Sadenie cesnaku na jeseň – čo sa oplatí vedieť

Sadenie cesnaku v jeseni je zrejme jedna z posledných aktivít záhradkárov pred zimou. Kedy a kam jesenný cesnak vysádzať a aké iné cibuľoviny je vhodné na jeseň sadiť?

Aj keď by sa mohlo zdať, že na jeseň už má záhradkár po sezóne, pravda to tak celkom nie je. Ešte ho totiž čaká množstvo práce s výsadbou niektorých okrasných aj úžitkových rastlín. Stihnú sa totiž ešte zakoreniť a na jar tak budú dobre pripravené. 

Kedy vysádzať cesnak na jeseň

Napodiv s výsadbou cesnaku sa netreba nejako ponáhľať. Mali by sme správne počkať na to, až teplota pôdy klesne pod 9 °C. Jedine tak si zaistíme to, aby cesnak zakorenil, a pritom nezačal pred nadchádzajúcou zimou pučať. To by bolo nemilé a mohlo by to ohroziť našu úrodu. Preto si pokojne počkáme až na mesiace november a december.

Kam nasadiť jesenný cesnak

Pre výsadbu cesnaku si kúpte certifikovanú sadbu, čím sa vyhnete možným problémom s plesňami, ktoré cesnak tak rady napádajú. Ideálne je morenie cesnaku v 5% roztoku prípravku Sulka (prípravok proti hubovým chorobám) po dobu asi 6 až 12 hodín. Ako vhodné miesto sa javí také, ktoré je slnečné. Pôda by mala byť stredne ťažká až ľahšia a priepustná, aby v nej nestála voda. Tá by mohla cesnaku uškodiť.

Pred samotnou výsadbou dobre zeminu zrýľujeme asi 15 centimetrov do hĺbky a dáme do nej dobre odležaný záhradný kompost, ktorý zlepší výživu. Rozhodne sa vyhnite použitiu maštaľného hnoja, ten cesnak neznáša. Keď ho prehnojíte dusíkom, dočkáte sa menšej trvanlivosti cesnaku. Skúsení záhradníci radia sadiť cesnak po hlúbovinách alebo uhorkách a vyhnúť sa miestam, kde predtým rástli paradajky, cibuľa alebo pór.

shutterstock 536476168
Zdroj foto: alicja neumiler / Shutterstock.com

Ako vysádzať cesnak na jeseň

Aj sadenie cesnaku na jeseň vyžaduje dodržiavať určité pravidlá, aby ste sa v nasledujúcej sezóne dočkali bohatej úrody. napríklad je zaujímavé, že jamky pre jednotlivé strúčiky by ste nemali robiť kolíkom. V hĺbke by vznikla diera so vzduchom, čo cesnaku príliš nesvedčí. Lepším variantom je robiť diery lopatkou, a to do hĺbky 8 centimetrov, pričom je nutné dodržiavať šírku medzi jednotlivými riadkami 25 až 30 centimetrov. Na zimnú výsadbu je vhodné vyberať ozimné odrody cesnaku:

  • Lukan,
  • Jovan,
  • Vekan,
  • Benátčan,
  • Matin,
  • Anton.

Aké cibuľoviny sadíme na jeseň

Obdobie jesene je ideálnym časom pre výsadbu cibuľovín okrasných rastlín , ako sú narcisy, tulipány a hyacinty alebo snežienky. Tie hneď na jar urobia na záhrade radosť včelám a čmeliakom a tiež pochopiteľne vám, keď budú kvitnúť. Väčšina cibuľnatých rastlín vyžaduje miesto s dostatkom slnečných lúčov, dariť sa im ale môže aj v polotieni na záhonoch a skalkách, aj pod kríkmi, pokiaľ tam bude svietiť slnko. Dokonca môžeme cibuľoviny zasadiť aj do trávnika, ale len tie, ktoré rastú skoro na jar. Musíte totiž počítať s tým, že trávnik potom treba kosiť, a bolo by škoda pokosiť aj práve rozkvitnuté snežienky. Tie by sa mali ešte pred prvým kosením trávnika zatiahnuť.

Na výsadbu cibuľovín si pripravíte piesočnatohlinitú pôdu, ktorá je priepustná. Tú asi dva týždne pred sadením zrýľujete a zbavíte buriny a koreňov. Potom jednotlivé cibuľky vysádzate do hĺbky asi 10 až 15 centimetrov. Prikryjete zeminu zmiešanú s pieskom a rašelinou a najlepšie doplnenú aj hnojivom alebo kostnou múčkou.

Aj na jeseň čaká záhradkárov veľa práce, ak sa chcú nasledujúci rok dočkať krásnych kvetov alebo bohatej úrody zeleniny.

Zdroj: gardenersworld.com


Ďalšie tipy pre pestovateľov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.