Čo pomáha na bolesť hrdla? Najlepšie tipy na domácu liečbu

Bolesť hrdla na nás často číha na jeseň i v zime, keď sa vonku ochladí. Často sa k prechladnutiu pridá aj nádcha a kašeľ. Poradíme vám, čo na bolesť v krku, ak chcete využiť domácu liečbu.

Stačí, aby ste pri čakaní na autobus v chladnom jesennom ráne prechladli a nástup nádchy alebo kašľa na seba nenechá dlho čakať. Prechladnutie sa prejaví najmä škriabaním alebo bolesťou v hrdle, ktorá je predzvesťou toho, že sa o náš organizmus začína pokúšať choroba. Než siahnete po lieku z lekárne, vyskúšajte bylinky, ktoré vedia tiež pomôcť.

Účinné tipy, čo pomáha na bolesť hrdla

Pýtate sa, ako sa zbaviť bolesti hrdla? Nie vždy sú potrebné lieky a návšteva lekára, začínajúcu bolesť v krku vieme liečiť aj prírodnou cestou za pomoci účinných látok, ktoré nájdeme doma.

Citrón ako záchrana

Keď vás rozbolí v hrdle, môžete vyskúšať citrón na potlačenie bolesti. Možností, ako ho využiť je viac. Možno cmúľať kúsky citróna alebo z citrónovej šťavy s medom pripraviť zmes a tou si niekoľko minút preplachovať ústa. Pomáha tiež roztok citrónovej šťavy, vyrobený z jedného pohára teplej vody a vylisovanej šťavy z jedného citróna.

Cesnak proti bolesti hrdla

O cesnaku sa hovorí, že má antivirotické a antibakteriálne účinky. Iste sa oplatí v chladnom období jesene a zimy zvýšiť jeho konzumáciu, a to najmä, keď vás v hrdle začne škriabať. Praktizuje sa to obvykle tak, že sa ošúpe jeden strúčik cesnaku, ten sa vloží do úst a cmúľa. Ak sa potom chcete zbaviť nepríjemného pachu z úst, stačí požuť kávové zrná alebo sa napiť čiernej kávy.

Blahodarný med

Na bolesť hrdla už naši predkovia používali med. A to hlavne v kombinácii s nastrúhanou cibuľou alebo lipovým čajom. Pomáha tiež silný bezinkový alebo mätový čaj s medom. Naproti tomu v Indii si na problémy pri prechladnutí varia čaj z pol lyžičky mletej škorice a niekoľkých zrniečok korenia, ktorý tiež dobre funguje s medom. Tento recept je možné vyskúšať aj v našich podmienkach, pretože sa nepripravuje z ničoho, čo by nebolo v domácnostiach bežne k dispozícii.

mätový čaj s medom na bolesť hrdla
Mint tea with fresh mint leaves and honey

Bylinné kloktadlo zo šalvie

Nie je vôbec zlé mať doma zásobu sušenej šalvie lekárskej, z ktorej sa dá pripraviť kloktadlo proti bolesti hrdla. Jedna lyžička šalvie sa zaleje asi 200 ml vriacej vody, po desiatich minútach sa scedí a nechá vychladnúť. Takto je hotová na kloktanie, ktoré by sme mali robiť niekoľkokrát denne.

Existujú aj ďalšie babské rady na bolesť v krku, nájdete ich plný internet. My sme vám priniesli tie najúčinnejšie z nich, ktoré sú v boji proti bolesti hrdla skutočne overené. Dôležité je začínajúca bolesť v krku nezanedbať a liečiť sa hneď od prvého príznaku. Ak ste vyskúšali už všetky overené domáce recepty, ale bolesť hrdla pri prehĺtaní stále neprechádza, vyskúšajte pastilky na bolesť hrdla a pokiaľ bolesť pretrváva viac dní, navštívte vášho lekára.

Vitamíny na podporu imunity

V sychravom počasí by sme mali podporiť imunitu otužovaním a zvýšeným príjmom určitých vitamínov a minerálov. Pomáha najmä vitamín C a dostatok zinku. Céčko nájdete v citrusových plodoch, jablkách, šípkach, chrene, kiwi, brokolici alebo kyslej kapuste. 

Na zinok sú bohaté tekvicové semená, fazuľa, celozrnné cereálie alebo orechy. Zo živočíšnych zdrojov je to predovšetkým pečeň, ktorá obsahuje zinok, potom mlieko, vaječné žĺtky a tmavé mäso. Rozhodne by ste bolesť hrdla nemali liečiť alkoholom. Síce sa hovorí „vypáliť červa“, ale telo sa zbytočne vysiluje nutnosťou odbúravať alkohol v pečeni a obličkách.

Zdroj: medlicker.com


Prečítajte si tiež

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.