíšite výškou a vzhľadom postavy. Bostonský teriér je atletickejší a tiež vyšší. Druhým kľúčovým znakom sú uši, ktoré má na rozdiel od buldočka špicaté. Oba psy sú veľmi hraví a spoločenskí. Bostonský teriér však potrebuje o niečo viac pohybu ako francúzsky buldoček a je aj inteligentnejší.

Mopslík alebo francúzsky buldoček?

Veľa ľudí tiež rieši, či si do bytu zaobstarať francúzskeho buldočka alebo mopslíka. To záleží čisto na tom, či si chcete viac zašportovať a užívať si so psom pobyt na čerstvom vzduchu alebo si vystačíte s občasnou prechádzkou. Buldočkovia totiž potrebujú oveľa viac pohybu ako mopslíci a pravidelné športovanie je pre nich kľúčové. Zároveň však tiež veľa slintajú a upratovanie slín z nábytku by tak pre vás nemal pri buldočkovi predstavovať problém. Rozhodnutie je tak čisto na vás.

Farby

Francúzskeho buldočka nerozdeľujeme do žiadnych podtypov. Môžete sa síce stretnúť napríklad s pojmom americký buldoček, tu ide však už o plne samostatné plemeno a jedná sa už o plne vyrasteného buldoga, ktorého váha dosahuje pokojne aj 50 kg.

V zásade tak buldočkov delíme iba podľa farieb. Aké farby plemena sú obľúbené?

  • šedá
  • hnedá
  • čierna
  • béžová
  • modrá

Modrá farba je u francúzskych buldočkov extrémne vzácna, avšak z hľadiska štandardov sa nejedná o povolenú farbu v PP. Na tento fakt si treba dať veľký pozor, obvykle sa totiž nejedná o čistokrvného psa. Pripustené naopak sú rôzne biele či čierne škvrny a žíhanie.

Povaha francúzskeho buldočka

Francúzsky buldoček je extrémne spoločenské a hravé plemeno, ktoré sa rado mazná. Práve z tohto dôvodu potrebuje francúzsky buldoček kontakt s ľuďmi a dlhú dobu osamote skrátka neznesie. Je skvelý aj pre menšie deti, pretože je jeho temperament úplne nekonfliktný a všetko berie ako hru. Samozrejme sa ale nič nesmie preháňať ak psíkovi je nutné správať sa s láskou a opatrnosťou, ktorú bude opätovať rovnakou mincou.

Šteňa francúzskeho buldočka

Šteňa buldočka je veľmi malé (váži asi len 200-300 gramov) a zozačiatku ho preto rozhodne nie je dobré preťažovať dlhým cvičením alebo prechádzkami. Je tak dobré ho najskôr naučiť zvykať si na svoje prostredie, ostatných členov rodiny aj domáce zvieratá. Po zhruba 4 mesiacoch ho potom môžete začať brať na zhruba polhodinové prechádzky. Tréning potom môže tiež začať zhruba v tomto období.

šteňa francúzskeho buldočka
Zdroj foto: Sbolotova / Shutterstock.com

Výcvik

Francúzski buldočkovia majú tendenciu k predvádzaniu a tiež tvrdohlavosti, vďaka čomu vás jednoducho nikdy nebude počúvať na sto percent. Musíte tak byť vybavení veľkou dávkou trpezlivosti a dôslednosti. Napriek tomu je však buldoček relatívne poslušný, šikovný a chápavý. Všetko však musí prebiehať formou hry, pretože povinnosti jednoducho odmieta. Pozor potom na zvyšovanie hlasu alebo dokonca fyzické tresty, tie vám v očiach buldočka veľmi ublížia a jeho dôveru už si nikdy nemusíte získať späť.

Vďaka šľachteniu však našťastie nejde o žiadne agresívne plemeno, ktoré by sa rozbehlo za všetkým, čo uvidí. Jeho tréning tak môžete obmedziť čisto na základnú poslušnosť. Kľúčovým však je dostatočná socializácia a zoznámenie s okolitým prostredím. V opačnom prípade totiž dokáže byť bojazlivý a jeho hravosť sa tak z neho vytráca.

Starostlivosť o francúzskeho buldočka

Starostlivosť o francúzskeho buldočka nie je nijako zložitá. Je nevyhnutné mu dodávať dostatok lásky, venovať mu pozornosť a hrať sa s ním. Zároveň vyžaduje aj istú mieru športového vybitia, takže ho každý deň berte aspoň na hodinku na čerstvý vzduch. Pozor však na extrémne teplé či studené počasie, ktoré jednoducho neznáša. Buldoček je potom priam ideálnym psom do bytu, kde sa dá teplota regulovať, aby zodpovedala jeho potrebám.

