Majorán záhradný – ako na jeho pestovanie? Účinky a využitie

Majorán je ako korenie významný pre našu kuchyňu, jedlu dodáva výnimočnú chuť. Poznáte jeho liečivé účinky? Už ste skúsili čaj z majoránu? Pozrite sa, ako majoránku pestovať.

Najznámejší je majorán záhradný (Origanum majorana, Majorana hortensis). Táto bylinka patrí do čeľade hluchavkovitých a jedná sa o trvalku. Má oválne listy, rovnú lodyhu a dokáže vyrásť do výšky až pol metra. Kvitne v letných mesiacoch.

Majorán ako korenie

Majorán záhradný má svoju typickú koreňovú vôňu a chuť. Korenie z majoránu vzniká tak, že sa sušené listy a kvety tejto bylinky takzvane drhnú. Tak vynikne chuť, aróma a vznikne typické korenie práve pre európsku kuchyňu. Menej skúsenému kuchárovi sa môže stať, že si majoránku pomýli s oreganom.

Áno, sušené a rozomleté oregano vyzerá veľmi podobne (a dokonca patrí do rovnakej čeľade), napriek tomu je jeho aróma značne odlišná. Oregano sa hodí skôr na pizzu.

Pestovanie majoránu

Ak sa rozhodnete zaobstarať majoránku v záhradníctve, najčastejšie je ponúkaná práve majoránka záhradná (Majorana hortensis), tá, ktorá nám tak príjemne vonia v kuchyni. K dostaniu býva ale aj majoránka vytrvalá sýrska (Majorana syriaca), niekedy sa jej tiež hovorí „Zaatar“.

Môžete ju použiť rovnako, má však o niečo exotickejší nádych. Zohnať sa dajú aj iné druhy majoránky, radšej veľmi ale neexperimentujte, nech si domov neprinesiete oregano (patrí do rovnakej čeľade).

Pestovanie zo semena

Semená majoránky sa sejú v marci až apríli. Stačí ich rozsypať po cielenej pôde, prípadne ľahučko zasypať zeminou, ale dokážu vyklíčiť aj na povrchu. Rozhodne k nim musia mať prístup slnečné lúče. Pri optimálnej teplote 20 °C môžu začať klíčiť už do týždňa.

Pestovanie zo sadeničiek

Výsev zakúpených či predpestovaných sadeničiek vykonávame v máji. Majorán sadíme v skupinke 3-4 sadeničiek a dodržujte rozostup aspoň 15 cm. Doprajte rastlinkám dostatok svetla a primeranú vlahu. Znesú radšej suchšie prostredie ako premokrenie.

majorán záhradný
Zdroj foto: Scisetti Alfio / Shutterstock.com

Pestovanie v kvetináči

Majoránku môžeme ľahko pestovať aj v kvetináči v domácom prostredí. Ideálne miesto pre ňu nájdeme pri okne v kuchyni. Majorán totiž potrebuje dostatok svetla, ale zároveň sa hodí, mať ho pri varení dostatočne po ruke.

Presunutiu majoránu dnu sa aj tak nevyhnete, ak nechcete, aby vám v zime zmrzol. Síce sa uvádza, že je to vytrvalá bylinka, znesie ale len mierne mrazy. Domov ju presuňte s dostatočným predstihom, nech ju teplotná zmena nevyvedie z miery. Zastrihnutá majoránka na jeseň znovu vyženie. Prezimovanie majoránky je ľahké, napriek tomu sa na ďalšiu sezónu hodí nový výsev.

Zber majoránu

Najvhodnejšou dobou pre hromadný zber majoránu je doba raného rozkvetu, to býva v letných mesiacoch. Rastlinku odstrihnite kúsok nad zemou, s najväčšou pravdepodobnosťou znova obrastie. Následne majorán sušte vo zväzkoch na suchom, teplom a dobre vetranom mieste.

Majorán zbierajte ešte pred rozkvetom, po väčšine od júna. Pri zbere musia byť rastliny suché.

Sušenie majoránu

Mladé čerstvé lístky majoránky môžete počas sezóny používať priamo na ochutenie jedál. Zvyšnú majoránku, ktorú nespotrebujete si môžete usušiť. Sušíme celú vňať majoránu.

