10 plemien psov pre seniorov – ktoré sú vhodné?

Mnoho dôchodcov sa uzatvára doma a nechodí von. Ich zdravie chátra a samozrejme trpia aj duševne. Preto je veľmi vhodné zaobstarať seniorovi psíka. Aké plemená psov sú najvhodnejšie pre starších ľudí a seniorov?

Psy majú blahodarný vplyv na ľudí už odnepamäti, zaistia seniorovi zábavu, nehu ale aj aktivitu. Pri výbere vhodného psa ale buďte opatrní. Je nutné zohľadniť zdravotný stav seniora, jeho možnosti a tiež silu. Aké plemená sa hodia pre starších ľudí najviac? Rozhodne psíkovia menšieho vzrastu, oddaní, veselí a ľahko vycvičiteľní.

Pudel

Pudlíci sú veľmi kontaktné psy, majú radi svojho pána a dokážu sa mu plne oddať. Sú inteligentní, takže sa naučia počúvať veľmi ľahko a od svojho pána sa nepohnú. Dokonca sa využívajú aj ako asistenčné psy, takže pre seniorov sa naozaj výborne hodia. Ich srsť vyžaduje síce starostlivosť, ale doma zase toľko chlpov nemajú.

Francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček je malý, nenáročný, a hlavne sa hodí aj do malého bytu. Strážiť nebude, stačia mu krátke prechádzky a hlavne potrebuje priazeň svojho pána, ktorému sa dokáže úplne oddať. Buldočkovia si vedia zvykať ľahko na povely, aj oni sú inteligentní a nepotrebujú žiadny špeciálny výcvik. Sú to roztomilí miláčikovia, ktorí budú skvelými parťákmi pre staršie osoby.

Mops

Mopslíkovia sú prítulní, roztomilí, nepotrebujú dlhé prechádzky, vlastne sa im von často ani nechce. Toto plemeno sa považuje za jedno z vôbec najvhodnejších plemien pre seniorov. Starostlivosť o srsť je nulová, jediné, čo naozaj potrebujú a vyžadujú, je maznanie a hladenie, samozrejme poležiačky na gauči. Len sa pripravte na to, že psie plemeno mops má malý tak trošku zarazený ňufák, takže keď spia, naozaj hlasno chrápu.

Maltézsky psík

Maltezáčikovia sú miláčikovia, sú tuliví, dobrí a na svojom pánovi sú veľmi závislí. Nevadia im dlhé prechádzky, ale uspokoja sa aj s tými kratšími. U maltézskych psíkov je nevýhodou iba to, že niektorí bývajú až príliš uštekaní a živí, takže ich ocenia skôr aktívnejší dôchodcovia, ktorí majú radi srandu.

biely maltérsky psík
Zdroj foto: Maltese dog / Adobestock.com

Jorkšírský teriér

Jorkšírksky teriér (yorkšírský teriér) je maličký a dosť často a rád šteká, býva aj dosť aktívny, zase na druhú stranu vďaka ich vzrastu si ho môžete vziať v podstate kamkoľvek. Aby sa z jorkšírskeho teriéra nestal malý terorista, chce to čas a trpezlivosť, tieto psy môžu mať rôznu povahu, takže veľmi záleží na tom, ako ho vychováte a ako si ho naučíte. Vďaka ich srsti sa ale môžete vyšantiť, sú to tí psíci, čo dosť často nosia na hlavičkách malé copíky, ako deti.

Brabantík

Brabantík (Brabantský grifon) je plemeno malého vzrastu a doslova neznášajú samotu. Keď sú sami doma dlho, skutočne tým trpia, aj preto sa hodia pre seniorov, ktorí už nechodia každý deň do zamestnania a môžu im tak byť nablízku. Brabantíci majú ale sklony k obezite, musia im teda strážiť stravu. Prechádzky majú radi, chodia poslušne pri nohe svojho pána, a preto nie je potreba fyzickej zdatnosti na ich ukočírovanie. Avšak vie štekať, a to pomerne dosť nahlas a zreteľne. Inak ide ale o poslušné a milé plemeno, ktoré má rado maznanie.

Jazvečík

Jazvečíci potrebujú výchovu, inak hrozí, že si s nimi neporadíte. Preto sa hodia skôr pre aktívnych dôchodcov, ktorí sa mu budú ochotní naplno venovať. Akonáhle ale jazvečík prejde výcvikom, stáva sa z neho zábavný a poslušný pes, s ktorým sa nikto nikdy nebude nudiť. Jazvečíkov je viac druhov, tí krátkosrstí a drsnosrstí nepotrebujú, aby ste sa im starali o srsť, to u dlhosrstého jazvečíka počítajte s tým, že potrebuje srsť pravidelne vyčesávať.

Čivava

Čivavy sú roztomilé, maličké a nenáročné. Ale aj ony vedia celkom hlasno štekať a nie je s nimi vždy ľahké obstaranie, pretože majú svoju hlavu. Nie sú ale náročné na výchovu, a navyše s nimi človek nemusí chodiť na dlhé prechádzky. Rovnako ako jorkšírskeho teriéra aj čivavu si vďaka ich vzrastu potom môžete vziať so sebou takmer kamkoľvek.

Labrador alebo zlatý retriever

Pre seniorov sú lepšie menšie plemená, ale pre aktívnych dôchodcov, ktorí sa neboja chodiť na dlhšie prechádzky, budú skvelou voľbou aj labradori alebo zlatí retrievery. Sú totiž poslušní, inteligentní, a aj oni sa rovnako ako pudlovia cvičia ako asistenčné psy.

Ľuďom tak rozumejú a dokážu s nimi nadviazať veľmi silné puto. Labradori sú veľmi priateľskí, oddaní a svojho pána nadovšetko milujú. Potrebujú ale pohyb, naučia sa aj chodiť na vodítku, takže to nie je taký problém. Ocenia ich ale naozaj len dobre pohybliví dôchodcovia.

Pes z útulku

Vždy je lepšie zaobstarať dôchodcovi psíka odrastenejšieho, nie každý senior totiž zvládne psíka vychovať od šteňaťa, tie sú totiž vždy živšie. Ak premýšľate nad tým, že svojej babičke a dedkovi psíka zaobstaráte, nemusíte sa obzerať len po čistokrvných plemenách. V útulkoch je plno pekný krížencov, ktorí čakajú na nového pána. Aj tí sú obvykle dosť bystrí, a navyše si budú vážiť to, že našli nový domov. Personál v útulku vám navyše určite poradí a povie, čo má daný psík už za sebou. Podľa toho sa môžete rozhodnúť.

Zaobstarať seniorom psa je veľmi dobrý nápad. Len premýšľajte, ktoré rasy psov sa k nim hodia. Možnosťou je tiež vziať vášho blízkeho do útulku, kde si bude môcť vybrať nového priateľa presne podľa seba. Psíci z útulku vedia byť za váš dobrý skutok veľmi vďačný, čo sa prejaví v ich vernom priateľstve.

Zdroj: thesprucepets.com


Prečítajte si viac

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.