Čo sa starostlivosti o srsť týka, zvýšená pozornosť je nevyhnutná predovšetkým v období pĺznutia francúzskeho buldočka. Ak je správne živený, srsť mu vypadáva len málo a nie je nevyhnutné ani pravidelné vyčesávanie. Nutné je však pri kúpeľoch využitie dostatočne kvalitných šampónov a iných prípravkov.

Francúzsky buldoček a deti

Francúzsky buldoček nemá s deťmi ten najmenší problém a ich prítomnosť si dokonale užije. Samozrejme je však dávať pozor na to, aby sa deti k psíkovi správali slušne a nijako mu (hoci nechtiac) neubližovali. Aj pohár buldočej trpezlivosti môže pretiecť, ak sa mu ubližuje.

Kŕmenie francúzskeho buldočka

Rovnako ako aj ostatní buldoci majú aj tí francúzski tendenciu sa prejedať. Z tohto dôvodu je nevyhnutné dbať na skutočne pravidelné a prísne sledované kŕmenie. Ideálne je potom dávku rozdeliť do viacerých častí počas dňa (2-3) a vždy nasypať novú. Pokiaľ totiž necháte granule v miske celý deň, môžete si byť istí, že ju buldoček okamžite zje.

Samotné zloženie jedla potom záleží na aktivite psíka a jeho veku. Používajte však iba kvalitné granule s vysokým obsahom mäsa a šetrným spracovaním, pretože buldočky sú náchylné k rôznym kožným ochoreniam a alergie sa u nich objavia oveľa ľahšie ako u iných plemien.

Zdravotné problémy

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u francúzskych buldočkov sú alergie. Tie môžu byť spôsobené mnohými príčinami, napríklad kontaktom s bielizňou vypranou v dráždivom pracom prostriedku, neznášanlivosťou k čistiacim prostriedkom na podlahu alebo aj nesprávne zvolenou stravou.

Ďalšími problémami sú u buldočkov infekcie očí a uší alebo problém s reprodukciou, kedy je často vyžadované umelé oplodnenie a pôrod cisárskym rezom. Buldočkovia môžu tiež trpieť nadúvaním alebo chrápaním, ktoré je dané hutnými dýchacími cestami.

Prečo si zaobstarať francúzskeho buldočka

  • Je to skvelý rodinný pes milujúci deti
  • Je hravý, energický a veselý
  • Hodí sa do bytu
  • Nevyžaduje zložitý výcvik
  • Starostlivosť o neho je jednoduchá aj pre začiatočníkov

Prečo si francúzskeho buldočka neobstarávať

  • Dokáže slintať, chrápať a prdieť
  • Je tvrdohlavý a nie je vhodný na športové aktivity
  • Nedokáže byť sám

Je perfektným plemenom pre začiatočníkov

Francúzsky buldoček je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí majú iba obmedzené ubytovacie priestory, ale napriek tomu im nejaký spoločník chýba. Je nenáročný na výcvik aj výchovu a jediné, čo od svojho pána potrebuje, je neutíchajúci láska a pozornosť. Všetko však berie ako hru a pre prísnych majiteľov dbajúcich na pevnú ruku sa príliš nehodí.

Čo môže jesť francúzsky buldoček?

Vďaka svojej náchylnosti na alergie je nutné buldočkovi podávať iba krmivo bez obilnín s vysokým obsahom mäsa. Je tiež dobré, ak sa v krmive nachádzajú prírodné prímesi pre posilnenie kostí či stav srsti.

Čo nesmie jesť francúzsky buldoček?

Buldoček má sklony k obezite, preto ho nesmiete nechať jesť všetko, čo kde nájde. Často a rád sa napríklad hrabe v odpadkoch či zvyškoch jedla, čomu musíte zabrániť. Nie je tiež vhodné mu podávať nekvalitne spracované granule s prímesou obilnín.

Aké granule pre francúzskeho buldočka?

Francúzsky buldoček zje prakticky všetko, čo mu dáte, takže značka ani typ granúl nie sú dôležité. Kľúčové však je, aby mali dostatok kvalitných bielkovín a ideálne boli taktiež obohatené o vitamíny a minerály z prírodných zdrojov.

Zdroje: pdsa.org.uk, dogtime.com, akc.org, thekennelclub.org.uk


Ďalšie psie plemená

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.