Pozbieranú majoránku môžeme sušiť rozloženú v tenkej vrstve na papieri na pečenie, prípadne sitku alebo ju zviažeme do malých zväzkov a sušíme zavesenú. Pri sušení majoránky berte do úvahy fakt, že miesto sušenia by malo byť teplé, ale nie až príliš, odporúča sa do 30 ° C, inak vyprchajú z rastliny silice.

Pozor! Majorán, ktorý je správne usušený má šedo-zelenú farbu, nikdy nie hnedú!

Ako na sušenie byliniek – vyskúšajte 3 najobľúbenejšie spôsoby

Majorán a jeho účinky na zdravie

Táto bylinka bola známa ľuďom už od staroveku. Starí Gréci majoránom liečili všemožné choroby. Predtým to bol tiež významný symbol pre lásku a šťastie a okrem pridávania do jedla by ste vtedy majoránku našli všemožne po príbytkoch. V dnešnej dobe máme všemožné vedecké analýzy, nemusíme sa teda spoliehať len na vieru. Aké liečivé účinky majoránka naozaj má?

Zlepšuje trávenie

Kto vie, možno sa majorán stal tak často používaným korením, pretože povzbudzuje chuť do jedla. Zároveň zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a zlepšuje trávenie. Pôsobí proti nadúvaniu, zmierňuje nevoľnosť, zápchu, ale aj hnačku. Starí Gréci sa s jedmi zase tak veľmi neplietli – užiť majoránku sa hodí aj pri ľahkej otrave jedlom.

Liek na prechladnutie

Naše babičky používali majoránku ako účinný liek na rôzne symptómy bežného prechladnutia. Pripravený čaj je vhodný na nádchu aj na kašeľ, pomôže od opuchnutého nosa a bolesti hrdla. Uľaví aj od bolesti uší. Pozitívne účinky majoránky budú poznať aj niektorí astmatici.

Pomocník s psychikou

Majorán nám ponúka ďalšie možnosti, ako zmierniť úzkosť a všadeprítomný stres. Prispieva k lepšiemu spánku. Niektoré ženy používajú majoránkový čaj na zmiernenie vedľajších prejavov menopauzy. Pomáha tiež s výkyvom nálad pri menštruácii.

Liečiteľ všemožných neduhov

Majorán sa hodí na podpornú liečbu cukrovky. Uľaví od svalových kŕčov, bolehlavách a migrénach. Podporuje krvný obeh a znižuje tlak. Často sa uvádza, že majorán pomáha s tvorbou materského mlieka, napriek tomu sa jej nadmerné užívanie pri dojčení neodporúča. Majoránka v tehotenstve tiež patrí na zoznam byliniek, ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť.

Vymenovali sme si hlavné oblasti, v ktorých nám môže majoránka pomôcť. Myslite však na to, že „dávka robí jed“, preto užívajte majoránku v rozumnej miere a iba krátkodobo. A nezabúdajte – ak si nie ste istí, aj domácu liečbu konzultujte s lekárom.

Využitie majoránky

Majorán je nenáročná bylinka a jej použitie je naozaj široké. Mala by mať miesto v každej bylinnej záhradke. Ak máte pevné zdravie, a nebudete musieť jej liečivé schopnosti potrebovať, stále môžete vlastnoručne vypestovanú majoránku použiť pri varení, a pochutnať si tak na výborných zemiakových plackách, fašírkach a iných lahodných pokrmoch.

čaj z majoránu
Zdroj foto: Lunov Mykola / Shutterstock.com

Čaj z majoránu

Na prípravu čaju je najlepšia majoránka čerstvá. Pokiaľ nemáte po ruke čerstvú majoránku, dá sa použiť aj sušená majoránka (kľudne tá, ktorú máte doma).

Postup prípravy:

Čajovú lyžičku sušenej majoránky (alebo 2-3 čerstvé lístky) v hrnčeku zalejte horúcou vodou a nechajte 5-10 minút lúhovať. Vyberte majoránku. Pre špecifickú chuť majoránu odporúčame dochutiť medom a citrónom. Sami experimentujte – niekomu bude viac chutiť slabší čaj z pol lyžičky majoránu, niekto ocenia silnejšiu chuť. Vyskúšajte tiež rôznu dobu lúhovania.

Pri akútnych problémoch užívajte tento čaj 2–4 šálky denne každé 3 hodiny. Po dlhšom užívaní vysaďte, inak by hrozilo, že si privodíte veľmi nepríjemné vedľajšie účinky.

Zdroj: gardenerspath.com


Ďalšie bylinky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.